ANSİAD ÜYELERİ EGE GEZİSİNDE


Manisa OSB'de inceleme yapan ANSİAD üyeleri Vestel, E.C.A. ve İnci Akü'yü ziyaret etti

AHMET NAZİF ZORLU, “AVRUPA'DAKİ KRİZE DİKKAT” ÇEKTİ


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) üyelerinden bir grup Türkiye'nin örnek sanayi bölgelerinden biri olan Şehzadeler Şehri Manisa OSB'yi ziyaret ederek, Zorlu Holding'in “Mega fabrikası” Vestel City ile bir vakıf kuruluşu olan E.C.A. Armatürleri Fabrikası ve İnci Holding'in İnci Akü tesislerini gezdi. ANSİAD üyelerini Vestel City'de karşılayan Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Avrupa'da yaşanan krizin devam ettiğini belirterek, “Özellikle Fransa'daki krizin boyutu giderek büyüyor. Dikkatli olmalıyız” dedi.

ANSİAD üyelerini; kendisini ziyarete gelen Vatan Computer Şirketi’nin sahibi Hasan Vatan'la birlikte karşılayan ve Zorlu Holding'in bugün, 52 şirketi ve  yaklaşık 30.000 çalışanıyla, Türkiye’nin geleceği ve Türk insanının yaşam kalitesi için çalıştığını söyleyen Ahmet Zorlu, grubun, ev tekstili, polyester iplik, elektronik, bilgi teknolojileri, dayanıklı tüketim malları, enerji ve gayrimenkul alanında faaliyet gösterdiğini anlattı.

Türk sanayinin uzun yıllar ihmal edildiğine dikkat çeken Zorlu, Avrupa'da yaşanan kriz konusunda da, “Kriz şu anda bizi daha çok etkilemiyorsa bu, sanayi sektörü sayesindedir. Fransa'da kriz daha büyük gibi görünüyor. Dikkatli olmalıyız” dedi. İşadamlarına tavsiyelerde bulunan Zorlu, “Girişimci ve yenilikçi olun. Güçlerinizi birleştirin. Türk sanayisini ileriye taşıyacak tesisler kurun. Kalkınmanın yolu sanayiden üretimden ve ihracattan geçer bunları sakın unutmayın” dedi.

Başkandan teşekkür
ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu da, kapılarını ANSİAD üyelerine açan Ahmet Zorlu'ya teşekkür ederek, 2009 yılında düzenledikleri Girişimcilik Haftasına katılarak tecrübelerini Antalyalılarla paylaşmasından duydukları memnuniyeti dile getirerek, Antalya'ya tekrar davet etti. Vestel'in dünya piyasalarında Türkiye'nin yüzünü ağartan firmaların başında geldiğini söyleyen Eroğlu, Zorlu'ya küçük ve orta ölçekli işletmelerin içinde bulundukları sıkıntıları da özetledi.

VESTEL ŞİRKETLER GRUBU
Daha sonra Vestel City'i gezen ANSİAD üyelerini Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan da elektronik, beyaz eşya ve bilgi teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren ve 17’si yurtdışında olmak üzere toplam 25 şirketten oluşan Zorlu Grubu’nun amiral gemisi Vestel Şirketler Grubu hakkında bilgilendirdi.

Vestel'in üretim faaliyetlerini Manisa’da ve Rusya’nın Alexandrov şehrinde gerçekleştirdiğini söyleyen Erdoğan, Manisa’da bulunan Vestel City, 1 milyon metrekareye yayılmış kapalı alanıyla, Avrupa’nın tek lokasyonda üretim yapan en büyük endüstri kompleksi olma özelliğini taşıdığını anlattı. Ar-Ge gücü ve inovasyona verdiği önemle dünyaya teknoloji ihracı konusunda Türkiye’nin simge gücü konumunda olan ve ihracat haritasındaki ülke sayısı 140’ı bulan Vestel'in, son 15 yıldır dayanıklı tüketimde Türkiye’nin ihracat şampiyonluğunu elinde tuttuğunu da dile getirdi.

