ANSİAD'IN 2012 YILI 2. DÖNEM İLK TOPLANTISI YAPILDI


Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ın 2012 yılı 2. dönemi ilk toplantısı Hillside Su Hotel'de gerçekleştirildi. Konuk konuşmacı, ANSİAD Kurucu Başkanı ve Antalya Milletvekili Sadık Badak, Antalya'da Expo fikrinin ilk kez 1993 yılında ANSİAD tarafından ortaya atıldığını belirterek, "Düzenlendiği kente sağladığı faydalar açısından Expo'ya paha biçilemez" dedi.  Badak, EXPO'ların  Dünya Kupası ve Olimpiyatlardan sonra  en büyük organizasyon olduğunu söyledi.

Toplantının açılışında kısa bir konuşma yapan Oturum Başkanı Dr. Yusuf Mehmet Örnek, son aylarda artan terör olaylarına dikkat çekerek, ülkemizin birlik ve bütünlüğüne yönelen teröre karşı Türkiye'yi tek yürek olmaya, sağduyu ile terörle mücadeleye çağırdı.

Toplantı Yönetmeni Serdar Armağan'ın konukları takdiminin ardından gecenin konuk konuşmacısı, ANSİAD Kurucu Başkanı ve Antalya Milletvekili Sadık Badak da konuşmasına terörü kınayarak başladı. Badak, ''Ülkenin birliğine kasteden bu ırkçı ve ideolojik saldırıların geri püskürtüleceğine inancım tamdır. Bu ve benzer problemlerin üstesinden gelmeyi her dönemde başaran yüce Türk Milletinin sağduyusu bize bu yolu da gösterecektir'' dedi.

Badak, sunumunu üç bölümde gerçekleştirdi. Birinci bölümde sektörel fuarlala ilgili bilgi veren Badak, ikinci bölümde dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan World Expo'lar, son bölümde de Expo 2016 Antalya süreci ve ülkemizde Expo yapılabilecek illeri anlattı.

Sektörel fuarlar için işlevleri nedeniyle birer "İnformel Fakülte" ya da "Endüstriyel Opera" benzetmesi yapan Sadık Badak, ülkemizde bu konuda 1923 yılında düzenlenen İktisat Kongresi'nin ardından açılan İzmir Sanayi ve Ticaret Fuarı'nın başarılı olduğuna dikkat çekti. Badak, daha sonra uluslararası kimlik kazanan İzmir fuarının ülkemiz açısından bir tanıtım aracı olarak kullanıldığını, 1980 yıllara kadar Samsun, Bursa, Balıkesir, Kayseri, Trabzon, Erzurum, Tatvan, Konya, Kocaeli ve Gaziantep'de kurulan karma fuarların aynı başarıyı gösteremediğini dile getirdi.

Ülkemizde fuarcılık sektörünün 1980'li yılların ortalarında ihtisaslaştığına dikkat çeken Sadık Badak, fuarların 2005 yılından bu yana da TOBB'nin gözetim ve denetiminde kendi standartlarına dayalı olarak gerçekleştirildiğini söyledi. Zaman içinde de İzmir'den sonra İstanbul, Ankara, Bursa, Antalya, Kayseri, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Konya, Trabzon ve Mersin'de fuar merkezleri kurulduğunu dile getirdi.

Konuşmasının ikinci bölümünde dünyadaki World Expo oluşumunu anlatan Sadık Badak,''Expo'ların uluslararası yönetim organı - Uluslararası Sergiler Bürosu- BIE Expo'lara yön vermektedir. BIE'nin görevi insan gelişimine hizmet edecek şekilde halkı eğitmeye ve yaratıcılığı teşvik etmeye  devam edebilmeleri için Expo'ların bütünlüğünü ve kalitesini sürdürmektir" dedi.
BIE'nin 1933 yılında kurulduğunu ve şu anda 160 ülkenin üye olduğunu söyleyen Sadık Badak,Türkiye'nin BIE'ye Bakanlar Kurulu kararı ile 2004 yılında üye olduğunu da dile getirdi.

