FÜTÜRİST UFUK TARHAN, ANSİAD ÜYELERİNE GELECEK 30 YILI ANLATTI


TÜRKİYE'NİN İLK FÜTÜRİSTİ
Fütürist, Stratejist, İş Tasarımcısı ve İş Avatarı, M-GEN Gelecek Planlama Merkezi Kurucusu & Başkanı Ufuk Tarhan sözlerine kendisini tanıtarak başladı. Yola çıkarken şimdiki düşüncelerine sahip olmadığını belirterek, “1983'de ODTÜ'den mezun olduktan sonra iş hayatına ilk bilgisayarı IBM çıkarmıştı ve bu bilgisayarlara uygun ilk  EPSON yazıcıları ithal eden firmada işe başladım. O firmada çalıştığım 20 yıl içinde bilgisayarın yaşamı ne hale getirdiğine tanıklık ettim. 2002'de üst düzey yönetici olarak çalışırken beni yılın iş kadını seçtiler ve teknoloji ağırlıklı işlerde çalışmaya başladım” dedi. 

Bir uçak yolculuğu sırasında bir yolcunun unuttuğu “Fütürizm” dergisini okurken çok heyecanlandığını, bakış açısı+disiplin+yaklaşım anlamına gelen bu akıma ilk girenlerden biri olduğunu söyleyen Tarhan, 2003 yılında gelecek planlaması yapmak üzere kendi işini kurduğunu hatırlattı. 

Bir gencin meslek hayatı boyunca en az 10 iş değiştirmesi gerektiğini savunan Tarhan, “Çünkü iş dünyası devrimsel bir dönüş yaşıyor. Bana soruyorlar 'ne yapıyorsun' diye. İş tasarlıyorum, işi geleceğe hazırlıyorum. Sosyal medyatiğim, Yeniçağın öğrenme modellerini tasarlıyorum. Ben özetle 'Milyoner bir Fabrikatör' olarak tanımlanabilecek SiberYONER bir WEBratörüm, Web ekonomisinde siberyonerim” şeklinde konuştu. 

SOSYAL MEDYA ARTIK BİR SEÇENEK DEĞİL
Sosyal medyanın artık bir seçenek olmaktan çıktığı, adeta üretim merkezi haline döndüğünü söyleyen Ufuk Tarhan, şöyle devam etti:
“Biyolojimiz bile gelecek teknolojileri ile data haline dönüşüyor. Dijitalleşiyoruz. Bu da sosyal medya aracılığı ile oluyor. Sosyal medya artık bir seçenek değil, bir üretim merkezi. Her şey değişiyor. Aynı beceri ile gelecekte bir şeyler yapmak artık mümkün değil, Okullar da yetmiyor. Yeni bir şeyler öğrenmek zorundayız. Eğitime hepimizin ihtiyacı var. Otodidakt (Kendi kendine öğrenme) adı verilen yeni öğrenme sistemine ihtiyacımız var. Bütün bunları yaparken müthiş bir planlama ve stratejik uygulama becerisi gerekiyor. Bundan sonra yaşamsal ve mesleki atılım yapmak isteyen, özellikle hemcinslerim bu teknoloji ile bütünleşme meselesine sıcak bakmak zorunda.”