2012 Yılında uluslararası tasarım yarışmalarından toplam 92 ödül kazanan Vestel'in, Twinjet çamaşır makinesi ile de İSO Çevre Ödülleri’nde “enerji verimliliği en yüksek ürün”  ödülünü aldığını söyleyen Turan Erdoğan, şöyle devam etti:
Vestel’in “mega fabrikası”  Vestel City, National Geographic Channel’a belgesel oldu.
“Vestel, National Geographic Channel’in dünyaca ünlü markalara yer verdiği Mega Fabrikalar belgesel serisine girdi. Coca-Cola, Ferrari, Boeing, Jack Daniels, Lego, Ikea, Lamborghini gibi dünya çapında farklı sektörlerden 70’i aşkın global markanın yer aldığı seride Vestel elektronik ve beyaz eşya sektöründen belgesele seçilen dünyanın ilk markası oldu. Bu efsanevi seriye Türkiye’nin Vestel City ile girmesi Vestel çalışanları için olduğu kadar ülkemiz için de gurur verici. Avrupa’nın tek lokasyondaki en büyük fabrikası Vestel City’de ürettiğimiz ürünleri 140 ülkeye ihraç ediyoruz. 500’ün üzerinde markaya günde 76 bin ürün, yılda 15 milyon elektronik ve 7 milyon beyaz eşya üretebiliyoruz.”

Erdoğan, Vestel City’nin üretim hacmi ve Vestel’in finansal performansına ilişkin şunları söyledi:
“Bu elektronik şehir bir günde 76 bin ürün, yılda 15 milyon elektronik ve 7 milyon beyaz eşya üretme kapasitesine sahip. Vestel City’de ürettiğimiz ürünlerin yüzde 88’ini 140 ülkeye ihraç ediyoruz. Dünya çapında 500’ün üzerinde markaya her yıl 4 binden fazla televizyon çeşidi üretiyoruz. LCD TV’de Avrupa pazarında yüzde 21 payla ikinci sıradayız. Türkiye’nin toplam TV ihracatının yüzde 84’ünü tek başımıza gerçekleştiriyoruz. 2012’de elde ettiğimiz 3,1 milyar dolar ihracatla son 15 yıldır dayanıklı tüketimde Türkiye’nin ihracat şampiyonluğunu elde tutuyoruz.”

Vestel City’de LCD TV’den akıllı telefona yatırımlar devam ediyor
Vestel City’de 2013’te yatırımlarına hız kesmeden devam ettiklerini kaydeden Turan Erdoğan, “Elektronikte ‘LCD/LED TV’nin en önemli parçası olarak anılan LCD/LED  modül üretimi için yeni hatlarımızı devreye alıyoruz. Süper ince kenarlı TV’lerin üretimine yönelik yatırımlarımız da devam ediyor” dedi.  Erdoğan, 2013 sonuna kadar LCD TV’de 10 milyon adet üretim gerçekleştirmeyi ve bunun 9 milyonunu ihraç etmeyi planladıklarını kaydetti.

Akıllı telefonda Vestel’in akıllı tahtada edindiği AR-GE deneyiminin katkısıyla Türkiye’de yerli tasarım ve üretime başlayacak ilk firma olacağını vurgulayan Erdoğan, ürün için AR-GE, üretim ekipmanı ve lisans yatırımlarını sürdürdüklerini, şu anda Türkiye'deki tüm GSM operatörleriyle görüşme halinde olduklarını belirtti.

Erdoğan, akıllı tahta üretimiyle ilgili ise şunları söyledi:
“Dünyanın en büyük eğitim projesi olan, Avrupa ve Ortadoğu’ya örnek oluşturan Fatih projesinde yer almak bizler için çok önemli. Akıllı tahtada İngiltere ve Japonya üzerinden Almanya başta olmak üzere Avrupa ülkelerine ihracata başladık. Bu projeyle sağladığımız yerli AR-GE birikimi ve yerli üretimin getireceği iş hacmiyle Türkiye’nin ihracat hacmine büyük katkı sağlamayı hedefliyoruz.”


