ANSİAD VERGİ REKORTMENİ ÜYELERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ


ANSİAD VERGİ REKORTMENİ ÜYELERİNİ ÖDÜLLENDİRDİ


ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, vergi adaletini sağlayacak Vergi Reformu'nu beklediklerini belirterek, son günlerde yaşanan olaylardan endişe duyduklarını söyledi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)  2013 faaliyet yılı 10. Olağan Toplantısında 2012 Vergilendirme Dönemi Vergi Rekortmeni ANSİAD üyelerine törenle ödül verildi. Türkiye'nin ilk fütüristi Ufuk Tarhan'ın “Fütürist Bakışla Hiper Trendler” konulu bir sunum yaptığı gecede konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, son günlerde artan siyasi gerilimin ekonomiyi olumsuz etkilemekte olduğunu belirterek, uzun yıllardır beklenen vergi reformunun bir an önce yasalaşmasını istedi. Fütürist Ufuk Tarhan da “Pırıl pırıl ilerleyen Cazibe Merkezi bir ülkeyiz. 'Şu yaşanan rezaletleri biran önce toparlayabilirsek' on sene sonra dünyada belirleyici, lider ülkelerden biri olabiliriz. Türkiye için önümüzdeki on sene gelecek 20-30 senenin belirleyicisi olacak” dedi.

Başkanlığını ANSİAD Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Semih Söylemez'in yaptığı toplantıyı bir konuşma ile açan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, vergi sıralamasında ilk 100’e giren üyelere ödül vererek başarılarını takdir etmeyi amaçladıklarını belirterek, “ANSİAD’ın Antalya ve Türkiye ekonomisine katkısını vurgulamayı, vergi konusunda farkındalık ve duyarlılık yaratmaya katkıda bulunmayı hedefledik” dedi. 

Bir ülkenin sürdürülebilir büyümesi, sosyal adaletin sağlanması adaletli bir vergi sisteminden ve işadamları başta olmak üzere herkesin vergi sorumluluğuna sahip olmasından geçtiğini dile getiren Eroğlu şöyle devam etti:

“ANSİAD sosyal sorumluluğa ve ticaret ahlakına önem veren başarılı, örnek girişimciler topluluğu olarak vergi sorumluluğu konusunda da öncü rol oynamaktadır. 15 üyemizin kurumlar vergisinde, 4 üyemizin gelir vergisinde, 3 üyemizin gayrimenkul sermaye iradı gelir vergisinde ilk yüz rekortmen arasında olmasından gurur duyuyoruz.” 

Türkiye’de vergi tabanının yeterince geniş olmadığı için vergi yükünün kayıtlı ekonominin üzerinde ağır bir yük olarak kaldığını, Türkiye’nin tasarruf oranını yükseltmesi, girişimin, yatırım ve üretimin önünü açması gerektiğini söyleyen Ali Eroğlu, “Bu çerçevede vergi reformu uzun yıllardır beklediğimiz bir reformdur, halen bir tasarı olduğunu biliyoruz ve reformun doğru yönde olması için bizlerle istişare edilerek daha fazla zaman kaybedilmeden gündeme gelmesini bekliyoruz” dedi.


“EKONOMİ OLUMSUZ ETKİLENİYOR. ENDİŞELİYİZ”
Son günlerde yaşanan olaylara da değinen Ali Eroğlu şunları söyledi:
“Bizler sanayici ve işadamları olarak ekonomik konularla uğraşırken, ülkemiz olağanüstü olaylar yaşamakta ve artan siyasi gerilim ekonomiyi de olumsuz etkilemektedir. Bugün açıklanan %3 büyüme ve Nisan ayında 8 milyar dolar cari açık ekonomimizin hassas bir yapıda olduğunu ve gelişen dünya konjonktüründe bu olayların devam etmesi halinde her anlamda daha büyük bedel ödeyeceğimize işaret etmektedir. Son iki haftadır gördüğümüz olaylardan, can kayıplarından, çok sayıda kamu görevlisi ve sivil vatandaşımızın yaralanmış olmasından büyük üzüntü duyuyoruz. Artan gerilimin ülkemizde güven ortamını sarstığını, özel sektör kuruluşlarının bu gergin tartışmanın içine çekildiğini izliyor ve bundan endişe duyuyoruz. Bu olayları, daha fazla büyütmeden, sağduyuyla, hoşgörüyle, empatiyle, uzlaşmayla Türk demokrasisinin olgunlaşması ve Türkiye’nin imajının güçlenmesi yönünde bir fırsata çevirmek mümkündü ve mümkündür. Türkiye’de değişik kesimlerden yükselen taleplerin iyi anlaşılması, doğru cevaplar verilmesi ve bu gerilimin biran önce sona erdirilmesi gerekir. Bu sorunlar kutuplaşma, kutuplaştırma ile değil, uzlaşma, hoşgörü ve karşılıklı saygı ile çözümlenmelidir. Türkiye, Türk siyaseti, çoğunlukçu anlayıştan çoğulcu anlayışa geçmeli, siyasi partilerimiz çok sesliliğe alışmalıdır. Bu gerginlik artarsa, kutuplaşma artarsa çok tehlikeli sonuçlara gider. Türkiye kaosa sürüklenirse Türkiye’deki hiç kimse bundan kazanmaz. Kazanan sadece ve sadece dışarıdaki güç odakları olur. Bu nedenle herkes tutumunu gözden geçirmelidir.”

