ANSİAD 2012 YILI SON OLAĞAN TOPLANTISI YAPILDI


Siemens A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve Endüstri Sektörü Lideri Ali Rıza ERSOY ANSİAD'a konuk oldu

Siemens A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve Endüstri Sektörü Lideri Ali Rıza ERSOY, saniyede 2 kişinin şehirlere göç ettiğini belirterek, “Geleceğin dünyası kırsalda olmayacak, şehirlerde olacak. İstatistiklere göre dünya nüfusunun yüzde 50'si şehirlerde yaşıyor. Şehirler dünya coğrafyasının yüzde 1'ini oluştururken, enerjinin yüzde 75'ini harcıyor” dedi.
Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği'nin (ANSİAD) 20. ve yılın son olağan toplantısında konuşan Ali Rıza ERSOY, Çin'de 2020'ye kadar her biri 1 milyon nüfuslu 200 şehir kuruluyor. Şu anda 69 havalimanı inşaatı sürüyor. Baş döndürücü bir şeyler yaşıyoruz. Biraz felaket tellallığı yapıyorum gibi gelebilir size ama; hem çok kalabalık, hem çok yaşlı bir nüfus yapısına doğru gidiyoruz. Aynı tempo ile gidersek 2035'de ısı 1,5 ila 4,5 derece artacak” diye konuştu.

Toplantı öncesinde bir konuşma yapan ANSİAD Başkanı H.Ergin CİVAN, iki yıldır sürdürdükleri bu görevin son durağına geldiklerini belirterek, “ANSİAD'ın  misyonu ve vizyonu çerçevesinde görevimizi tamamladık. Bu süre içinde 40 olağan toplantı gerçekleştirdik. Türkiye'de ekonomi ve sosyal hayatında isim yapmış uzman kişilerin bilgi ve görgülerini paylaşma fırsatı bulduk” dedi.
CİVAN, 12 Ocak tarihinde yapılacak genel kurul öncesi ANSİAD Başkanlığı için ortaya çıkan iki aday arasında temayül yoklaması yaptıklarını belirterek şunları söyledi:
“Öncelikle oy kullanma hakkı olan 147 üyeden 145'inin geniş bir katılım ortaya koyması nedeniyle hepinize teşekkür ediyorum. Bu konuda teknolojiden de çok yararlandık” dedi ve bu yoklamada mevcut yönetimde başkan yardımcısı olan Ali EROĞLU'nun galip çıktığını belirterek iki adayı konuşma yapmak üzere kürsüye davet etti.
Ön seçimde daha az oy alan Orhan OFLAZ konuşmasında iki aday bir araya geldiklerini belirterek, “Seçim yıpratır, insanları ayırır' dedik ve seçime tek liste ile girmek için temayül yoklaması kararı aldık. Seçim öncesi 'Kim bir oy daha fazla alırsa diğer aday o'nun emrinde çalışacak' dedik. Ve ben fark yedim. Kendisini yürekten tebrik ediyorum. ANSİAD'a yakışır bir seçim gösterdik. Etik değerleri kimse zorlamadı. Bu bana çok keyif verdi. Bundan sonra hep beraber çalışacağız. Sözlerimin arkasındayım” dedi.
12 Ocak'da yapılacak genel kurula tek aday olarak çıkacak olan Ali EROĞLU, nezaketi için rakibi Orhan OFLAZ'a, yoğun katılım için de üyelere teşekkür ederek, “Ön yoklamada kazanan ve kaybeden yok. Önemli olan ANSİAD'ın kazanmasıdır. Bundan sonra hep birlikte ANSİAD'ın çıtasını daha yükseklere çıkarmak için çaba harcayacağız” dedi.


Toplantının firma tanıtımı bölümünde ise Hüseyin ŞİMŞEK; firması Şimşek Oto ve Auto King'i tanıttı.

Toplantı Başkanlığını ANSİAD Üyesi Dr. Türker GÜMÜŞ'ün yaptığı konuk konuşmacı Siemens A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı ve Endüstri Sektörü Lideri Ali Rıza ERSOY, “Yeşil Teknolojilerle Yeşil İş Hayatı” konulu sunumunu yaptı.

