ANSİAD BAŞKANI ERGİN CİVAN 'DAN GÜRÜLTÜ KİRLİLİĞİ UYARISI


Antalya şehir merkezinde ve turistik beldelerimizdeki çeşitli eğlence yerlerinden kaynaklanan çevresel gürültünün engellenmesi ve kontrol altına alınması gerekmektedir.

Bir turizm kenti olan Antalya’da, turizm sektörünün başarıya ulaşması, bu başarıdan da hem bölgedeki tüm işletmelerin, hem de ülkemiz turizminin hak ettiği payı alabilmesi için, hiç şüphe yok ki turizm sektörünün başarısına engel teşkil edecek tüm olumsuzluklara karşı önlemlerin eksiksiz alınması gerekmektedir.

Antalya ve yöresinde tatillerini geçirmek üzere gelen yerli ve yabancı turistlerin, huzur ve sessizlik içinde tatilini geçirebilmeleri için alınan çeşitli önlemler içinde güvenlikten sonra en önemlisi gürültü kirliliğine karşı alınan önlem olmalıdır.

Çünkü tatilini yapmakta olan bir kişi, gerek konakladığı tesiste dinlenirken, gerekse, yemek yediği restaurantta, pastanede veya yüzmekte olduğu plajda, kendisini huzursuz eden, rahatsızlık veren, bir olumsuzluğu istemez. Bu aynı zamanda o şehirde yaşayan vatandaşlar için de geçerlidir. Denetimsiz ve yersiz ses kirliliği, turizmimizin çıkarına olmadığı gibi, ülkemizin her yanında halkımızı da tedirgin etmektedir. Vatandaşlarımızın ruh ve psikolojik sağlıkları,  kişi hak ve hürriyetleri, huzur ve güvenlikleri de önemlidir. İnsanların eğlenme hakkı olduğu kadar dinlenme ve uyuma hakkı da vardır. Her işi kurallarına ve mekanına göre yapmak gerekir.

Önemli turizm merkezlerinin bulunduğu şehrimizde toplumun tüm kesimlerinin bu konudaki duyarlılığını sağlamak için, başta Valiliğimiz ve Büyükşehir Belediyesi olmak üzere çeşitli önlemlerin alındığı ve çalışmalara devam edildiği bilinmektedir.

Özellikle gürültü kirliliği yapma olasılığı yüksek olan işletmeler uyarılmalı, ses dışarıya çıkmayacak şekilde gerekli yalıtımlar yapılmalıdır. Eğlence mekanlarının gürültü kirliliğini  önleyecek teknik donanımları mutlaka koymaları gerekmektedir. Tarihi ve saati belli olmayan zamanlarda, gürültü kirliliğini önlemeye yönelik denetimler gerçekleştirilmelidir. Nitekim Gürültü Kontrol Yönetmeliğinde yukarıda belirtilen hususlarla ilgili olarak gürültünün kontrol altına alınabilmesi için yalıtım zorunluluğu, onarımlar için belirli saatler arasında yapılma zorunluluğu, elektronik olarak yükseltilmiş sesler için de yalıtım, belirli saatler arasında yapılma ve gürültü kontrol cihazı kullanma zorunlulukları getirilmiştir.

Turizme ve turistlere çağdaş hizmette bulunmak istiyorsak, eğlence merkezlerimiz yerleşim alanlarının ortasındaki açık alanlarda değil, soğutma sistemli, kapalı mekânlarda olmalı ve gecenin belirli saatinden sonra buraların hoparlörleri kısılmalıdır. Bin kişi, "yüksek ritimli ve yüksek volümlü müzik ile eğlenmek istiyor " diye ve "turizme hizmet ediyoruz " adı altında, yüz binlerce kişiyi saatlerce rahatsız etmeye, uykusuz bırakmaya hiç kimsenin hakkı olmadığı düşüncesindeyiz.


Haber Ekini Görmek İçin Tıklayınız...