ANTALYA VALİSİ DR. AHMET ALTIPARMAK ANSİAD'DA


ANSİAD'ın 27.09.2011 tarihinde Rixos Downtown'da düzenlemiş olduğu 14. Olağan Toplantısı'na Antalya Valisi Dr. Ahmet ALTIPARMAK katıldı.

Antalya Valisi Ahmet Altıparmak Antalya'nın turizm master planına ihtiyacı olduğunu belirterek, ''Turizm stratejik planını BAKA'ya yaptırma noktasında bir girişimimiz başladı'' dedi.
 
Toplantının konuğu olan Antalya Valisi Ahmet Altıparmak, ''Antalya vizyonu'' başlıklı konuşmasında, Türkiye'nin her alanda inanılmaz bir atılım içinde olduğunu belirterek, kalkınmada Çin ile yarıştığını kaydetti.
 
Bu değişim ve dönüşüme kamu personelinin de ayak uydurması gerektiğini ifade eden Altıparmak, ''Buna kamu personelinin ayak uydurması, özel sektörün önünü açması, bürokratik engelleri en azından kaldıramasa da mevzuatı işler hale getirmesi gerekmektedir. Bizlerin de Türkiye'nin hızına ayak uydurmamız gerekmektedir. Toplum ne eski toplum, ne eski anlayış... Sunulanla yetinmiyor, daha fazlasını istiyor'' diye konuştu.
Özel şirketlerde olduğu gibi kamunun da nitelikli personele ihtiyacı olduğunu ifade eden Altıparmak, ''Kamu, eşin dostun doldurulacağı yer değil'' dedi. 81 il içinde Antalya'nın en hızlı gelişen, en hareketli il olduğuna değinen Altıparmak, Antalya'yı gençlerin ''Amerikan rüyasını gerçekleştireceği yer'' olarak gördüğünü vurguladı. 
 
-TURİZMDE HEDEF 11 MİLYON TURİST- 
 
Turizm rakamlarında geçen yılın tamamındaki rakamlara yaklaşıldığını belirten Altıparmak, sağlık, kongre, spor, kültür turizmi gibi alternatif turizm alanlarında büyük çalışmalar olduğuna değindi. Turizmde bu yıl 11 milyon turist rakamına ulaşmanın hedeflendiğini, sürdürülebilir olması halinde bu rakamın 12-13 milyonu bulacağını vurgulayan Altıparmak, şöyle devam etti:

''Turizmde stratejik planımız var mı, nereye gidiyoruz, (500 bin yatağımız var) diyoruz. Eğer bu yataklar, bu oteller turist gelirse anlamlı. Stratejik planımızı iyi yapmamız lazım. Operatörler mi öncelikli, oteller mi öncelikli, hizmet verenler mi öncelikli veya hangi dönemde hangisi ön plana çıkıyor, bunların hizmet kapasitesinin artırılması anlamında ne yapabiliriz, bütün bunların kendi içinde ayrı ayrı değerlendirilmesi, büyük resmin içinde yerlerine iyi konulması gerekiyor. Bu çerçevede Batı Akdeniz Kalkınma Ajansı şehrin önemli bir enstrümanı oldu. Zira turizm stratejik planını BAKA'ya yaptırma noktasında bir girişimimiz başladı. Nereye gidecek turizm, bunu öngörmemiz bir projeksiyon, vizyon ortaya koymamız anlamında akademisyenlerle bu işin içinde olan operatörler, acenteler, otel sahiplerinin bir arada çalışması yönünde bir gayret içindeyiz.''

Eğitimde Antalya'nın ilk sıralarda oturduğunu, okul yapımında hayırseverlerin yarış halinde olduğunu kaydeden Altıparmak, ANSİAD üyelerinin buradaki katkısının büyük olduğunu söyledi. Altıparmak,''Şehirle bütünleşmiş işadamlarını görmek bizi mutlu ediyor''dedi.  
  
-EN FAZLA SİAD'LI KENT ANTALYA- 
     
Antalya'nın EXPO ve hızlı tren gibi mimaride uç eserlere ihtiyacı olduğunu ifade eden Altıparmak, en fazla SİAD'lı illerden biri olan Antalya'nın biraraya gelerek kentin vizyonunu ortaya koyması, sorunları sahiplenme çözümü için lobicilik faaliyeti yapması gerektiğini vurguladı.

Batı Çevre Yolu'nun parasının, plan ve projesinin hazır olduğunu, ancak birtakım insanların biraz daha fazla pay almak için açtığı davalar yüzünden sürecin uzadığını anlatan Altıparmak, burayı en kısa zamanda bitirmek için çalışacaklarını bildirdi. Altıparmak, hızlı trenin Konya-Antalya-Kapadokya ağının Eskişehir bağlantısıyla mutlaka hızlı bir şekilde yapılması ve EXPO ile birlikte 2016'da devreye girmesini arzu ettiklerini belirtti.

Vali Altıparmak, havalimanının yakıt ihtiyacını tankerlerle değil, limandan çekilecek boru hattı ile sağlayacak sistem üzerinde çalıştıklarını da söyledi. Altıparmak, günde yüzlerce tankerin limandan çıkarak havalimanına yakıt taşıdığına dikkati çekerek, ''Havalimanına günde 800'e yakın uçak inip kalkıyor. Yakıtı düşündüğümüz zaman çok ciddi rakamlar ortaya çıkıyor. Şirketlerle görüşüyoruz, onlar da sıcak bakıyor. Havalimanına tanker girmemesi için çalışıyoruz'' diye konuştu.
   
-SİADLAR BÖLGEDE 60 BİN KİŞİYİ İSTİHDAM EDİYOR-

ANSİAD Başkanı Ergin Civan da, ortak ufuk gerçekleştirmek, sorunlara çözüm üretmede etkinliği artırmak amacıyla bölgedeki tüm SİAD'ları, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) çatısı altında biraraya getirdiklerini belirterek, federasyonun 5 milyar 300 milyon TL toplam ciro, 550 milyon dolar ihracat, 60 bin istihdam ile bölge ekonomisine katkı sağladığını belirtti.

Toplantıda Vali Altıparmak ile AK Parti Antalya Milletvekili Sadık Badak, ANSİAD'a yeni katılan Tülin Özkan, Cemal Özkan, Ayhan Bektaş, Hakan Zaman, Haldun Kilit, Necdet Alkandemir'e rozetlerini taktı ve üyelik belgelerini verdi. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı H. Ergin CİVAN'ın Vali Ahmet ALTIPARMAK'a plaket takdimiyle toplantı sona erdi.