Konuşmasının ilk bölümünde Siemens'i tanıtan ERSOY, 300 bin çalışanı yıllık 80 milyar Euro ciro ve 4 milyar Euro'luk Arge yatırımı ile Vatikan'dan sonra dünyanın en yaygın örgütü olduklarını belirterek “ARGE birimlerinden biri de Türkiye'de yıllık buluş sayısı 80 bin” dedi.
İlk Siemens'in Osmanlı döneminde kurulduğunu hatırlatan Ali Rıza ERSOY, “Bab-ı Ali ile Padişah arasında ilk telgraf hattını Siemens kuruyor. İstanbul'un ilk sokak aydınlatmaları ve Bağdat yolu da Siemens'den. Cumhuriyet döneminde ise ilk radyo vericisi de Siemens tarafından yapılıyor. Siemens 1956 yılında Kartal'da Türkiye'nin ilk yabancı sermayeli fabrikasını kuruyor. 2.800 kişi çalışıyor. Kaçı alman dersiniz? Sadece ikisi Alman, gerisi Türk. 1 milyar ciromuz var ve Türkiye'nin en fazla mühendisini çalıştıran firmayız” diye konuştu.
Global dünyada bugün insanlığın en büyük sorununun hemen her alanda sürdürülebilirlik olduğunu söyleyen Ali Rıza ERSOY, “İlk kurulduğumuzda sloganımız çalışanlara, çevreye ve topluma sorumluluktu. Şimdi yine 3 misyonumuz var. Bu kez sorumluluk, mükemmeliyetçilik ve inovasyon. Bu düsturla dünyada cirosal anlamda en yeşil şirket sıralamasında lider olduk. 2011 Yılında 30 milyon Euro olan yeşil teknoloji yatırımı 2012 yılında 4 milyar dolara çıktı. Sonuçta yeşil ürünlerimizi kullanan müşteriler doğaya, 317 milyon ton daha az karbonhidrat salmış. Bu rakam dünyanın 9 başkentinin toplam salınımına eşit” dedi.
Sürdürülebilirlik konusunun en vazgeçilmez unsurlarından birinin enerji verimliliği olduğuna dikkat çeken ERSOY, bu verimliliği sağlamanın da bir proje olduğuna söyledi. Bu projenin başarılması için başarılı bir organizasyona ihtiyaç bulunduğunu dile getiren Ali Rıza ERSOY, şöyle devam etti:
“80 milyarlık Siemens'in üst yönetiminde görevli beyin takımından biri Sürdürülebilirlikten sorumlu. Tepedeki bu görevlendirme 180 ülkedeki şirkete dağılıyor. Enerji üretiminde verimlilik için önce tasarrufu başarmalıyız. Burada işte teknolojiyi kullanarak tasarrufu sağladığımız zaman Sürdürülebilirliği yakalamış oluruz. Bunun bir başka ifadesi de Yeşil Teknoloji'dir.  Su'dan fosile, aydınlatmadan, ulaşıma, enerjinin iletim ve dağıtımına kadar dünya teknolojileri ilde kıt olan enerjiyi akıllı, verimli ve tasarruflu kullanmak birincil görevimiz olmalı.”
“Bütün bunları anlatırken, bir gün birinin kalkıp, 'Arkadaş sen ne yapıyorsun da ahkam kesiyorsun?' diyebilir” şeklinde konuşan ERSOY, “Münih'deki merkez binamız tamamen yenileniyor. Halka tamamen açık bir bina yapılıyor. Bu bina dünyanın gördüğü en yeşil bina olacak. Biz de Gebze'deki, fabrikanın odalarında ısıtma ve soğutmayı akıllı sistemle, oda içindeki karbondioksit oranına göre yapıyoruz. Odada bir kişi varsa o'nun saldığı karbondioksit miktarına göre klima çalışıyor. Odada kimse yoksa çalışmıyor” dedi.
