ANSİAD GEÇEN DÖNEM BAŞKANI H.ERGİN CİVAN'IN 23.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ BALOSU KONUŞMA METNİ


Değerli Konuklar,
Değerli Üyelerimiz,
Bugün ANSİAD’ın 23. Kuruluş yıldönümünü gurur ve mutlulukla kutluyoruz. Bu mutluluğumuzu bizimle paylaştığınız için hepinize ve katılamayıp mesaj gönderen tüm dostlarımıza teşekkürlerimi sunuyorum.

Bugün bayrağımızı değerli arkadaşım Sayın Ali EROĞLU’na ve yeni yönetim kurulumuza mutlulukla devrediyor, kendisini ve yeni yönetim kurulu üyesi arkadaşlarımı kutluyor, kolaylıklar diliyorum.

Ben ve arkadaşlarım 2 yıl boyunca, ANSİAD’ı en iyi şekilde temsil etmeye, derneğimiz çalışmalarını en iyi şekilde devam ettirmeye gayret ettik. Bizler bu görevleri sırasıyla, ANSİAD’ın gelenek ve kuralları çerçevesinde ifa ediyor, istişare içerisinde, bütün üyelerimizle birlikte, ülkemize ve Antalya’ya sosyal bir hizmet sunmaya, katkı yapmaya gayret ediyoruz. ANSİAD olarak Antalya’nın gelişmesine paralel bir şekilde kendimizi yenilemeye, derneğimizi yenilemeye, genç nesillere yol açmaya, kendi vizyonumuzla birlikte ilimizin vizyonunu da geliştirmeye çaba harcıyoruz.
23 Yıllık tarihimize baktığımızda Antalya’nın ve ANSİAD’ın birlikte geliştiğini çarpıcı biçimde görebiliyoruz.

Değerli konuklar,
23 Yıl önce Antalya’ya gelen turist sayısı 800 bindi, bugün 11 milyona yaklaştı. Antalya’nın ihracatı 60 milyon dolar kadardı. Bugün 1 milyar 200 milyon dolar civarında. Yaş meyve sebze ihracatı 10-15 milyon dolar kadardı. Bugün yarım milyar doları aştı. Sanayi ihracatımız tekstilden ibaretti ve 40 milyon dolar kadardı, bugün birçok sektörde milyar dolara doğru gidiyoruz. Organize sanayi bölgesinde bir avuç tesisimiz vardı, bugün 200 civarında.
Bir milyona yakın il nüfusumuz vardı ve kişi başına gelir 3 bin dolara yakındı. Yani üretim gücümüz 3 milyar dolardı, bugün 25 milyar dolara gidiyor.
O zamanlarda Antalya’da bir avuç işadamı vardı ve üretim gücü yerel çaptaydı. Bugün ise Antalya’nın yüzlerce işadamı ulusal ve uluslararası pazarlarda çalışıyor, yurtdışında yatırımlar yapıyor.

Antalya’nın bu çarpıcı gelişmesinde elbette Antalyalıların, ANSİAD’ın da payı vardır. ANSİAD bütün bu süre içerisinde her zaman sanayici ve işadamı üyelerinin vizyonunu geliştirmiş, Antalya vizyonuna katkı yapmıştır.

Değerli konuklar,
ANSİAD, Antalya iş dünyasının seçkin temsilcilerini bünyesinde bir araya getiren ve öncü niteliği olan bir kuruluş olmanın dışında kurumsallaşmasını da başarmış olan bir kuruluştur. ANSİAD’da artık köklü bir kurum kültürü oluşmuştur ve bu kültürde kişiler değil, kurum, yani ilke ve değerler önemlidir. Kurumsal yapımızın en önemli unsurlarından birisi başkanlık görevinin tek dönem olmasıdır. Bu ilke ANSİAD’ın kişilerden bağımsız bir kurum olmasının sonucudur.

Biz iki yıllık dönemde ANSİAD’ın değerlerini korumaya, çalışmalarını geliştirmeye özen gösterdik. Sayın EROĞLU ve diğer arkadaşlarımızın da 23 yıllık birikimin katkısıyla ANSİAD’ı daha ileri götüreceklerine inanıyorum.

Ben şahsım ve mesai arkadaşlarım adına bu dönemde çalışmalarımıza destek veren ve katkı yapan bütün üyelerimize, bizimle işbirliği yapan ve katkı veren tüm kurum ve kuruluşlarımıza, Antalya medyasına teşekkür ediyorum.

Her kuruluş yıldönümünde daha güçlü bir Antalya’yı ve ANSİAD’ı kutlayacağımıza inanıyor, yeni Başkanımıza ve yeni yönetim kurulumuza gönülden başarılar diliyor ve hepimizin her zaman onlara destek olacağımızı bütün üyelerimiz adına belirtiyorum.

Sevgi ve saygılarımı sunuyorum.