VALFSEL ARMATÜR SANAYİ A.Ş. (E.C.A.)
ANSİAD Heyeti daha sonra 50 yılı aşkın süredir Türkiye yapı ve ısı sektöründe önemli bir yere sahip olan E.C.A. ve SEREL Fabrikalarını ziyaret etti, hala döküm sisteminin kullanıldığı banyo armatürlerinin imalatını izledi.

Fabrika Müdürü Kemal Yüksel Yunusoğlu,  başta E.C.A. olmak üzere, sektörün yakından tanıdığı markalar Serel, Elmor, Ödeksan ve Valfsel Armatür'ü bünyesinde bulunduran Elginkan Holding A.Ş'nin 1985 yılında çalışmalarına başlayan Elginkan Vakfı'na ait olduğunu belirterek Vakfın; Elginkan Ailesi'nin kurmuş olduğu sanayi kuruluşlarını ebedileştirmek ve Türkiye'nin her alanda çağdaş bir anlayışla ilerlemesine destek olmak amacıyla kurulduğunu anlattı.

E.C.A.'nın tasarrufu, sağlığı, estetiği ve konforu bir arada sunan ürünleriyle sektörün lider markalarından biri olduğunu belirten Yunusoğlu, “Armatürden küvete, kombiden panel radyatöre kadar tüketicisine geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veren E.C.A. ve SEREL markaları, dünyanın tek devlet destekli markalaşma programı Turquality'e seçilen ilk markalar arasında yer almaktadır.  1999 Yılında Türkiye'nin ilk su tasarruflu batarya serisi olan E.C.A. MIX2000'in tüketiciyle buluşmasının ardından;  E.C.A. ve SEREL markalı tüm ürünlerin enerji ve su tasarrufu sağlayacak şekilde üretilmesi en önemli prensip olarak benimsenmiştir. E.C.A. ve SEREL markalı ürünlerin üretiminde iki felsefe ön plana çıkmaktadır” dedi.

Asıl amaçlarının dünyadaki değerli kaynakların gereksiz tüketimini önlemek ve bu yolla enerji tasarrufu sağlamak ve sağlığa zarar vermeyen insan ve çevre dostu ürünler yaratmak olduğunu dile getiren Yunusoğlu, “Çevre ve insana karşı saygılı olan E.C.A. ve SEREL markalı ürünlerde ön plana çıkan bir diğer özellik ise, tasarım ve fonksiyonelliğin bir arada sunulması. Sade tasarım anlayışı ve ergonomik yapısıyla E.C.A. ve SEREL markalı ürünler yaşam alanlarını keyfe dönüştürüyor” diye konuştu.

ANSİAD üyeleri brifingin ardından E.C.A.'nın çok eski teknoloji terketmeyen döküm atölyeleri ile kromaj fabrikasını gezdiler.

İNCİ AKÜ
Egeli ünlü işadamı Cevdet İnci tarafından 1984 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesi’nde kurulan İnci Akü San. ve Tic. A.Ş'ni gezen ANSİAD ekibine şirket Ceo'su Göksel Paker ile ekibi bir brifing düzenledi. Paker, yurt içinde, güçlü distribütörü İncitaş ile, 100 ana bayi, 3.500‘e ulaşan Perakende Satış Noktası ve 180 teknik servisi, İnci Akü, EAS Akü ve Hugel Akü gibi güçlü markalarıyla değiştirme piyasasına, yurtdışında da 90 değişik distribütörüyle, 4 kıtada 66 ülkede geniş bir müşteri kitlesine, İnci Akü, EAS Akü, Hugel ve Blizzaro markalarıyla hizmet verdiklerini söyledi. Paker şu bilgileri verdi:

“Endüstriyel akülerde de son teknoloji ile üretim yapan İnci Akü tüm markalara uygun, istenen güç ve ölçülerde forklift, transpalet, istif makineleri, çekici, yer temizleme makineleri, golf arabaları ve lokomotifler için traksiyoner aküler ile, telefon santralleri, enerji üretim santralleri, DC enerji santralleri, kesintisiz güç kaynağı ve tekneler için stasyoner akü üretmektedir. İnci Akü, 2010 yılı sonunda ürünlerini 66 ülkeye ulaştırmış, satış gelirinin yaklaşık yüzde 60'ını yurtdışı satışlarından elde ederek, sektörünün ihracat lideri olmuştur. Sektörünün ihracat lideri olan İnci Akü, ilk Turquality belgesine sahip akü üreticisidir. İnci Akü San.Ve Tic. A.Ş. , 2010 yılı sonu itibarıyla, Manisa’daki 4,5 milyon adet kapasiteli ve Ukrayna Kiev’deki 300 bin adet kapasiteli , iki ayrı üretim tesisinde üretimini gerçekleştirmektedir. Manisa’daki fabrikası;  toplam 32.000m² Ukrayna Kiev’deki fabrikası ise toplam 5.800m²  alan üzerine kuruludur.”

 
ANSİAD Üyeleri MANİSA OSB’ye Hayran Kaldı. 
Ali Eroğlu başkanlığındaki ANSİAD Heyetinin yaklaşık 6 saat süren OSB Gezisi Manisa Organize Sanayi Bölgesi Sanayicileri Derneği (MOSBSANDER) ziyaretiyle noktalandı.

MOSBSANDER Yönetim Kurulu Üyeleri Önder Şenkol, Rahim Renan Çapra, Ramazan Sönmez ve Nihat Akyol tarafından karşılanan Antalyalı iş adamlarına bölge hakkında brifing verildi.

Brifing öncesinde Yönetim Kurulu Üyesi Önder Şenkol yaptığı konuşmada; “Antalya’nın köklü ve kalkınmasında önderlik etmiş siz değerli sanayici arkadaşlarımızı bölgemizde görmekten büyük mutluluk duyduk. Bugünkü ziyaret programınız çerçevesinde Bölgemizin ve Türkiye’nin köklü kuruluşlarından Vestel’i, Valf Sanayini ve İnci Akü’yü gezerek yakından incelemelerde bulundunuz. Biz de sizlere 7,5 milyar dolarlık dış ticaret hacmi ve 37.500 çalışanı ile ülke ekonomisine katkı sağlamaya devam eden Bölgemiz hakkında bilgiler vereceğiz. Enerjisini kendi üreten, Lojistik Merkezi, Merkezi Atıksu Arıtma Tesisi ile sanayisine üretim sürecinde kaliteli hizmet veren, Özel Endüstri Meslek Lisesi, Sağlık Merkezi, Polis Merkezi gibi sosyal hizmet alanları ile yalnızca Bölge sanayicisinin değil Manisa’nın ve ülkemizin kalkınmasına da katkı sağlayan bir OSB’de bulunmaktan dolayı gurur duyuyoruz” dedi.

Bölge hakkındaki sunumun ardından konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu karşılaştıkları misafirperverlik için MOSBSANDER Yönetim Kuruluna teşekkür etti. Eroğlu bugüne kadar pek çok OSB gezdiklerini belirterek, Manisa OSB'yi çok beğendiklerini dile getirdi. Özellikle organize sanayi bölgesininin çok temiz ve bakımlı olduğunu söyleyen Eroğlu, “firmaların da bu konuda hassasiyet gösterdikleri ortada. Her firma kendi bahçesine özen gösterince böylesi güzel bir tablo oluşmuş” dedi.  Eroğlu; bunun yanında lojistik avantajı, kaliteli ve uygun altyapı hizmetleri hakkında bilgi aldıktan sonra neden dünya markalarının Manisa OSB’yi tercih ettiklerini daha iyi anladığını söyledi.

ANSİAD Heyeti gezinin ikinci gününde de İzmir'e geçerek son yıllarda sörf turizmi ile adını sıkça duyuran Alaçatı ve Çeşme bölgesindeki tatil yörelerini gezerek Antalya'ya döndü.