HAZİRAN 2005 -- E-Dergi 56. Sayı Baş Yazısı


E-DERGI 56. SAYI BAS YAZISI
HAZIRAN 2005

 

Teknoloji ilerledikçe yayinciligin nitelikleri de degismeye basladi . Dergi kavrami , yalnizca yazili kaynak kavraminin ötesine geçerek , içinde görsel , isitsel kaynaklarin da yer aldigi zengin bir iletisim araci haline gelmeye basladi.

Misyonunda Öncü olmanin yer aldigi bir Sivil Toplum Örgütü olarak pek tabii buna uzak duramazdik . 2002 yilindan itibaren her alti ayda bir yayinladigimiz E-Dergimizin giderek daha gelistigini görmekten mutluluk duyuyoruz. Önemli faaliyetlerimizin tamamini e-dergimize koyarak bunlari üyelerimizin yani sira genis bir kitleye de duyurma imkanini buluyoruz. Hedefimiz , seffaf ve paylasimci olmak ve bizimle isbirligi yapmak isteyen herkese elimizi uzatmaktir.

Öncelikle 2005 yilin ilk alti ayindaki çalismalara bir göz atalim :

15 Ocakta yillik olagan Genel Kurulumuzu gerçeklestirdik ve 2 yilligina görev yapmak üzere yeni Yönetim Kurulu olarak göreve basladik . 9 kisiden olusan yeni Yönetim Kurulumuzun Baskanligini üstlenme onurunu elde etmis bulunuyorum. Bir önceki dönemde görev yapan üyelerimizden altisi görevlerine devam ediyorlar . ANSIAD olarak basindan beri yerlestirilen Üyeler - Genel Kurul Yüksek Danisma Kurulu Yönetim Kurulu uyumu bu defa da sürdürülmüs durumdadir. Kurumlarin basarili olabilmesi için yazili yöntemlerinin yani sira yazili olmayan geleneklerinin bulunmasi da çok önemlidir. Gururla ifade edebiliriz ki , kisa ömrüne ragmen ANSIAD kendisinden çok daha yasli birçok kurumdan daha köklü hale gelmistir. Tüm Yönetim Kurulu adina bu anlayisi sürdürecegimizi ve bir sonraki yönetime kadar bunu bir bayrak yarisi anlayisi içerisinde götürecegimizi ifade ederim.

SIAD'ar arasinda geçtigimiz yil içerisinde çalismalari sekillenen Federasyon ve Konfederasyon çalismalari hiz kazanmis durumdadir. Her iki organizasyonda aktif olarak yer aliyoruz . Bizim dahil oldugumuz federasyon olan BASIFED'e Yönetim Kurulu Baskan Yardimciligi ve Konfederasyonumuz olan TürKonFed'e Yönetim Kurulu üyeligi düzeyinde temsil edilmenin yani sira muhtelif komisyonlarda üyeliklerimiz var ve her iki kurumdaki tüm çalismalari yakindan takip ediyoruz. Gerçek anlamiyla Sivil Toplum Örgütü niteliginde olan SIAD organizasyonlarinin, AB kurumlari ile iliskilerde çok önemli bir yeri vardir ve tam bir köprü rolü oynarlar.

Genel Kurulumuzda bölgemizin hizla gelisimine paralel olarak ANSIAD'ın da yeni üyelerle güçlenecegini ve 2005 yilinda hedefimizin 10 yeni üye kazandirilmasi oldugunu belirtmistik. Bu hedefimizi daha 3 aylik dönem içerisinde tutturmus bulunuyoruz. Mayis ayi itibariyle hepsi de kendi iskollarinda söz sahibi 12 yeni is adami arkadasimiz aramiza katilmis bulunuyor. Sayimiz simdiden 124 oldu ve yil sonunda muhtemelen 130 u asacagiz .

ANSIAD üyelerinin ekonomiye katkilari konusunda bir arastirma yaptik ve rakamlar bu konudaki gücümüzü göstermeye yetiyor : Üyelerimizin toplam is hacimlerinin 1 Milyar dolari astigini , 200 Milyon dolari geçen ihracatlari oldugunu ve toplam 18000 kisi istihdam ettiklerini tespit ettik. Bu çok önemli bir gücü ifade ediyor ve Antalya il ekonomisinin yaklasik % 20 sine karsilik geliyor.

Sektör Gruplarimiza bir yenisini ilave ettik . Mevcut alti sektörümüze (sanayi, tarim, insaat , ticaret , turizm , denizcilik) Bilisim ve Iletisim adiyla yeni bir sektör grubunu ekledik . Sektör gruplarimizin faaliyetlerine çok önem verdigimizi ve birer mini dernek gibi çalisacaklarini belirtmistik. Sektör baskanlarimizin bu mesaji iyi aldiklarini ve kendi üyeleriyle sik sik toplanti yaparak hem kendi aralarindaki iletisimi gelistirdiklerini, hem de sorunlarini tartisabildiklerini görüyoruz. 2005 yili içerisinde Mayis ayina kadar Sanayi gurubumuz dört, ticaret grubumuz üç, Tarim gurubumuz iki ve diger sektörlerimizde birer toplantiyi aralarinda gerçeklestirdiler . Bu toplantilar uzunca bir aradan sonra ilk defa yapildi ve daha simdiden faydalarini gördük.