İŞTE REKORTMENLER
Gecede daha sonra vergi rekortmeni üyelere taktir belgeleri verildi. Antalya Gelir vergisi sıralamasında 32. olan Şevket Altındal, 39. olan Akın Akay Akıncı'ya belgelerini Ansiad Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Mehmet Haciarifoğlu verdi. 

Ardından Antalya Gayrimenkul Sermaye İradı sıralamasında 3. olan İbrahim Şencan ile 100. olan Ramazan Atılgan'a belgelerini BAKSİFED Başkanı H. Ergin Civan verdi. 

Antalya Kurumlar Vergisi 97.si Koopert Biyolojik Mücadele ve Polinasyon Sistemleri Şirketi adına Ali Eroğlu, Burdur Kurumlar Vergisi 4.sü ve Burdur Gayrimenkul Sermaye İradı 3.sü Portsan Mermer Şirketi adına Mehmet Cadıl ve Antalya Kurumlar Vergisi 39.su Multi Tarım Şirketi temsilcisi Mehmet Ülger'e ödüllerini Gelir İdaresi Grup Müdürü Cemal Akpınar verdi. 

Antalya Kurumlar Vergisi 29.su AG Tohum Şirketi adına Burak Gönen, 26. Levent Kimya Şirketi adına Atıl Pekşen ve 25. Turtalya Araç Muayene İstasyonunu temsilen Turan Mecikoğlu'na ödüllerini Antalya Vergi Dairesi Başkan Vekili Halil Akça verdi.  

Ardından Antalya Kurumlar Vergisi 23.sü Antalya Tarım Şirketi adına Dr. Savaş Titiz, 33. sıradaki Agromar Tarım Ürünleri Şirketini temsilen Prof. Dr. Emre Köse, 22. Gelişim Teknik Şirketi adına Ali Bıdı ve 19.cu olan Kemer Yaşam Hastanesi'ni temsilen Dr. Tülin Özkan ve Dr. Cemal Özkan'a da ödüllerini SGK İl Müdür Yardımcısı Ali Sarıtepe verdi. 

Antalya Kurumlar Vergisi 8.si Yüksel Tohumculuk adına Mehmet Yüksel, 2. olan AGT Ağaç Sanayi Şirketi adına Mehmet Semih Söylemez Bursa Kurumlar Vergisi 6. sı ve gelir vergisi 54.sü Özdilek Şirketi adına AVM Genel Müdürü Atilla Akay ödüllerini Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü'nün elinden aldılar. 

“İNSANA İHTİYACIMIZ VAR”
Toplantı başkanı ANSİAD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Semih Söylemez, konuk konuşmacı Ufuk Tarhan'ı davet ederken yaptığı kısa konuşmada; Tarhan'la birlikte çalıştıklarını hatırlatarak, “2000 ila 2010 yılları arasında AGT olarak 10 kat büyüdük. İşe başlarken hayallerimiz vardı, hayallerimizi gerçekleştirmek için de insana ihtiyacımız vardı” dedi. Söylemez, firmaların tanıtımı için fütürizme yani geleceği planlamaya ve sosyal medyaya ihtiyaç olduğunu da dile getirdi.