GELECEK NEYE BENZEYECEK?
Konuşmasının bu bölümünde fütürist bakışı anlatarak söze başlayan Ufuk Tarhan, fütürizmi, “Geleceğini kendin yarat” olarak tarif ederken, şunları söyledi:
“Internet’in tetiklediği dijital devrimle tanıştığımız ‘Bilgi Çağı’nı kapatıyoruz 
Kriz, kaygı, sıkıntı, gelecek, iş, kariyer, parasızlık endişesi çekerek yeni bir çağa giriyoruz. Dünya bir kez daha ve tümüyle dönüşüyor, başkalaşıyor... Hepimiz algılıyor, hissediyoruz ki “artık hiçbir şey bir daha eskisi gibi olmayacak!'  Nano, Genetik, teknoloji ve duygularımız her şeyi değiştirecek. Bazıları umutsuz; bardağın boş tarafına bakıyor. Bazılarımız ise fırsatlarla dolu yepyeni bir dünyada yaşıyor olacağız diyor… Birkaç yıl içinde sokaklarda bile dokunmatik ekranlar olacak. Konuşan sistemler kurulacak artık. Örneğin konuşan ayakkabılar giyeceğiz. Bilgisayar teknolojisi sona eriyor. Bilişsel Teknoloji geliyor. 5 duyunun bilgisayarlar aracılığı ile transfer edileceğini bilim adamları seslendirmeye başladı. Beyin dalgalarının bir data olarak nakledilmesi maymunda gerçekleştirildi.”

Sosyalleşen gençlere Y kuşağı adını veren ve 'nedenci bir nesil' olduğunun altını çizen Tarhan, gençlerin parmaklarının kullandıkları cihazlar nedeniyle mutasyona uğradığını ve uzadığına dikkat çekti. 

Fotoğraf ve videolarla geleceğe yönelik değişimleri izleten Ufuk Tarhan, son iki yıl içinde telefondan, bilgisayara, televizyondan radyolara kadar yüzlerce cihazın tek bir cep telefonuna sığdığına da dikkat çekerek, “tabletlerin kullanım yaşı artık 1-2'den başlıyor. Çocuklar 'İpad parmağım kanadı' diye ağlıyor. 2013'de 174 milyon tahmin edilen tablet satışı ikiye katlayacak” dedi.

ÖLÜMÜN ÖNÜNE GEÇİLECEK
2045 yılında dünyanın nasıl olacağını bir filme aktaran Ufuk Tarhan, Google'da bir ekibin ölümle ilgili çalıştığını da belirterek, “Ölüm de bir hastalık, önüne geçebiliriz' diyorlar. Dikkat ediniz ölüm yaş ortalaması giderek artıyor. Yeni duruma göre ben orta yaş kuşağı sayılırım. Şimdiki orta yaş kuşağının hedefi 100 yıl yaşamak. Şimdiki çocuklar 120-130 yıl yaşayacak. Hesaplar bu yönde” dedi.

İş dünyasının da artık teknolojiyi kullanıp dijitalleşmesi gerektiğini ısrarla savunan Ufuk Tarhan, “Sosyal medyadan hepimiz dijit biriktirmemiz lazım. Twitter'den hepimiz Klout  Puanı alıyoruz. Tam puan 100. Google 2007'den beri bankacılık lisansına sahip. Cepcüzdan diye bir şey uygulanmaya başlandı. Artık ceplerimizde cüzdan ve kredi kartı taşımayacağız” diye konuştu.

Sosyal Medyanın bir eğitim aracı gibi görülmesi gerektiğini söyleyen Tarhan'a yöneltilen, “Siz sosyal medyayı övüyorsunuz ama bu ülkenin Başbakan'ı Twitter için bela diyor. Nasıl yorumluyorsunuz?” sorusu üzerine , “Hiç kıvırtmadan söyleyeyim Başbakan çok yanılıyor” dedi. Türkiye'nin gelecek 10 yılının çok önemli olduğuna dikkat çeken Tarhan, şöyle devam etti:
“Pırıl pırıl ilerleyen Cazibe Merkezi bir ülkeyiz. 'Şu yaşanan rezaletleri biran önce toparlayabilirsek' on sene sonra dünyada belirleyici, lider ülkelerden biri olabiliriz. Türkiye için önümüzdeki on sene gelecek 20-30 senenin belirleyicisi olacak.”

Toplantı sonunda ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, konuşmacı Ufuk Tarhan'a konuşması ve sunumu için teşekkür ederek ANSİAD'ı simgeleyen bir plaket verdi.