Dinleyicilere bir yılda kaç dünyayı harcadığımızı soran ERSOY, yanıtı da kendisi verdi. “Bir yılda 1.3 dünya harcıyoruz” diyen ERSOY konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Evet suyu ile havası ile ağacı, kuşu, hayvanları ile güneşi, doğası denizi, kumu ile Ağustos ayına geldiğimizde dünya bitiyor. Sonraki aylarda çalıyoruz. Çocuklarımızdan hırsızlık yapıyoruz. Ya da onların hakkını harcıyoruz. Dünyayı bu kadar hor kullanmamak için enerji üretmeliyiz. Dünya rüzgar gülleri ile adeta donanıyor. Atıklarımızda enerji var, güneş enerjisini biz neredeyse sıfır noktasında kullanıyoruz. Bugün Sahra Çölünde güneşten enerji üretmeyi başardılar. Londra'da akıllı sistemler kullanılarak bir yılda yüzde 30 tasarruf sağlandı. Sağlıklı daha teknolojik MR ve benzeri aletler kullanarak tasarruf sağlamalıyız.”
 “Sürdürülebilirliği anlatırken şehirleri de anlatmalıyız. Çünkü geleceğin dünyası kırsalda olmayacak, şehirlerde olacak” diye konuşan ERSOY, “Şu anda dünyanın nüfusu 7 milyar civarında. 2050'ye 9 milyar civarında girebiliriz. Bizler bile bu yılı görebiliriz. Bugün şehirler dünya coğrafyasının yüzde birini oluştururken, dünyadaki enerjinin yüzde 75'ini harcıyor.  2007 yılı istatistiklerine göre dünya nüfusunun yüzde 50'si şehirlerde yaşıyor. Saniyede 2 kişi kırsaldan şehre geliyor. Dünya nüfusunun 2030'da yüzde 60'ı, 2050'de yüzde 70'i şehirlerde yaşayacak. Biz şimdiden yüzde 70'i bularak dünya ortalamasının üzerine çıktık. 2007 Rakamlarına göre nüfusun yüzde 7'si, 65 yaşının üzerindeydi. 2050'de bu rakam yüzde 16'ya yükselecek. Bu büyümenin ölçüsünü daha iyi anlatabilmek için Çin örneğini vermek istiyorum. Çin'de 2020'ye kadar her biri 1 milyon nüfuslu 200 şehir kuruluyor. Şu anda 69 havalimanı inşaatı sürüyor. Baş döndürücü bir şeyler yaşıyoruz. Biraz felaket tellallığı yapıyorum gibi gelebilir size ama; hem çok kalabalık, hem çok yaşlı bir nüfus yapısına doğru gidiyoruz. Aynı tempo ile gidersek 2035'de ısı 1,5 ila 4,5 derece artacak. İşte bunun olmaması için çalışmalıyız.”
İlk elektrikli otomobilin 1897 yılında Siemens tarafından üretilmiş olduğunu söyleyen, ancak benzin baronları yüzünden seri üretime geçilemediğini dile getiren ERSOY, “Şu anda Gebze ile Kartal arasında görev yapan araçlarımız elektrikle çalışıyor. 2015'de tüm araçlarımız elektrikli olacak. Biz bunu topluma karşı sosyal sorumluluğumuz gereği yapıyoruz. Topluma yol gösterici olmak lazım” dedi.
Emekli olduktan sonra sıfır emisyonlu bir çiftlik kurmak istediğini dile getiren Siemens  Genel Müdür Yardımcısı ve Endüstri Sektörü Lideri Ali Rıza ERSOY, “Yaşam için gerekli her türlü enerjiyi çiftlik ortamında üretmek artık mümkün. İlk aklıma gelen güneş enerjisi sistemi için yer de Urla. Antalya bölgesi de çok uygun. Güneş enerjisi sistemleri artık siteler için 5-10 bin liraya kurulabiliyor. Bakanlık bu konudaki formaliteleri ortadan kaldırdı. Yatırım 3-4 senede kendini amorti ediyor. Fazla enerji üretirseniz enterkonnekte sisteme satıyorsunuz. Almak zorundalar” diye konuştu.

Siemens A.Ş.  Genel Müdür Yardımcısı Ali Rıza ERSOY konuşmasının son bölümünde geleceğin en önemli enerji kaynağının hidrojen olacağını da belirterek, konuşmasını şöyle tamamladı:
“Şu anda gelecek vadeden hidrojen dünyası. Hidrojenle çalışan araba üretildi. Gelecek orada. Çünkü çok sandığımız güneş enerjisi bu büyümeye yetmeyecek.”

Konuşmasının ardından soruları cevaplandıran ERSOY'a, ANSİAD Başkanı H. Ergin CİVAN tarafından bir de plaket verildi.