KKTC TARIM VE DOĞAL KAYNAKLAR BAKANI AMCAOĞLU ANSİAD'I ZİYARET ETTİ


Ekonomik İşbirliği Teşkilatı’nın 5. Tarım Bakanları Toplantısına gözlemci üye olarak katılmak üzere Antalya'ya gelen KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin AMCAOĞLU, Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği  (ANSİAD) Başkanı H. Ergin CİVAN'ı ziyaret etti. Başkan CİVAN, iki ülke arasındaki karşılıklı işbirliğinin her alanda sürdürülmesi gerektiğini vurguladı ve tarım alanında KKTC'ye teknik ve yatırım düzeyinde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

Beraberinde Özel kalem Müdürü Atınç KESKİN ve KKTC'nin Antalya Turizm Temsilcisi Münir KORMAN'la birlikte ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı H. Ergin CİVAN'ı ziyaret eden KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin AMCAOĞLU, Türkiye'den gelecek su ile tarım ve hayvancılıkta büyük gelişim sağlayacaklarını belirterek, “Türkiye KKTC'ye hemen her alanda büyük destek oluyor. Bu destek tarım sektöründe de su ile gerçekleşecek. Türkiye'den gelecek su KKTC yanında Güney Kıbrıs için de çok önemli. İstedikleri takdirde onlara da suyumuzdan vereceğiz” dedi. Bakan Anamur'dan KKTC'ye gelecek suyun 2014 yılında devreye gireceğini de hatırlatarak, “Biz de, su gelince hangi projeleri hayata geçireceğiz, bu konularda çalışıyoruz” diye konuştu.

KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin AMCAOĞLU, Antalyalı işadamlarının ve özellikle tarım sektöründeki yatırımcıların bu alanda KKTC'ye destek vermesini de isteyerek, işbirliği önerdi.

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı H. Ergin CİVAN da konuşmasında, Türkiye için KKTC'nin önemini vurgulayarak, iki ülke arasındaki karşılıklı işbirliğinin her alanda sürdürülmesi gerektiğini vurguladı ve tarım alanında KKTC'ye teknik ve yatırım düzeyinde her türlü desteği vermeye hazır olduklarını belirtti.

CİVAN, Türk ekonomisindeki gelişmeleri değerlendirirken, ekonomide yavaşlama ve yapısal sorunların Türkiye'de de KOBİ’ler cephesinde hissedildiğini belirterek, bu durumun hiçbir zaman gözardı edilmemesi gerektiğini vurguladı. CİVAN, Türkiye'de ekonominin temel direği konumundaki KOBİ'lerin finansman sorunlarının giderek büyüdüğüne dikkat çekerek, "Bu sorunun bir yönü kendisini karşılıksız çeklerde, diğer yönü ise KOBİ kredilerinde göstermektedir. Karşılıksız çek sorunu ticarette korkulu rüya olmaya devam etmektedir. Ekim ayı itibarıyla karşılıksız çek sayısı geçen yıla göre % 55 artarak 722 bine yükselmiştir. Ülkemizde çek ödeme aracı olmanın ötesinde finansman aracıdır. Ancak, son dönemde çek ödeme aracı olarak bile kullanılamamakta, bankalar KOBİ çeklerini kabul ederken son derece çekingen davranmaktadırlar'' dedi.

Son dönemde KOBİ’lerin kredi kullanımlarında da sorun yaşanmakta olduğunu söyleyen ANSİAD Başkanı H. Ergin CİVAN, “BBDK verilerine göre 1 milyon 650 bin KOBİ’nin kullandığı kredi hacmi Ekim ayı itibarıyla 143 milyar TL’dir. Toplam 748 milyar TL kredi hacmi içerisinde KOBİ kredilerinin oranı halen %20’ye yakın düzeyde kalmaktadır. Oysa tüketici kredileri 181 milyar, bunun içerisinde ihtiyaç kredileri 64 milyar TL’dir. Özellikle Haziran ayından itibaren KOBİ kredilerinde ciddi bir duraklama görülmektedir” dedi.

Ansiad Yönetim Kurulu Üyesi Hediye KAYACAN ile Ticaret Sektörü Başkanı Muharrem KOÇ'un da hazır bulunduğu görüşmede KKTC Tarım ve Doğal Kaynaklar Bakanı Ali Çetin AMCAOĞLU, ANSİAD Başkanı H. Ergin CİVAN’a elişi bir tablo armağan etti.