ANSİAD’IN YENİ YÖNETİMİNDEN ZİYARETLER SÜRÜYOR


ANTALYA İÇİN ELELE...
Antalya Sanayici İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu, Genel Sekreter Hediye Kayacan ile birlikte bazı sivil toplum örgütleri ve il yöneticilerini ziyaret ederek kentin sorunlarına çözüm aramayı sürdürdü. Ziyaretlerde Antalya için işbirliği öneren Başkan Ali Eroğlu, “kent dinamiklerini ve iş dünyasını bir araya getirecek projelere imza atmamız lazım” dedi.

ANSİAD ekibi ilk olarak Antalya Ticaret Borsası Başkanı Ali Çandır’ı ziyaret etti. ATB Meclis Başkanı Hüseyin Cahit Kayan ve ATB Yönetim Kurulu Üyesi Halil Bülbül’ün de hazır bulunduğu ziyarette Başkan Eroğlu, Turizm, Ticaret ve Tarım üçgeninde  tarımın ciddi sorunları olduğunu belirterek, kentin dinamiklerinin tarımın sorunlarına çözüm için birlikte çalışması gerektiğini kaydetti. Eroğlu, “Bu anlamda iş dünyasını bir araya getirecek projelere imza atmamız lazım” dedi.

“TARIM KONSEYİ SORUNLARI ÇÖZEN BİR YAPIYA KAVUŞACAK”
ATB Yönetim Kurulu Başkanı Ali Çandır, ANSİAD’ın yeni yönetimine çalışmalarında başarılar dilerken, ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Çandır, Antalya’nın turizmle anılan bir kent olmasına rağmen tarımda önemli atılımlar yapan bir kent olduğunu belirtti. Turizmden kazanılan paranın kente çok yansımadığını ancak tarımdan kazanılan paranın üreticiden esnafına kadar bütün kılcal damarlara yansıdığına dikkat çeken Ali Çandır, tarımın kent ekonomisi için önemini vurguladı. Tarımda ciddi sorunlar bulunduğunu belirten Çandır, Türkiye’de ilk kez Tarım Konseyi’ni kurarak sorunların çözümü için ortak hareket etme kararı aldıklarını hatırlattı. Çandır, “Sorunların çözümü için bireysel değil toplu hareket edilmesi gerektiğine olan inancımızı Tarım Konseyi’nde ortaya koyduk. İnanıyorum ki Tarım Konseyi sorgulayan, sorunları çözen bir yapıya kavuşacaktır. Amacımız sorunları birlikte ortaya koyup birlikte çözüm üretmektir” diye konuştu. Çandır, çalışmaları son aşamaya gelen Zeytinpark projesi ile ilgili de bilgi verdi.

AESOB İLE ŞEHİR ESTETİĞİNE ORTAK KATKI
ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu ve Yönetim Kurulu Genel Sekreteri Hediye Kayacan'ın ikinci ziyaret durağı Antalya Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (AESOB) oldu. Ziyarette AESOB Disiplin Kurulu Başkanı Yusuf Kurul da hazır bulundu. Başkan Ali Eroğlu, yeni yönetim olarak sivil toplum örgütleri ile kent sorunlarının belirlenmesi ve çözümü noktasında ortak akıldan yana olduklarını söyledi. Bugüne kadar yaptıkları ziyaretlerde önemli mesafeler kat ettiklerini dile getiren Eroğlu, AESOB ile de bu anlamda çalışma yapmak istediklerini söyledi. Eroğlu piyasaların durumu ile ilgili olarak da, “Antalya'da hangi sektöre baksanız sıkıntı var. Sıcak para ve tahsilat sorunu var. Risk katsayısı her geçen gün artıyor. Acaba piyasalara para arzı neden yok? Bunu analiz etmek gerekiyor. Halk tasarruf mu yapıyor, yoksa 2B'ler için Devlete vereceği parayı cepte mi tutuyor? Çünkü 2B'ler için milyar dolarlardan söz ediliyor” dedi.

AESOB Başkanı Abdullah Sevimçok, ziyaretten duyduğu memnuniyeti belirtip birliğin çalışmaları hakkında bilgi vererek, yeni sanatkarlar yetiştirmek üzere açtıkları meslek edindirme kurslarından başarı elde ettiklerini anlattı. Bu kurslarda başarılı olanların KOSGEB'den destek almalarını sağladıklarını söyleyen Sevimçok, Sobacılar Çarşısı'ndaki esnafa, turistlere yönelik, Antalya'nın simgelerini üretmeleri konusunda telkinde bulunduklarını dile getirdi.
Esnafın zor bir dönem yaşadığını,  piyasalardaki para arzı sıkıntısının sebeplerinden sadece birinin 2B olduğunu anlatan Sevimçok, şöyle devam etti:
“Maalesef ticaretin kalitesi düşüyor. Ticaret yapan sayısı hızla artıyor. Bu kadar aktörün olduğu sektörde rekabet de yoğun. Ticareti üç kuruş para ile yapanlar kısa sürede batıp gidiyor. Antalya turizm ve tarım kenti. Tamam ama, herşeyi turizme bağlarsanız bu kente yazık edersiniz. Son 10 yılda OSB'deki gelişmeyi göz ardı edemeyiz. Turizmde de çeşitliliğe gitmemiz gerekiyor.”

AESOB Başkanı Sevimçok, turistin ilgisini kente çekmek için cazibe merkezleri,  konsept mahalleler, çarşılar ve sokaklar kurulması gerektiğini de belirterek, bu konuda Sinan Mahallesi esnafının yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi verdi. Kent estetiği konusunda ANSİAD'ın başlattığı çalışmaları izlediklerini söyleyen Sevimçok, ANSİAD işbirliği ile kent merkezindeki bazı ana caddelerde “En İyi Balkon” yarışması düzenlemek istediklerini de belirterek, “Caddeleri güzelleştirmekle kent estetiği sağlanmıyor. O caddedeki, binaların da güzel olması, tabelaların görsel kirlilikten uzak tek tip olması lazım” dedi.

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu da, son olarak kentin turistin isteğine göre değil, kentte yaşayanların isteğine göre dizayn edilmesi gereğini vurgulayarak, “Çok proje üretilebilir, önemli olan bunları hayata geçireceklerin olması. Bu konuda AESOB'la her türlü işbirliğine hazırız” dedi.

ANSİAD yöneticileri daha sonra da, Defterdar Hidayet Mat, Vergi Dairesi Başkan Vekili Halil Akça ve Vergi Denetleme Kurulu Antalya Grup Başkanı Fatih Dağlı'yı da ziyaret ederek, fikir alışverişinde bulundular.