ANSİAD BAŞKANI EROĞLU, STAJYER AVUKATLARA DERS VERDİ: “HERKESİ VE HERKESİMİ KUCAKLAYACAK BİR ANAYASA'YA İHTİYACIMIZ VAR” DEDİ


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği Başkanı Ali Eroğlu, “Herkesi kucaklayacak bir Anayasa'ya ihtiyacımız var” dedi. Avukat adaylarına Avukatlık mesleğini değerlendiren Eroğlu: “Yaşamın olduğu her yerde hukuk var. Mesleğinizin kıymetini bilin” diye konuştu.
Antalya Barosu'nda mesleğe başlamadan önce belli bir süre eğitim gören stajyer avukatlara “İş dünyası-avukat ilişkileri, girişimcilik” konularında bir ders veren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, tecrübelerini aktardı.

Antalya Barosu Stajyer Avukat Eğitimi Sorumlusu Av. Arif Karabağ, sunum öncesi yaptığı kısa konuşmasında, Antalya'da her yıl 150'si stajyer, 50 kadar da nakil olmak üzere 200'e yakın avukatın mesleğe girdiğini, belirterek, “Sizler iş hayatına başladığınızda en çok işadamları ile muhatap olacak, birlikte çalışacaksınız. Karşılaşabileceğiniz sıkıntıları şimdiden öğrenmelisiniz” dedi.

Konuşmasına ANSİAD'ın kuruluş öyküsü ile başlayan ve neden ANSİAD çatısı sorusunu yanıtlayan Eroğlu, “Parlamenter, demokratik, laik ve etkin Hukuk Devleti anlayışı içinde sivil toplumun kurumsallaşması ve özel girişimciliğin yaygınlaşması amacıyla kurulduk” dedi.  ANSİAD'ın kuruluşundan bu yana neler yaptığını anlatan Eroğlu şöyle devam etti:
“ANSİAD;  Antalya Toptancılar Birliği, Antalya Eğitim ve Araştırma Vakfı (ANTEV), Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş (ANFAŞ), Kemer Tanırım Vakfı (KETAV), Antalya Tanıtım Vakfı (ATAV) Antalya Kalite Derneği (ANTKALDER), Antalya Güçbirliği Holding ve  Antalya Hukuk Fakültesini Geliştirme Derneği  gibi örgütlenmelere öncülük etmiştir.”

ANSİAD'ın 10. yılını dolduran Girişimcilik Haftası etkinliği ile Türk iş dünyasına örnek olduğunu dile getiren Başkan Eroğlu, “işadamlarının kendilerini, işlevlerini, ülke için düşündüklerini topluma daha yakından anlatmak ve özellikle meslek seçecek lise son sınıf ile mesleğe hazırlanan üniversite öğrencilerine girişimcilik ruhunu  ve bilincini artırmayı  amaçladık” dedi.

ANSİAD'ın hukuk açısından misyonunu da anlatan Eroğlu şöyle devam etti:
“ANSİAD her şeyden önce demokratik ve laik hukuk devleti ilkelerine bağlıdır. Liberal, etkin devlet anlayışını ve piyasa ekonomisini benimser. Evrensel iş ahlakı ve etik kurallar her şeyin önündedir. Bölge kaynaklarının, bölgenin gelişimine tahsisinden yanadır ve katılımcı bir örgüt yapısını benimser. İşadamlarının örgütlendiği bir sivil toplum örgütü olan ANSİAD, eğitime duyarlı ve kendisini devamlı geliştiren ve bilimsel ilkelere dayanan bir kurumdur.”

2001 Yılında Yargıda Reform Zirvesi'ni düzenlediklerini hatırlatan, bu konuda Antalya Barosu ve Hukuk Fakültesi ile işbirliği yaptıklarını söyleyen Ali Eroğlu, zirve ile ilgili bir de kitap yayınlayarak tüm Türkiye'de dağıttıklarını anlattı.

Antalya Hukuk Fakültesini Geliştirme Derneği'nin ANSİAD'ın öncülüğünde kurulduğunu hatırlatan ve bununla hukuk eğitimine verdikleri önemi dile getiren ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, şirketlerle avukatlık mesleği ilişkileri konusunda şunları söyledi:

“Hukuk öyle bir meslek ki, yaşamın olduğu her yerde hukuk var. Ben Ziraat Mühendisiyim. Sadece tarım alanında işler yapabilirim. Avukatlık mesleği öyle mi? Bir şirketin kuruluşundan, ortaklık sözleşmesine, eleman alımından işçi-işveren ilişkilerine ve aklınıza gelebilen hemen her konu hukuksal bir süreci gerektiriyor. Bu nedenle ben avukatlık mesleğini önemsiyorum. Bu anlamda mesleğinizin kıymetini bilin.”

Her avukatın en az bir yabancı dil bilmesi gerektiğini söyleyen Eroğlu, her ne kadar bu yaşlarda kazanılmasa da iş disiplinine önem vermeleri gerektiğini de belirterek, “Sizlere her zaman iş disiplini içinde sonuç odaklı, kendinizi sürekli, geliştirmeye odaklı bir çalışma hayatı diliyorum” dedi.

Avukat adaylarının sorularını da cevaplandıran Eroğlu, Anonim Şirketlerde mali müşavir ve bir de hukuk müşaviri çalıştırmanın zorunlu olduğunu belirterek, bazı şirketlerin bu yasal zorunluluğu yerine getirmediğini söyledi.  Bir soru üzerine 2016 yılında Antalya'da düzenlenecek EXPO 2016 ile ilgili bilgi veren Eroğlu, “Olimpiyatlardan sonra dünyanın en büyük ikinci organizasyonu olan Expo 2016, Antalya ekonomisine çok büyük katkı sağlayacak. 100 Ülkenin katılacağı 6 ay sürecek organizasyona 10 milyon ekstradan yerli ve yabancı turistin gelmesi bekleniyor. En önemlisi de Expo'nun beraberinde yapılacak bazı eserler ve altyapı çalışmaları da Antalya'ya yeni bir değer katacak” dedi.

Başkan Eroğlu, Anayasa değişikliği çalışmaları ile ilgili bir soruya da, “Bu konuda kamuoyunda bilgi eksikliği var. Bireyler olarak Anayasa'ya bakışımızı ve beklentilerimizi paylaşacağız. Ancak şurası bir gerçek ki, her kesimi ve herkesi kucaklayacak bir Anayasa'ya ihtiyacımız var” diye konuştu.