ANSİAD YÜKSEK DANIŞMA KURULU TOPLANDI


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD)ın her yıl Mayıs ve Kasım aylarında düzenlenen Yüksek Danışma Kurulu toplantılarının ikincisi ANSİAD merkezinde gerçekleştirildi. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı H.Ergin CİVAN, 2012 yılının hem dünyada, hem de Türkiye'de sıkıntıların yaşandığı bir yıl olduğunu belirterek, Çek Yasası'nda yapılan değişikliklerin piyasalarda dengeleri bozduğunu söyledi.

ANSİAD Merkezi'nde gerçekleştirilen Yüksek Danışma Kurulu'na, aynı zamanda Haysiyet Divanı Başkanı olan Ali Rıza AKINCI başkanlık etti. Toplantıya tüzük uyarınca seçilmiş üyelerle, Yönetim ve Denetim Kurulları, Haysiyet Divanı üyeleri, Dernek Kurucuları ve geçmiş dönem Yönetim Kurulu Başkanları katıldı.

Toplantıyı bir konuşma ile açan Yönetim Kurulu Başkanı H.Ergin CİVAN, 2012 yılının ekonomik değerlendirmesini yaparak, şunları söyledi:
“Yılın ikinci YDK toplantısı için bir araya geldik. 2012 hem dünyada, hem Türkiye'de sıkıntıların yaşandığı bir yıl oldu. Global sıkıntı ülkemizde de yoğun bir şekilde hissedildi. 2012'yi geride bırakırken tüm olumsuzluklara rağmen Türkiye büyümeye devam ediyor. Türkiye için resesyon ihtimali yok”

Yeni Türk Ceza Yasası'nın yürürlüğe girişi ile iş dünyasının sancılı bir süreç yaşadığını dile getiren CİVAN, bazı maddelerin değiştirilmiş olmasına rağmen sıkıntının sürdüğünü belirterek; “Çek Yasası'nda yapılan değişiklikler piyasaların adeta dengesini bozdu. Çek finansman ve ticaret aracı olmaktan çıktı. Bu konuda hükümetin acil olarak tedbirler alması gerekiyor” dedi.

2012'de sancılı bir turizm sezonu yaşadıklarını da söyleyen H. Ergin CİVAN, aynı şekilde tarım sektörünün hala devam eden sıkıntılı bir süreç yaşadığını dile getirdi. CİVAN; ihracatta yaşanan durgunluk nedeniyle tarım ürünlerinde son yılların en düşük fiyatının yaşandığını dile getirdi.

Tüm bu olumsuz tablo içinde tarım ve turizmden sonra gelen sanayide büyümenin sürdüğünü ve Antalya OSB'de çok ciddi yatırımların yapıldığını söyleyen CİVAN, Antalya limanının daha efektif kullanılabilmesi için limana tren yolu ulaşımının artık zorunlu hale geldiğini belirtti. Bu konuda hükümetin desteğine ihtiyaç olduğunu söyledi.

Yüksek Danışma Kurulu Başkanı Ali Rıza AKINCI da, çek yasasında yapılan değişikliğin ardından çekin ticaret hayatındaki fonksiyonuna uygun yeni bir enstrüman geliştirilemediğine dikkat çekerek, “Yeni Yasa ile çek ticaret hayatından çıkıyor. Bu konuda sigorta sistemi de gidişatı körükledi. Çok büyük firmalar sıkıntının altından kalkacak gücü buluyor. Küçük ve orta ölçekli işletmeler için durum aynı değil.” dedi.

İkinci büyük sorunun tarım sektöründe yaşanan sıkıntılar olduğuna dikkat çeken AKINCI, “Tarihi bir kasım ayı yaşıyoruz. Şahsen ben sera sebzeleri ve meyvede bu kadar düşük fiyatı hatırlamıyorum. Bunda iklimsel sebepler ilk sırada. Sonbahar yaşanmadığı için Çanakkale'den İstanbul'a hala tarla domatesi geliyor. İhracatta da sıkıntılar var. Aslında rakiplerimizin durumları da bizden çok iyi değil. Hollanda'da seracılar bizden daha kötü durumda. Avrupa'da kriz nedeniyle seralar bankaların eline geçti” şeklinde konuştu. Ali Rıza AKINCI, hükümet tarafından Ziraat Bankası aracılığı ile her yıl açıklanan tarımsal sübvansiyonların bu yıl erken açıklanmasının çiftçiyi rahatlatacağını da belirterek, bu konudaki kuralların da yumuşatılması gerektiğini hatırlattı.

