TÜRKONFED: “ZAMLAR İHRACATA DARBE VURUR”


TÜRKONFED: “ZAMLAR İHRACATA DARBE VURUR”

TÜRKONFED Başkanı Süleyman Onatça, son bir yılda yüzde 48’lere ulaşan doğalgaz ve elektrik zamlarının; ihracatçı, sanayici ve iş insanlarının üretim maliyetlerine ve rekabet gücüne zarar verdiğini söyledi. Yeni enerji zamlarının ihracata da darbe vuracağını belirten Onatça, enerji yoğun sektörlerin girdi maliyetlerinde iyileştirmeler yapılabileceğine dikkat çekti.

Türkiye’nin en büyük bağımsız gönüllü iş dünyası örgütü olan TÜRKONFED (Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu) Başkanı Süleyman Onatça, doğalgaz ve elektriğe yapılan zamların iş insanları ve sanayiciyi derinden etkileyeceğini belirterek şunları söyledi: “Son bir yılda enerji girdi maliyetlerinde büyük bir artış oldu. Enerji fiyatlarındaki artış sanayicinin yüksek maliyetlerle üretim yapmasına neden oluyor. Son yapılan elektrik ve doğalgaz zamlarıyla birlikte sanayicinin rekabet gücünün olumsuz etkilenmesi kaçınılmaz. Bu durumun yeni yatırımların önünü keseceğini ve istihdamı etkileyeceğini de unutmamalıyız.”

Enerji zamlarının ihracatçıya ve ihracata da etkileri olacağını da vurgulayan Onatça, “Özellikle tüm dünyadaki ekonomik daralmalar ve yakın coğrafyamız Orta Doğu’da yaşanan gelişmeler ihracatçımızı olumsuz yönde etkiledi. Küresel ekonomik tablo, önümüzdeki dönemde dış talep konusunda ciddi sıkıntı çekeceğimizi gösteriyor. Enerji zamları da buna eklenince özellikle enerjiyi yoğun kullanan sektörlerin ihracatlarının darbe alacağını düşünüyoruz” dedi. Enerji zamlarının seramik, demir çelik, cam ve yalıtım malzemeleri sektörlerinin ihracatını etkileyerek uluslararası rekabet güçlerini zayıflatacağına dikkat çeken Onatça, “Ekonomimizin ihracata ihtiyacı var. Bu sebeple, enerji yoğun sektörlerin enerji girdi maliyetlerinde birtakım iyileştirmeler yapılabileceğini düşünüyoruz” diye konuştu.

“Zamlar enflasyon hedefinin tutturulmasını zorlaştıracak”

Enerji zamlarının enflasyon artışına da neden olacağını vurgulayan Süleyman Onatça, zamların tüketici fiyatlarına yansıyarak enflasyon hedefinin tutturulmasını zorlaştıracağını belirtti. Onatça, “Büyümedeki yavaşlama sorununa bir de enflasyon sorunu eklendiği zaman ekonomideki canlandırıcı politikaları uygulamak zorlaşacak” dedi.