ANSİAD 18.OLAĞAN TOPLANTISINDA NAFİ GÜRAL'I KONUK ETTİ


ANSİAD'ın 18. Olağan Toplantısı'nın konuğu, Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı ve Kütahya Porselen Yönetim Kurulu Başkanı Nafi Güral oldu.

Bazı çevrelerin 2012 yılında ekonomide karamsar bir tablo beklediğini belirten Güral, bunların tamamen aksini düşündüğünü kaydetti. Güral, "Türkiye büyük bir hız kazandı. Ekonomide yüzde 5-6 arasında büyüme öngörüyorum. Ben 2012'ye umutlu bakanlardanım, bir problem beklemiyorum" dedi.

Güral, ekonomide "sıkıntı var" denildiğinde tedbirli davranmayı, "frene basmaya" benzeterek, şöyle konuştu:

"Otobüste giderken bile frene bastığınız zaman tekrar eski hızınıza ulaşmak için daha fazla yakıt harcamak ve zaman kaybetmek zorundasınız. Bu nedenle bizim şirket olarak düşüncemizde durağanlığa yer yok. Ama her türlü olumsuz şartların var olabileceğini düşünerek, tedbirlerimiz var. Hiçbir zaman boyumuzdan büyük işlere girmiyoruz. Büyümemizin hız kazandığı dönemler, (Türkiye'de kriz var) denilen dönemler. Herkesin frene bastığı dönemler biz yatırımlarımızı 1-2 yıl öncesine alıyoruz. Bu arada frene basanların bıraktığı pazarları dolduruyoruz. Onlardan boşalan pazarları doldurmak bize yeni pazarlar daha kazandırıyor. O nedenle, bizim düşüncemizde kriz lafı yoktur, kriz lafı kullanmayız."

Nafi Güral, Avrupa'daki ekonomik krizi de hatırlatarak, Avrupa ile işi olan işadamlarının dikkatli olmasını istedi. Türkiye'nin AB üyeliği konusunun, "Türkiye'yi kabul ederler mi, etmezler mi" noktasından çıktığını, "Biz girmeli miyiz" noktasına geldiğini kaydeden Güral, "AB'nin dağılma ihtimalini hiçbirimizin göz ardı etmemesi lazım" dedi.

Nafi Güral, ANSİAD üyeleriyle aile işletmesindeki tecrübelerini de paylaştı. Dünyadaki şirketlerin yüzde 96'sının aile şirketi olduğunu belirten Güral, Türkiye'de ise şirketlerin yüzde 98-99'unun aile şirketi olduğunu kaydetti.

"Bugün yok olan aile şirketlerinin temel sıkıntısı kurumsallaşmayı becerememeleridir" diyen Güral, ABD'de şirketlerin yüzde 37'sinin ilk 5 yılda yok olduğuna dikkati çekti. Nafi Güral, "Aile şirketinin kalıcı olmasının hedeflenmesi lazım, o zaman en büyük engel ortadan kalkmış olur. Aile şirketlerinin devamlılığı mutlak süratte güçlü bir liderin olmasıyla sağlanır" diye konuştu.

Güral, daha sonra ANSİAD üyelerinin sorularını yanıtladı. Toplantı Başkanı Ali Rıza AKINCI'nın Nafi GÜRAL'a teşekkür plaketi takdimiyle toplantı sona erdi.