MÜSİAD YÖNETİCİLERİ ANSİAD'A KONUK OLDU


İŞ DÜNYASINDA KAYNAŞMA

Müstakil Sanayici İşadamları Derneği (MÜSİAD) ın Resul Lekesiz başkanlığındaki yeni Yönetim Kurulu Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ı ziyaret etti. ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Antalya'daki öncü sektörlerin sorunlarına çözüm bulma konusunda iş dünyasındaki sivil toplum örgütlerinin birlikte hareket etmesi gerektiğini söyledi.

ANSİAD Merkez Ofisi'ndeki buluşmaya, MÜSİAD'dan Başkan Resul Lekesiz ile Yönetim Kurulu üyeleri Mücahit Polat, Hasan Demir, Ramazan Kalken, Süleyman Bilkay, Durmuşhan Samani ve Beytullah Aktaş, ANSİAD'da da Başkan Ali Eroğlu ile Yönetim Kurulu üyeleri Abdullah Erdoğan,  Hediye Kayacan, Sadi Kan, Bilgehan Yellice katıldı.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu aynı amaçlara yönelik faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin kentin ve ülkenin sorunlarının çözümünde birlikte hareket etmeleri gerektiğini vurguladı. Eroğlu, ANSİAD'ın 1990'da Türkiye'de kurulan ilk işadamları derneğinden biri olduğunu belirterek, ANSİAD'ı şöyle anlattı:
“Oluşumumuzda Tarım, Turizm, Ticaret, İnşaat ve Sanayi sektörleri var. 150 üyemizin çoğunluğu ticaret sektöründe. Oysa şu anda tarım ve turizm daha dinamik sektörler. Üye profilimiz bu kimlik özelliği ile pek uyumlu görülmüyor. O nedenle yeni yapılanmada bu iki sektöre ağırlık vereceğiz. ANSİAD bugüne kadar kentin sorunlarının çözümünde paydaşları ile birlikte etkin olmuştur. Kentin gelişimi ve tanıtımı için hep öncü olmuş, ANFAŞ, ANTEV, ATAV ve benzeri vakıf ve şirketlerin kuruluşuna öncülük etmiştir. ANSİAD örgüt yapılanması olarak Antalya, Isparta ve Burdur bölgesindeki işadamları derneklerini bünyesinde toplayan Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED)e bağlı, BAKSİFED de Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) bünyesinde. Geçen dönem başkanımız Ergin Civan BAKSİFED başkanlığı ile TÜRKONFED yönetim kurulu üyeliği görevlerinde bulunuyor.”

STK'ların bağımsız örgütlenmelerin olduğunu ve topluma hizmet eder hale gelmesini arzu ettiklerini söyleyen Ali Eroğlu, “Gelişen demokrasilerde STK'lar aktifleşiyor. Ciddi anlamda sayısal artış var. STK'larda görev almayı ve bu vesile ile topluma hizmet etmeyi, yaşıyor olmanın zekatı gibi görüyoruz. Bazı farkındalıkların oluşmasını sağlayabilirsek ne mutlu görev alanlara” diye konuştu.

35 MÜSİAD ŞUBESİ VAR
MÜSİAD'ın yapılanmasını anlatan Lekesiz, MÜSİAD'ın uluslararası bir örgütlenme olan Uluslararası İş Forumu (IBF) üyesi olduğunu belirterek, “IBF 30 ülkede örgütlü olup, şu anda başkanlığını da kurucu başkanımız Erol Yarar yürütmektedir. MÜSİAD olarak üyelerimizin kaynaşmasını, alışveriş yapmasını ve kendilerini tanıtmalarını sağlamak amacıyla bir yıl içerde, ertesi yıl dışarıda olmak üzere her yıl fuar düzenliyoruz. Bu yıl fuarımız Fas'ta olacak” dedi.

Türkiye genelinde 35 MÜSİAD şubesi olduğunu anlatan Resul Lekesiz, “Aydın Nazilli ile Çorlu'da açacağımız iki şube ile bu sayı 38 olacak. Üye sayımız 7 bine ulaştı. Dünyanın beş büyük şehrinde de MÜSİAD'ın ofisleri var” diye konuştu.

Her yıl seçtikleri bir sektörle ilgili zirve düzenlediklerini, kasım ayında Gıda-Tarım sektörüne ilişkin zirveyi de Antalya'da yapacaklarını belirten MÜSİAD Şube Başkanı Lekesiz, “Antalya turizm ve tarım eksenli. Hem buna vurgu yapmak, hem de bu sektörlerin sorunlarını ortaya koyarak çözüm üretmek istiyoruz” dedi.

Tarım konusunda düzenlenecek zirvenin çok önemli olduğuna dikkat çeken ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu da, “Tarım sadece ekip biçmek değil. O kadar büyük bir sektör ki, hububatlar, baklagiller, meyveler, sebzeler ve hayvancılığa kadar uzanan alt kalemleri dolu dolu, çok geniş boyutlu bir sektörden söz ediyoruz. Bu nedenle önemli bir zirve. Tarım sektörünün sorunlarını makro düzeyde ele almak daha doğru olur diye düşünüyorum” dedi.

Türkiye'nin 500 milyar dolar ihracat hedefine ulaşabilmesi için işadamlarına da görev düştüğünü anlatan Lekesiz, ihracat konusunda hedeflerinde 10 büyük ülke olduğunu da belirterek, “Biz de üyelerimiz arasında yaptığımız anket sonunda Antalya olarak inşaat sektöründe Libya, Gıda-Tarım sektöründe de Rusya'yı seçtik. Genel merkezimiz bu konuda bir çalışma yapıyor. Hedef odaklı bu projemizin başarılı olacağına inanıyoruz” dedi.