ANSİAD'DAN MMO'NUN “HAVA KALİTESİ YAŞAM KALİTESİ” KAMPANYASINA DESTEK


Makine Mühendisleri Odası Antalya Şubesi'nin “Hava Kalitesi Yaşam Kalitesi” sloganı ile başlattığı Antalya'da Hava Kirliliğine Karşı Duyarlılık Yaratma Hareketi'ne ilk destek Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği ANSİAD'dan geldi.

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali EROĞLU, MMO Antalya Şubesi’nin başlattığı kampanyayı desteklediklerini belirterek hava kirliliğine neden olan unsurlar ve çözüm önerileri konusunda yapılacak çalışmalara katılacaklarını bildirdi. MMO'nın yaptığı araştırmalar doğrultusunda Antalya'da son 10 yılda aşırı hızlı kentleşme, göç yoluyla nüfus artışı, trafik ve kalitesiz yakıt kullanımı gibi nedenlerle kış aylarında yoğun bir hava kirliliği yaşandığını hatırlatan EROĞLU, Türkiye ekonomisinde önemli bir yeri olan Antalya'nın, doğal güzelliklerini ikinci plana atan ve Antalyalıların sağlığına ciddi zarar veren bu duruma tedbir almak zamanının geldiğini söyledi. EROĞLU, Antalya’da yıllardır baş edilemeyen hava kirliliğinin nedenlerine de değinerek, “Bunların başında tabii ki ısı değeri düşük partikül oranı yüksek kömür kullanımı geliyor. Yine bilinçsiz soba kullanımı, lastik ve on numaralı yağ gibi diğer yanıcı maddelerin kullanımı, kent içi ulaşımda yoğun araç kullanımı ile oluşan egzoz gazından meydana gelen kirlilik yer alıyor” dedi.

Bir sivil toplum örgütü olarak kentin bu önemli sorununa duyarsız kalamayacaklarını dile getiren ANSİAD Başkanı Ali EROĞLU şöyle devam etti:

“Bu şehirde yaşayan herkesin kendileri ve çocukları için hava kirliliğine karşı yetkilileri uyarmak, bu konuda yapılacak tepki etkinliklerine katkı vermek görevi olmalı. Bir zamanlar Türkiye'nin hava kirliliği en yoğun illerinin başında gelen Ankara'da bile alınan tedbirler ve doğalgaz desteği ile bu sorunun üstesinden gelinmiştir. Kış aylarında Antalya'nın kara bulutlar altında kalmasını hep birlikte engellemeliyiz. Öncelikle hava kirliliğine neden olan unsurlar ve çözüm önerileri konusunda halk bilgilendirmelidir.”

MMO'nın başlattığı “Hava Kalitesi Yaşam Kalitesi” kampanyasına desteklerini tekrarlayan Ali EROĞLU, tüm yerel yönetimleri Antalya'da yaşayan herkesin temiz bir hava soluması için çaba harcamaya çağırdı