SANATÇILAR DESTEK TURUNDA


Antalyalı Sanatçılar; sanat kurumlarının kapatılmaması için sivil toplum örgütlerinden destek istiyor.

Antalya Devlet Tiyatrosu, Devlet Opera ve Balesi ve Devlet Senfoni Orkestrası sanatçıları; yeni bir yasal düzenleme ile Devlete bağlı tüm Sanat Kurumları’nın kapatılması ve tasfiye edilmesine yönelik karar konusunda sivil toplum örgütlerinden destek istiyor. Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu'nu ziyaret eden bir grup sanatçı, iş dünyasının desteğini istedi.

ANSİAD Merkezindeki ziyaret sırasında arkadaşları adına konuşan Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Sanatçıları Şafak Atakız ve Elif Aksoy, Kamu hizmeti vermekte olan Sanatçılar olarak TBMM'de kabul edilmeyi bekleyen yasa taslağına karşı olduklarını belirterek, hükümetin bu yoldaki çalışmalarını protesto ettiklerini söyledi.

ANSİAD'dan kamuoyu oluşturmak için destek istediklerini de dile getiren sanatçılar şöyle konuştu:
“Mevcut yasa tasarısı devlete bağlı tüm sanat kurumlarının zaman içerisinde tasfiyesini öngörmektedir, ülkenin sanat yaşamı diye bir unsuru kalmayacak. Buradan yola çıkıldığında; Sanat Kurumlarımız birer 'KAMU KURULUŞUDUR' ve 'KAMU HİZMETİ' vermektedir, dolayısıyla sanat kurumlarımızın kapatılması ileriki yıllarda kısa vadede halkımızın bu hizmetten faydalanamaması anlamına gelmektedir.”

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu da, yeni Yasa Tasarısı'nda sanat kurumlarının zarar etmesinin gerekçe olarak gösterildiğini hatırlatarak, “Kamunun önceliği şüphesiz kar elde etmek değildir. Hele hele sanat konusunda kar'ı amaçlamak yanlıştır. Sanat ruhun gıdasıdır” dedi. Dünyanın her yerinde sanatın devlet ve özel sektör tarafından desteklendiğini, dile getiren Eroğlu, bu konuda hükümetin sağduyulu davranacağına inandıklarını belirterek, destek sözü verdi.