Dünyanın en büyük ve en çok katılımlı organizasyonlarından olan World Expo'ları ''Dünya Sergisi'' olarak adlandıran Sadık Badak, şöyle devam etti: "Dünyanın kültür, tarih ve eğitim olimpiyatları olarak nitelendirdiğimiz Expo'lar ülkenin mallarının pazarlanmasından ziyade, bu malların değerlerinin ve yararlarının sergilenmesi amacını taşır. Aynı zamanda ülkelerin sahip olduğu Kültür, tarih ve diğer ulusal değerlerin tanıtılması açısından da büyük önem taşır. Expo'lar Dünya Kupası ve Olimpiyatlardan sonra dünyanın en büyük üçüncü organizasyonu niteliği taşırlar"

Dünyanın; ilk evrensel Expo'su ile 1851 yılında İngiltere'nin başkenti Londra'da tanıştığını dile getiren Badak, bu Expo'nun şimdi Hyde Park olan bölgede sökülebilir çelik ve cam maddeden 74 bin metrekare kapalı alanda bugüne göre dünyanın en büyük endüstriyel sergisinin açıldığını da hatırlattı.5 yılda bir düzenlenen Expo sayısının da bugüne kadar 64'e ulaştığını söyledi.

Sadık Badak, World Expo'larla kentlerin kalıcı yapıtlar kazandığını da belirterek, bu eserlerin en bilineninin de 1889 Paris Worl Expo'su için yapılan Paris'teki Eyfel Kulesinin olduğunu hatırlattı. Osmanlı döneminde 17 Expo'ya katılan ülkemizin 1923 sonra da 16 katılım sağladığını ve Antalya ile de ilk kez bir Expo organizasyonuna ev sahipliği yapacağını dile getirdi.

Sunumunun 3. bölümünde Botanik Expo'ları anlatan Sadık Badak, Uluslararası tarım fuarlarının değerini geliştirmek amacıyla 1948'de kurulan Uluslararası Bahçe Bitkileri Bürosu -AIPH tarafından Botanik Expo'ların organize edilmeye başlandığını söyledi. AIPH'in, biri de Orta Anadolu Bahçe Bitkileri İhracatçıları Birliği olmak üzere 33 tarımsal üyesi olduğunu dile getiren Sadık Badak, İlk Botanik Expo'nun da 1960 yılında Hollanda'da açıldığını hatırlattı. 2016'da bize verilen organizasyonun da bir Botanik Expo olduğunu belirtti.

14 Nisan 1993 tarihinde Antalya İnşaat Mühendisleri Odası'nın düzenlediği " Antalya'nın Dünü, Bugünü Yarını" konu başlıklı panele ANSİAD Başkanı olarak katıldığını söyleyen Sadık Badak, "Bu paneli oda Başkanı İbrahim Koç yönetti. Katılımcılar Büyükşehir Belediye Başkanı Hasan Subaşı, ATSO Başkanı Osman Berberoğlu Makine Mühendisleri Odası Başkanı Süleyman Evcilmen, Mimarlar Odası Başkanı Osman Aydın'dan oluşuyordu. O paneldeki konuşmamda '2000'li yıllarda otoyolla Anadolu'ya bağlanmış, hızlı tren ile İstanbul'a bağlantılı, Gebiz (Aksu) yöresine 500 dekarda kurulmuş uluslararası fuar merkezi olan ve doğalgazla ısınan bir şehir özlemimi dile getirmiştim. İlk fuar fikrinin tohumları o gün atıldı ve daha sonraki yıllarda bu işe ANSİAD olarak sahip çıktık. 4 mayıs 1994'de düzenlediğimiz -Antalya Uluslararası Fuar Şehri Olabilir mi?- başlıklı sempozyumda alınan kararlar doğrultusunda verdiğimiz mücadele sonrası 1997 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile Perge Fuar ve Turizm Merkezi ilan edildi ve hepinizin bildiği gibi 1999 nisan ayında da Antalya Expo Center açıldı ve de Antalya'da fuarlar düzenlenmeye başlandı"

