ANSİAD YÖNETİM KURULU YENİ BAŞSAVCI KURİŞ'İ ZİYARET ETTİ


BAŞSAVCI KURİŞ, “MAALESEF BİRLİKTE HAREKET ETME KÜLTÜRÜMÜZ ZAYIF”

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu, bir süre önce Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı görevinden Antalya Cumhuriyet Başsavcılığı'na atanan İbrahim Ethem Kuriş'i makamında ziyaret etti. Ülke kalkınmasında işadamlarına büyük görevler düştüğünü söyleyen Başsavcı Kuriş, “Ülkemizin iki büyük ve önemli sorunu var. Birincisi eğitim ve öğretim, ikincisi ise birlikte hareket etme kültürümüzün olmayışı” dedi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, beraberinde yönetim kurulu üyeleri Hediye Kayacan ve Bilgehan Yellice ile İdari Genel Sekreter Deniz İstanbullu ile birlikte Başsavcı İbrahim Ethem Kuriş'i ziyaret ederek “Hoşgeldiniz” dedi. ANSİAD ve Antalya ekonomisi hakkında bilgi veren Eroğlu, Antalya'nın kendi kendine yetebilen ve ülke ekonomisine katkı veren bir il olduğunu dile getirdi.

Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Ethem Kuriş, Karadenizli inşaatçı bir ailenin çocuğu olduğunu hatırlatarak, eski görev yerlerini ve Karadenizlilerin bölgede arazi olmadığı için ortaya koydukları girişimcilik ruhunu dile getirdi. Başsavcı Kuriş, dünya nüfusunun hızla artması ve bunun getireceği açlık riski ile işadamlarının tarım toprağı satın almaya yöneldiklerini, hatta bunu gelişen ülkelerin başka ülkelerde de yaptığına dikkat çekti. Çinli bir işadamı heyeti ile Ankara'da sohbet imkanı bulduğunu söyleyen Kuriş, “Şu an Çin'de 300-350 milyon kişinin geliri çok iyi. Bu rakam artıyor. Dengeler değişiyor. Çin'in dünyada etkin bir konuma gelmesi ekonomik gelişimi ile ilgili. Bu nedenle Türkiye'nin en zengin tarım topraklarına sahip Antalyalıların bugüne kadar olduğu gibi toprağı hor kullanmaması lazım. Toprağı kimyasallarla kirletmeden kullanabilirsek en karlı ülkeyiz” dedi.

Çin ve Hindistan gibi nüfusu yoğun ülkelerin ekonomilerinin de geliştiğine dikkat çeken ANSİAD Başkanı Eroğlu, bu nedenle tarım toprağı ihtiyacının doğduğunu belirterek, şöyle devam etti:

“Örneğin Çin'de 1 milyar insan günde bir domates tüketiyorsa, günlük 1 milyar domates ihtiyacı var demektir. Tarım da ekonominin gelişimi ile birlikte değişiyor. Eskiden Çukurova'da 200-300 dönüm pamuk tarlası olan ağaydı. Şimdi modern tarım ve seracılık öne çıktı”

İnsanımız hırslı

Cumhuriyet Başsavcısı İbrahim Eten Kuriş, en önemli iki sorundan birinin eğitim-öğrenim, ikincisinin de birlikte hareket etme kültürünün olmayışına dikkat çekerek, “İnsanımız hırslı. Merdiven basamaklarını çabucak çıkmak istiyor. Hem de kendi başına çıkmak istiyor”  diye konuştu.

Antalya'da tarım dışında imar planlarının çok rahatsız edici olduğuna dikkat çeken Kuriş, “Çok kötü yapılaşma var. Milyar dolarlık yatırımlar (Turistik tesis) yapmışsınız, oraya patika yollarla gidiyorsunuz, ayıp” dedi.

Konuşmasının son bölümünde Antalya'nın başta ulaşım olmak üzere çeşitli sorunlarını dile getiren Ali Eroğlu, bir sivil toplum örgütü olarak bu sorunların çözümüne paydaş olmak istediklerini de söyledi.