ANSİAD Genel Sekreteri Nuri BÜYÜKSELÇUK, yeni Türk Ticaret Kanunu ile bankalardan kredi almanın zorlaştığını belirterek, şikayetlere rağmen yasadaki eş muvaffakiyeti ile yeni bir çalışma yapılmamasına dikkat çekti. Hukuk sisteminin yavaşlamasına da dikkat çeken Büyükselçuk, bu yavaşlık yüzünden dürüst tacirin kötü niyetliler tarafından zarara uğratıldığını söyledi. Son dönemde sanayiciye yeni mükellefiyetler getirildiğini, ancak uygulamanın tüm Türkiye'de aynı olmadığını belirten Nuri BÜYÜKSELÇUK, bu konudaki çifte standardın ortadan kaldırılması gerektiğini dile getirdi.

ANSİAD'IN 40. YÜKSEK DANIŞMA KURULU TOPLANTISI
Yüksek Danışa Kurulu toplantılarının 40. cısına katıldığını söyleyen ANSİAD'ın Kurucu Başkanı ve Ak Parti Antalya Milletvekili Sadık BADAK, üyesi bulunduğu TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu'ndaki çalışmalarını anlatarak, Ulaştırma Bakanlığı bütçesi ile ilgili bilgiler verdi. BADAK, Antalya'nın en önemli sorununun ulaşım olduğuna dikkat çekerek, “Ulaşım; Antalya ekonomisi için de çok önemli. Özellikle limanın tren yolu ile Anadolu'ya bağlanması lazım. Bu konuda çalışmalar yapıyoruz'' dedi.

Expo 2016'nın Antalya ekonomisi ve tanıtımı için değer taşıdığına dikkat çeken BADAK, bu konuda yapılan tartışmaların bilgi eksikliğinden kaynaklandığını belirterek, ANSİAD'ın Expo'ya sahip çıkması gerektiğini vurguladı. Kalkınma Ajansları konusunda büyük mesafe kat ettiklerini dile getiren ve ajansların bölge kalkınması için ortak çözüm noktaları olduğunu söyleyen BADAK şöyle devam etti:
“Ajans yöneticileri ve Valilerimiz bölgedeki STK'lardan yeterli bilgi gelmemesinden yakınıyorlar. Başarı için derneklerin daha aktif olmaları gerekiyor. ANSİAD bu konuda öncü olmalı”.

Türkiye'de yasa ile, isteyen herkesin herhangi bir izne tabi olmadan kendi enerjisini üretebildiğini söyleyen Ak Parti Milletvekili ve ANSİAD Kurucu Başkanı Sadık BADAK, “Antalya'da çok sayıda site var. Antalya'da 25 daireyi geçen 2000'e yakın site var. 500 KW'ya kadar yapılabilen bu enerji üretiminden yararlanabilirler. İnşaat Sektör komitemiz bu konuda bir çalışma yapmalı” dedi. 

Toplantının öğleden önceki bölümünde YDK üyelerinden Dündar ULUĞKAY, Dinçer KİLİT, Osman VURAL, Hediye KAYACAN, Himmet ÖCAL, Hilmi ÜNSAL 2012 yılını değerlendirerek, sektörleri ile ilgili yasal ve güncel konularda görüşlerini dile getirdiler.

Toplantının ikinci bölümünde Yılın Kültür ve Sanat Ödülleri ile ilgili olarak YDK üyelerine bilgi verildi ve Art Mim Ltd.Şti. Ortağı G.Hakan KÜLAHÇI Ansiad Yılın Başarılı İşadamı seçildi. ANSİAD Başkanı H. Ergin CİVAN,  TÜRKONFED ve BAKSİFED çalışmaları hakkında bilgi verdi. CİVAN, toplantının son bölümünde de, ANSİAD'ın Kalite Politikası ve 2013 Yılı Kalite Hedefleri hakkında açıklamalarda bulundu.