ANSİAD 22.KURULUŞ YILDÖNÜMÜ BALOSU H.ERGİN CİVAN KONUŞMA METNİ


Bu akşam ANSİAD olarak ekonomik ve kültürel hayatımıza katkılarından dolayı yılın başarılı işadamı ödüllümüzü, yılın kültür ve sanat ödülleri ile medya ödüllerini vereceğiz. Ödüllerini birazdan alacak değerli arkadaşlarımızı kutluyor ve başarılarının devamını diliyorum.

Türkiye olarak başarılara ve başarılı insanları ödüllendirmeye ihtiyacımız var. Genç ve iddialı ülkemiz her zaman ve her alanda hızlı ilerleme görmek istiyor. Güzel şeyler görmek, güzel sözler dinlemek ve konuşmak istiyoruz.

Kuşkusuz Türkiye’nin ağır sorunları vardır, her gün üzücü ve şaşırtıcı olaylarla da karşılaşıyoruz. Geçen yıl da Van depremi gibi, terör ile ilgili olaylar gibi acılar yaşandı, ülkemizin gündeminde tartışmalar, suçlamalar eksik olmuyor.

Ama bütün bunlara rağmen bizler işadamları olarak Türkiye’nin gelişmiş demokrasi ve gelişmiş ekonomi yönünde ilerlemeye devam edeceğine, devam etmesi gerektiğine inanıyoruz.

Yeni anayasa çalışmalarını, temsil gücü yüksek bir siyaset, bağımsız bir yargı, etkin bir kamu hizmeti, çağdaş bir eğitim sistemi, vicdan birliğini güçlendirmiş bir toplum için bir fırsat olarak görüyoruz.

2011 yılında Türkiye ekonomisinin yüksek potansiyelini gösterdiğine inanıyoruz. Avrupa ülkelerine baktığımızda Yunanistan iflas etti, İtalya iflasın eşiğinde. Bütün Avrupa ülkelerinde vergi artırılıyor, memur sayısı azaltılıyor, emeklilik zorlaştırılıyor, maaşlarda kesinti yapılıyor, sağlık ve sosyal harcamalar azaltılıyor. Avrupa Birliği ortalama % 1,5 büyüdü, ama Güney Avrupa ve İngiltere ya negatif büyüme ya da sıfırın biraz üzerinde büyüme gördüler. İşsizlik oranı Yunanistan’da % 19, İspanya’da % 23.

Türkiye ekonomisi ise 2011 yılında % 8 büyüme kaydetti, 1 milyon 700 bin istihdam yaratıp işsizliği % 9’a düşürdü. Seçim yılı olmasına rağmen bütçe açığı % 1’de kaldı.  Ama buna karşılık cari açıkta rekor kırdık, enflasyon çift haneye yükseldi ve bu iki sorunun yükü başarıyı gölgeledi. 

Daha önemlisi 2012 yılı beklentileri çok olumlu değil. Avrupa için 2012 daha kötü olacak, durgunluk birkaç yıl sürecek, Avrupa£nın lokomotifi Almanya bile durgunluğa girebilir.  İstanbul Köprü ihalesi ve elektrikteki özelleştirme ihaleleri finansman sorunlarını şimdiden gösteriyor. Doğu sınırlarımızda İran ve Suriye şimdiden ekonomimizi etkilemeye başladı. Petrol fiyatları artıyor.

Bu çerçevede Rusya ve Uzak Doğu pazarlarına daha çok önem vermemiz gerekiyor. Merkez Bankasının dövizde dalgalanmaya müdahale etmesi, ama Doları düşürme iddiasına girmemesi gerekiyor. Artık ekonomide kayıt dışılık sorununu çözmemiz ve sanayi üretimi için daha elverişli bir teşvik sistemi gerekiyor. Ama sonuç olarak bizler Türkiye’nin bir yılına bakmıyoruz, orta ve uzun vadeye bakıyoruz ve ülkemize de kendimize de güveniyoruz.

Antalya geçen yıl turizmde % 12, ihracatta % 7, KDV-ÖTV tahsilâtında % 40,  kredi kullanımında % 35 artış kaydederek başarılı bir yıl geçirdi.  Antalya’nın sanayi ve tarım üretimi, ihracatı ve turizm dahil olmak üzere dış pazarları giderek çeşitleniyor.

EXPO 2016 bayrağı ise bu başarıların adeta ödülü oldu. Antalya, bütün kurumların ortak hareket etmesiyle EXPO bayrağını Türkiye’ye ilk kez getiren il oldu.

Antalya artık kamu kurumlarıyla, sivil toplumuyla, iş dünyası ile uluslararası çapta ortak organizasyonlara imza atmaktadır.

2012 yılında iç pazarda, turizmde ve ihracatta gelişmeler bizi çok mutlu etmeyebilir. Ama biz Antalya olarak birkaç aylık vadenin uzağına bakmalı ve EXPO 2016 gibi büyük hedeflere kendimizi hazırlamalı ve geçen yılki başarımızı devam ettirme konusunda el birliğiyle gayret etmeliyiz.

Antalya’nın EXPO gibi büyük hedefleri başarması ve yeni başarılara koşması için başta ulaştırma olmak üzere altyapı yatırımlarında ve kentsel yatırımlarda eksiklerini tamamlaması gerekmektedir. Bir ilin ekonomik gelişmesi her şeyden önce ulaşım altyapısının gelişmişliğine bağlıdır. 1995 yılında Demiryolu konusunu gündeme getirmiş bir kurum olarak Antalya’nın hızlı tren projesinin start almasını, çevre yollarının biran önce tamamlanmasını, Antalya’nın trafik, hava kirliliği gibi sorunlarının çözüme kavuşmasını bekliyoruz. 

ANSİAD Antalya’da ortak akla önem veren, üyelerinin ve şehrin vizyonuna katkı yapmaya çalışan bir kurumdur. Bu çerçevede ilimizin yatırım ihtiyaçlarını da, ekonomik ve sosyal sorunlarını da yakından takip ediyor, yetkililerle bir araya geliyor ve ortak aklın bulunmasına yardımcı oluyoruz.

Bu anlayışla ve ANSİAD’ın kurumsal kültürüne ve geleneklerine bağlı kalarak 2011 yılında da ilimize, ülkemize ve üyelerimize katkı yapmaya gayret ettik.

Bu çerçevede, Bu akşam verdiğimiz ödüllerin konusu, ödül verdiğimiz değerli arkadaşlarımız ve onların eserleri aslında sadece bir takdir değil, aynı zamanda ilgili her kesime ve herkese verdiğimiz bir mesajdır. Ödüllerimiz bizim işadamları olarak ele alınmasını, çalışılmasını arzuladığımız alanlara ve konulara işaret etmektedir. Ödül alan değerli işadamı, kültür, sanat ve medya mensubu arkadaşlarıma bize bu fırsatı verdikleri için teşekkür ediyorum.

Hepinize Antalya ve Türkiye’ye yaptığınız hizmetlerden dolayı teşekkür ediyorum.
Tüm değerli konuklara, keyifli bir akşam yaşamanızı temenni ediyor saygılar sunuyorum.