İŞ DÜNYASI ARGE PROJELERİNE DESTEK İSTİYOR


ANSİAD Yönetim Kurulu SGK İl Müdürü Selim Erol'u ziyaret etti.

İŞ DÜNYASI ARGE PROJELERİNE DESTEK İSTİYOR
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu, tarımda işçi sıkıntısı çektiklerini belirterek, Teknokent'lerde ARGE projelerine getirilen teşviklerin işyerlerinde de uygulanması gerektiğini söyledi. SGK İl Müdürü Selim Erol da, tarım sektöründe isteğe bağlı sigortalılığın başarıya ulaştığını bildirdi. 

(ANSİAD) Başkanı Ali Eroğlu, yönetim kurulu üyeleri Gökhan Külahçı, Hediye Kayacan, Serdar Armağan, Bilgehan Yellice ve İdari Genel Sekreter Deniz İstanbullu ile birlikte Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) İl Müdürü Selim Erol' un kahvaltı davetine katıldı.

Tarım Sektöründe işçi sıkıntısı var
Kahvaltı sırasında sohbette konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Tarım sektöründe her geçen yıl işçi bulmakta zorlandıklarını belirterek, “Örneğin Elmalı tarafında tarım şekillenmeye başladı. Seracılık gelişiyor, ama işçi sıkıntısı var” dedi. İşçi sıkıntısının tarımda gelişmiş ülkelerde de yaşandığını dile getiren Eroğlu şöyle devam etti:
“İsrail başka ülkelerden işçi getiriyor. Maliyet daha da düşük olduğu için tercih ediyorlar. Hollanda'da bizim oralarda çalışan Türk vatandaşları tarımda çalışıyor. Hollanda'da ayrıca bu konuda yeni bir sektör oluştu. Profesyonel firmalar size kalifiye işçi buluyor, siz şirketle muhatap oluyorsunuz. Ücretleri de cazip. Ancak düşük ücretin sebebi sonradan anlaşıldı, işçilerin sosyal güvence primlerini yatırmıyorlar. O yüzden düşük ücret veriyorlar. Bu yöntemde Avrupa'daki krizin ve işsizliğin de etkisi var.”

SGK İl Müdürü Selim Erol da konuşmasında 2008 yılında 290 bin olan sigortalı sayısının 2013'ün ilk iki ayı ortalamasına göre 491 bine ulaştığını belirterek Mart ayında bu sayının 518 bini bulduğunu dile getirdi. Antalya'nın 9 ilçesinde müdürlük açtıklarını belirten Erol, turizm sektöründe ölü sezonda işten çıkarmaların Antalya'nın en önemli sorunlarından biri olduğunu söyleyerek bu konudaki çözümünü şöyle anlattı:
“Turizm sektöründe kaçak işçi yok gibi. SPA merkezleri ile animasyonlarda ve dünya mutfaklarında belki olabilir. Sanayi sektöründe bir kişilik istihdamın maliyeti 150 bin, turizmde 30 bin dolar. Şimdi hükümet yeni bir politika geliştirdi. Bu yüksek maliyetler karşısında başka formül bulundu. Diyelim ki bir otelde 500 kişi çalışıyor. Otel kapanınca bu sayının 100'ü olmazsa olmaz kadro ve kişiler olduğu için işte kalıyor, diğer 400 kişi geçici olarak işten çıkarılıyor. Bu 400 kişinin primlerini devlet verecek, asgari ücretin yarısı da devletten. O zaman kişi 12 ay çalışmış, işyeri kapanmamış olacak. Şimdi 7 ay çalıştırıp, 5 ay işten çıkarırsanız işsizlik rakamlarının büyümesinden tutun, işsizlerin geçim derdine kadar birçok sıkıntı doğuyor.”

ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu'nun “her sektörün ölü sezonu vardır. Destek politikası güzel. Ancak bu uygulamanın tüm sektörlere yayılması lazım. Turizmde uygulanırsa, diğer sektörler biz niye yokuz diyecekler” sözleri üzerine Erol, “Kesinlikle haklısınız. Bu formül her sektörde uygulanabilir. Yeter ki, başvuru olsun” diye konuştu.

Sosyal Güvenlik reformu ile her bireyin aynı statüde olduğunu söyleyen ve sosyal güvenlik kurumu olarak herkese eşit sağlık hizmeti verdiklerini söyleyen Selim Erol,  tarım sektöründe Torba Kanunu ile birlikte uygulamaya konan sigorta sistemi ile ilgili şu bilgiyi verdi:
“Torba Kanunu ile tarımda ek: 5 dediğimiz bir sistem getirildi. Tarım sektöründe çalışan insanlar, kendi primlerini ödeyerek isteğe bağlı sigortalı oluyorlar. Bu konuda yoğun talep alıyoruz. Sigortalı sayısının artışındaki etkenlerin başında ek:5 uygulaması geliyor. Özellikle Kaş, Elmalı, Serik bölgesinden yoğun sigorta talebi var.”

ARGE Teşvikleri işyerlerini de kapsamalı
Türkiye'nin gelişebilmesi için firmaların gelişmesi, bunun için de ARGE kültürünün gelişmesi gerektiğini dile getiren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, “ARGE personeli çalıştıran işverenlere özel teşvikler getirilmeli. Bu teşviklerin sadece Teknokent'lerde uygulanması doğru değil, işyerini de kapsamalı” dedi.

Selim Erol da, Eroğlu'nun bu tespitinin doğru olduğunu vurgulayarak, “Ama bu ve benzer hususların bakanlığa bildirilmesi, sorununun çözümü ile anlatılması lazım. O zaman gereği yapılacaktır” diye konuştu.

Ali Eroğlu'nun çok eskilerden kalan, 1 lira gibi bir borcun 800-900 liraya ulaştığı kamu alacaklarının SGK'ya mal edildiği yolundaki iddiaların doğru olup, olmadığı yolundaki sorusuna Selim Erol, şöyle yanıt verdi:
“Elimizde 300 bin dosya var. Bunları tek tek tarıyor, inceliyoruz. Şirketlere ait dosyaları veri tabanına uygun bilgisayara aktararak güncel hale getiriyoruz. Bu sırada miktarı küçük de olsa borçlar ortaya çıkıyor, zaman aşımına uğramadan tahsili yoluna gidiyoruz. Bu borçlar yüzde 5'lik indirimden yararlanmak için dosyalar açıldığında da ortaya çıkıyor. Aslında bu takibi sadece biz değil vergi daireleri de uyguluyor.”