ANSİAD'DAN “KENT ESTETİĞİ” DESTEK TURU


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği ANSİAD Yönetim Kurulu, kent estetiğinin korunması, her türlü görsel kirliliğin sona erdirilmesi için destek turuna çıktı. Belediye başkanlarından bu konuda İmar Yönetmeliğine ek madde eklenmesi sözünü alan işadamlarının gündeminde tabela kirliliği var.
ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu, ANSİAD'ın aylık geleneksel sohbet toplantısına katılan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın'la yaptıkları görüşmede kent estetiğinin düzeltilmesi ve korunması konusunda olumlu bir ışık aldıklarını, bu nedenle de çalışmayı projeye çevirdiklerini söyledi.
Sohbet toplantısında konuşan Akaydın, kent estetiğinin korunmaya ihtiyacı olduğunu belirterek, “Bu konuda hiç oy kaygısı duymadan çalışıyorum. Yeni İmar Yönetmeliği'nin uygulanması konusunda sivil toplumun desteğine ihtiyacım var. İmar yönetmeliğinde kentin güzelleşmesi ve olumlu gelişmesinin siyasete alet edilmemesi ve taviz verilmemesi gerektiğine de inanıyorum” dedi. Akaydın ANSİAD'ın kent estetiği konusunda ortaya koyduğu çabayı da kutladı ve “Ben sivil toplumla çalışma kültürü olan bir başkanım sonuna kadar varım” dedi.

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Eroğlu ve üyeleri Abdullah Erdoğan, Gökhan Külahçı, Hediye Kayacan, Serdar Armağan, Sadi Kan ve Bilgehan Yellice sırasıyla Döşemealtı Belediye Başkanı Nurettin Tursun, Kepez Belediye Başkanı Hakan Tütüncü, Aksu Belediye Başkanı İsa Yıldırım, Muratpaşa Belediye Başkanı Süleyman Evcilmen ve Konyaaltı Belediye Başkanı ve Akdeniz Belediyeler Birliği Başkanı Muhittin Böcek'i makamında ziyaret ederek Kent Estetiğinin korunmasına yönelik projeyi anlattılar.
ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, ortak akıl ve arama konferanslarında kamuoyunun da kent estetiğinin bozulmasından rahatsızlık duyduğunu hatırlatarak, başta çatılardaki güneş enerjisi sistemleri ve çatı antenleri ile duvarlardaki klima dış ünitelerinin görsel kirlilik yarattığını söyledi. Kirliliğe yol açan bu malzemelerin kesinlikle inşaat aşamasında gizlenmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, “Belki bu durum müteahhitlerin maliyetlerini artırabilecektir. Ancak görsel kirlilik ortadan kalkacak” dedi.
Antalya'da Tabela kirliliğinin de büyük boyutlara ulaştığı ve kentin imajını bozduğunu kaydeden Eroğlu, ayrıca yeni yapılan binaların büyük bölümünde baca olmaması nedeniyle, pencere ve mutfak balkonlarından çıkan bacalarla da yeni bir kirliliğin oluşacağına dikkat çekti. Eroğlu, 1 Mayıs tarihinde yürürlüğe girecek İmar Yönetmeliği'nde tüm bu hususların yer almasını ve görsel kirliliğe son verilmesini istediklerini belirtti.

Belediye Başkanları Nurettin Tursun, Hakan Tütüncü, İsa Yıldırım, Süleyman Evcilmen ve Muhittin Böcek, çevre ve görsel kirliliği önlemenin belediyelerin asıl görevlerinden olduğunu belirterek bir sivil toplum örgütü olarak ANSİAD'ın, görsel kirliliğin ortadan kaldırılması konusunda kendilerine baskı yapılmasından son derece mutlu olduklarını söyleyerek, teşekkür ettiler. Belediye başkanları kent estetiği konusunda imar planı yönetmeliğinde yapılacak her türlü değişiklik ve düzeltmeye hazır olduklarını da belirterek, bu konuda Büyükşehir'in yapacağı her uygulamayı da destekleyeceklerini bildirdiler.