ANSİAD T.C. DIŞİŞLERİ ESKİ BAKANI HİKMET ÇETİN'İ AĞIRLADI


ANSİAD 16. Olağan toplantısının konuğu TBMM Başkanlığı, Başbakan Yardımcılığı ve Dışişleri Bakanlığı gibi görevlerde bulunan Hikmet Çetin oldu.


ÇETİN, Ortadoğu’daki sorunların Türkiye’nin fark yaratamayacağı kadar karmaşık olduğunu söyledi ve 'sıfır sorun' denilen komşularımızla 2000'li yıllardaki sorunların hiçbirinin çözülmediği gibi İsrail, Irak, İran ve Suriye ile yeni sorunlar eklendiğini açıkladı. Çetin, 'Arap Baharı' denilen süreçte radikal İslami örgütlerin yönetime geldiğini ve Libya'daki ilk uygulamanın çok eşlilik getirilerek şeriatın seçilmesi olduğunu söyledi.
Libya'da halkın o kadar sorunu varken ilk yapılan işin çok eşlilik olduğunu ve Arap Baharı denilen bu süreçte Libya'nın şeriatı seçtiğini dile getiren Hikmet Çetin, Arap Baharı'nın ortaya çıkardığı durumun Türkiye'nin bölgedeki konumunu da belirsizleştirdiğini dile getirdi. Hikmet Çetin, "Gidenler gitti ama gelenler belli değil. Daha ve çok büyük sorunlar çıkabilir. Türkiye önemli bölgesel bir güç, ama bunu sorumlulukla kullanmalıdır. Çünkü süper güç değil. Amacımız, çıkarımızın dışındaki bazı oturumlara girerken çok dikkatli olmak durumundayız. Türkiye bazı konularda yapabileceğinden fazlasına ilişkin söylemler, karşılayabileceğinden fazla iddialı söylemlere giriyor. Türkiye büyüktür, bunu kimse inkar edemez, ama bunu sağduyulu kullanıp kullanılmadığı bazen karşımıza soru işareti olarak çıkıyor" diye konuştu.

Ortadoğu'daki en büyük sorunun İsrail- Filistin sorunu olduğunu belirten Hikmet Çetin, bu sorun çözülmeden Ortadoğu'da gerçek barışın gelme olanağının olmadığını kaydetti. İran'ın 1514 öncesinde olduğu gibi Ortadoğu'yu yeniden kontrol altında tutma özlemi içinde olduğunu belirten Çetin, bunun için nükleer gücü hedeflediğini kaydetti. Irak'ta halen ciddi sorunlar yaşandığını anlatan Hikmet Çetin, Irak'ın geleceğinin başta Türkiye olmak üzere bölgedeki tüm ülkeler için büyük önem taşıdığını kaydetti. Suriye ile ilişkilerin 'sıfır sorun' denilerek örnek gösterildiğini hatırlatan Çetin, dünyanın Libya'da olduğu gibi bir ortak yaptırıma gireceğini düşünerek Suriye'ye tavır alındığını fakat bu varsayımın gerçek çıkmadığını ifade etti. Çetin, Türkiye'nin meşru zemin olmadığı için tek başına hareket etmek durumunda kaldığını kaydetti.

Türkiye'nin komşularıyla 2000'li yıllardaki sorunların hiçbirinin bugün çözülmüş olmadığını belirten Hikmet Çetin, şöyle konuştu: 
"Eklenenler var, İsrail, Suriye, Irak gibi. Dünyada olaylar değişiyor, elbette Türkiye'de seyirci kalamaz ama bu aktif bir politika izlemekle olur. Komşularla sıfır politika her ülke ister. Ama o kadar da kolay değil. Biz güçlü ve büyük bir ülkeyiz, ama gücümüzün bilinci içinde gerçekçi hedefler ortaya koymalıyız. Hayal ve gerçeği ayırabilmeliyiz. Ortadoğu Türkiye'nin fark yaratamayacağı kadar karmaşık bir durumda. Arap baharındaki oluşumlar radikal İslami örgütler ön planda. Bizim açımızdan da sorun. Atatürk'ün Araplara ilişkin lafı aklıma geliyor, 'Sormadıkları sürece karışmayın. Sorarlarsa yardımcı olun' demiş. Bugün doğruluğu her zamandan daha çok ortaya çıkıyor."dedi.


Toplantı ANSİAD üyelerinin sorularını yanıtlayan Hikmet ÇETİN’e, Toplantı Başkanı ve ANSİAD Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arif SELÇUK’un plaket takdimiyle sona erdi.