Bu durumla yetinmediklerini dile getirerek sözlerini sürdüren Sadık Badak, amaçlarının fuarcılığa uluslararası bir kimlik kazandırmak olduğunu da belirterek, bundan sonraki çalışmalarını şöyle özetledi:

"2000 yılında Almanya'nın Hannover kentinde düzenlenen World Expo'yu, 2005 temmuz ayında da Japonya'nın Nagoya World Expo'suna katıldım. Japonya'da tam bir ay kaldım. 2005 yılında da Mustafa Çalık'la birlikte Antalya'nın 2015'de düzenlenecek World Expo'ya aday olabileceğini yönünde hazırladığımız raporu Başbakan başta olmak üzere bazı bakanlara, Antalya'da  Vali ve Büyükşehir Belediye Başkanlarımıza verdik. 2006 yılında TOBB'nin Fuarcılık Sektör Meclis Başkanlığı'na seçilmemin ardından expo olayına daha da ağırlık vermeye başladım. 2008 nisan ayında İzmir'in 2015 Expo adaylığını Milano'ya karşı kaybetmesi üzerine 2018 Expo'suna başvurma kararı aldık. 2008 Temmuz ayında il yöneticileri ile gittiğimiz İspanya'nın Zaragoza kentindeki Expo'da inceleme yaptıktan sonra da Antalya'nın Botanik Expo'ya talip olması fikri benimsendi.  Dönüşte Antalya Süs Bitkileri İhtacatçıları Birliği çalışmaya alındı ve aynı yıl Ekonomi Bakanlığının izni, Dışişleri Bakanlığımızın çalışmaları ile bu birlik AIPH'e üye oldu. Haziran ayında Vali Alaaddin Yüksel Başkanlığında ildeki kamu ve sivil kuruluşlardan oluşan Expo Meclisi ve İcra Kurulu oluşturularak kurumsal anlamda çalışma başlatıldı. Expo 2016 için yaptığımız başvurunun ardından Başbakanımız, BIE'ye Expo 2016 Antalya projesine destek yazısı gönderdi. Ve mutlu son 2011 yılı Kasım ayında gerçekleşti. Antalya'da Paris'e giden 220 kişilik bir heyet BIE'den World Expo2016 bayrağını teslim aldık."

Konuşmasının son bölümünde Expo 2016'nın Antalya'ya sağlayacağı yararları anlatan Sadık Badak, bu süreçte emeği geçen 40 kişiye tek tek isimlerini okuyarak teşekkür etti.  Bu isimlerden geceye katılan eski Milletvekili, ATSO eski Başkanı Osman Berberoğlu, Turizmci, Fahri Konsolos Kayhan Öndemir, dönemin İnşaat Mühendisleri Odası Başkanı İbrahim Koç ve  ANSİAD Ticaret Meslek Grubu Başkanı Muharrem Koç, o dönemde yaşadıklarını anlatırken duygusal anlar yaşandı.

Toplantının son bölümünde soruları yanıtlayan Sadık Badak, "Yasa gecikmiş olsa da Expo'da sona gelinmiştir. Bizim şimdi Expo'da sonra ne yapabilirizi tartışmamız lazım. Şimdiden planlama yapmamız lazım. Bana göre Antalyaspor'u hep beraber markalaştıralım. Bir Barselona yapalım. Paris ve Londra'dan sonra en çok turist gelen Antalya bunu hak ediyor" dedi.

Expo konusunda herkesin taşın altına elini koyması gerektiğini de hatırlatan Sadık Badak, bir de öneri getirerek, her kurumun kendi bünyesinde bir Expo masası kurması gerektiğini vurguladı.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) ın 2012 yılı 2. dönemi ilk toplantısı ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı H. Ergin Civan'ın konuk konuşmacı Sadık Badak'a plaket vermesi ile sona erdi.

Toplantıya katılanlar, sonrasında da Türk Milli Futbol Takımının Estonya ile oynadığı ve 3-0 kazandığı maçın ikinci yarısını izlediler.