TYD BAŞKANI DR.TURGUT GÜR ANSİAD'A KONUK OLDU


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)ın 2013 faaliyet yılı 3. olağan toplantısında konuşan Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Rus İş Konseyi Onursal Başkanı, Ekonomist Dr. Turgut GÜR, “Turizm olmazsa ülke ekonomisi ayakta duramaz” dedi. Hedeflerinin dünya turizminin türbesi bir Anadolu yaratmak olduğunu dile getiren GÜR, Türkiye'nin 2012 yılında Kongre Turizminde dünya lideri olduğunu söyledi.

Oturum Başkanlığını Yönetim Kurulu üyesi Sadi KAN'ın yaptığı toplantıyı kısa bir konuşma ile açan ANSİAD Başkanı Ali EROĞLU, Antalya'da tarım ve turizm sektörlerinin ekonominin lokomotifi olduğunu belirterek, yılın ilk konuşmacısını bu nedenle turizm sektöründen seçtiklerini söyledi. ANSİAD'ın üye profilinde de bu anlamda ciddi değişiklik olacağını dile getiren EROĞLU, yeni seçilen meslek komitelerinin başkanlarını kutladı ve başarı diledi.

Türkiye Turizm Yatırımcıları Derneği (TYD) Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türk-Rus İş Konseyi Onursal Başkanı, Ekonomist Dr. Turgut GÜR, “Türkiye Turizmi ve Turizmde Yeni Trendler” konulu sunumunda Antalya'ya övgüler yağdırdı ve “Bu kente geldiğimde içime güneş doğuyor” dedi ve “Aman Maliye Bakanı duymasın size özel Antalya Vergisi çıkarırlar” diyerek espri yaptı.   1980'li yılların başında Türkiye'de turizmin Özal'la başladığını anlatan GÜR, 1983 yılında 66 bin yatak, 1,3 milyon turist ve 520 milyon dolar döviz girdisine sahip Türkiye'nin bu rakamlarının 2000 yılına gelindiğinde 10,4 milyon turist ve 7,6 milyar dolar gelire ulaştığını anlattı. Sürekli yükseliş trendi gösteren turizm sektörünün 2012 yılına geldiğimizde 31,7 milyon turist ve 24 milyar dolar gelire ulaşarak dünyada kırılması zor bir rekora imza attığını anlattı. 1983 Yılında 66 bin olan yatak sayısının yıllar itibariyle sürekli artış göstererek 2012 yılında 986 bin kapasiteye ulaştığını, sadece 2009-2012 döneminde ilave yatak sayısının 148 bin arttığını, sadece Antalya'nın ise 418 bin yatağa ulaştığını hatırlattı.
2012 Yılı rakamlarını da veren GÜR, Türkiye'yi ziyaret eden ülkeler sıralamasında 4,8 milyon turistle Almanya'nın ilk sırada yer aldığını, 3,46 milyon turistle Rusya Federasyonu'nun ikinciliği elde ettiğini söyledi.

Globalleşen dünyanın gelişmiş bölgelerinde teknoloji ve gücün hızlı bir şekilde yer ve el değiştirmesine dikkat çeken Turgut GÜR, “Her gün bir yeni otel işletmesi hizmete açılmaktadır. Açılan bu dev tesisleri doldurmak için işletmecilerin doğru stratejiler izlemesi ve dünyadaki sektörlerle ilgili yenilik ve trendleri yakından takip etmesi gerekmektedir” dedi ve turizmde yeni eğilimleri de şöyle anlattı:

“Tatil anlayışları farklılaşıyor. Zengin daha çok, fakir daha az seyahat ediyor. Zengin kaliteye, fakir fiyata odaklanıyor. Daha sık, daha kısa ve daha ucuz tatil talebi yükseliyor. Son dakika rezervasyonları artıyor. Yeni turistler ve macera seyahati yükseliyor. Gelişmiş pazarlarda 65 yaş üstü ziyaretçiler artıyor.”

Geçen yıl kongre turizmi alanında çok hızlı bir yükseliş trendi, yaşadığını söyleyen Turgut GÜR, “Geçen yıl Avrupa altıncısı olan Türkiye 2012'de dünya birinciliğini elde etti. Kongre için ülkemize gelen turistin her biri 2000 Euro bırakıyor. Bu rakamlar marinalarda 2000'in üzerinde, golf için gelenler 2 ila 4 bin Euro, tarihi yerleri görmek için gelenler 1-2 bin arasında bırakıyor. Normal deniz ve güneş için gelenlerin rakamı ise düşük 700 ila bin euro arasında değişiyor. Bu da gösteriyor ki, bizim turizm çeşitliliğinde deniz ve güneş satmaya ağırlık vermememiz gerekiyor. Yatırımcılar olarak biz de turizmi sürekli pahalıya doğru çeşitlendiriyoruz” dedi.

Çeşitlilik anlamında Anadolu'nun hala bakir olduğunu söyleyen Turgut GÜR, yatırımcılar olarak hedeflerinin dünya turizminin türbesi bir Anadolu yaratarak, 2023 vizyonunda 60 milyon turist, 60 milyar dolar gelire ulaşarak, Dünya beşinciliğini İtalya'nın elinden almak olduğunu söyledi.  GÜR, Türkiye'nin ödemeler dengesinde en önemli faktör olan turizm gelirleri ile Türkiye'nin cari açığını da kapatacaklarını iddia ederek, “Turizm olmazsa ülke ekonomisi ayakta duramaz” diye konuştu.

Soru ve cevapların ardından toplantı sonunda ANSİAD Başkanı Ali EROĞLU, konuşmacı Dr. Turgut GÜR'e gecenin anısına bir plaket verdi.