AB konusunda faaliyetlerimiz genisleyerek sürmektedir. Büyüksehir Belediyesiyle ortaklasa olarak AB seminerleri düzenliyoruz. Bunun yani sira yerel bir TV kanalinda Avrupadan Doguya adi altinda bir dizi program baslattik. Bu program, daha önce yaptigimiz AB'ye dogru programinin devami niteligindedir . Bunun yani sira AB Okulu adi altinda yeni projemizi anons ettik. Bu projemiz toplumu yönlendirecek kanaat önderlerinin AB konusunda bilgi düzeylerini arttirmayi ve karsilikli görüs alisverisi yapacaklari bir nevi mini okulu hedefliyor. Temsil ettikleri kurumlarda karar verici düzeyde olan 15er kisilik katilimcilarin yaklasik 6 haftalik dönemde egitilmelerini amaçliyoruz. Tüm faaliyetlerimizdeki ana hedefimiz Avrupa Birligi misyonuna bagli bir kurum olarak , bölgesel anlamda ödevimizi yerine getirmek ve toplumumuzun bilgi düzeyini en yüksek düzeye çikarilmasini saglamaktir.

Üniversite sanayi isbirligi çerçevesinde Akdeniz Üniversitesiyle ortaklasa iki önemli toplanti organize edildi . Her iki toplantiya gerek ANSIAD ve gerekse Üniversite tarafindan en yüksek düzeyde ve kalabalik bir istirak söz konusu oldu . Önemli fikirler ortaya atildi ve bunlarin bazilarinin gerçeklesmesi yönünde faaliyetler baslatildi. Önümüzdeki dönem içerisinde özellikle BATEK (Bati Akdeniz Tekno Kenti) konusunda Üniversitemize her türlü destegi verecegiz. Üniversitemizin Teknokent araciligiyla uzun vadede AR/GE alaninda önemli bir merkez olma yolundaki hedefleri ANSIAD vizyonuyla da uyusmaktadir.

ANTALYA'NIN VIZYONU

Yazimin basinda da ifade ettigim gibi ANSIAD yerel bir sivil toplum örgütü olarak misyonunda özellikle bir konuyu kuvvetle vurgular : öncü olmak . Öncü olmak sorumluluk gerektirir . ANSIAD vizyonunda da Antalyanin nasil bir kent olmasi gerektigini tarif edilir . Bunu muhtelif ortamlarda yayinladigimiz için uzun uzun ayrintilarla tekrarlamak istemiyorum.

Antalya için vizyon belirlemek aslinda çok kolay degildir. Daha dogrusu belirlediginiz vizyon dogrultusunda dogru bir yol haritasina ihtiyaç duyulur ki bu üzerinde çok çalismayi , iyi düsünmeyi ve planlamayi gerektirir. Antalyanin degisim dinamigi akademik çalismalara konu olacak kadar çarpici niteliktedir. Bir kent düsünelim ki nüfusu son 75 yilda 30 kat artmis, gelen yabanci konuk sayisinin dünyadaki bir çok ülkeden tek basina daha fazla ve bu gelismenin önümüzdeki 15-20 yil boyunca da daha da hizla artarak devam etmesi bekleniyor. Bu sartlar altinda dengemizi bozmadan, yozlasmaya yol açmadan, kültür varliklarimiza zarar vermeden, dogayi tahrip etmeden ve bir yandan da insanimizi sürekli egitmek suretiyle gelismeyi sürdürmek durumundayiz . Her geçen yil, bir önceki yilda yasadiklarimizdan farkli bir çok seyle karsilasacagiz. Muhtemeldir ki, Antalyaya yasayan bizler ilerleyen yaslarimizda, bugünkünden bambaska bir Antalya görecegiz.

Bu gelismeleri olumlu yönde tutabilmek ve hem zenginlesmeden en büyük payi alirken hem de degerlerimizi yitirmemenin anahtari yine bizim ellerimizdedir. Burada en önemli unsurun önce kendimizden baslayarak sürekli egitim oldugunu ve kendi sorunlarimizi öncelikle kendimizin çözmemiz gerektigini ifade edelim.

Bir kent vizyonu belirlenirken, en önemli unsurlardan birisi olan kent belleginin de öneminin altini çizmek gerekir . Bugün önemli bir eksigimizin geçmiste yapilanlari hatirlamamak oldugunu unutmayalim. Oysa geçmis ileriye yönelik derslerle doludur. Bu anlamda , Antalyanin her bakimdan kuvvetli bir kent arsivine ihtiyaci vardir. Bu konuda örnek çalismalar bulundugunu biliyoruz, bunlari mutlaka daha da gelistirmeliyiz. Ne yazik ki kent tarihçilerimizin sayilari çok azdir onlar da çalismalarini kisitli imkanlarda yapmakta ve genis kitlelere duyuramamaktadir. Sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimler kent tarihçilerine mutlaka destek vermeli ve özellikle gençlerin konuya ilgi duymalarini tesvik etmelidir. ANSIAD olarak önümüzdeki dönemde üzerinde duracagimiz konulardan birisinin bu olacagini simdiden belirtelim. Son olarak Antalyanin gelecegini hayal etmek bizleri heyecanlandiriyor . Hayallerimizde hepimizin hem daha fazla refah içerisinde ve hem huzur içerisinde yasadigimiz , hem geçmisimizi hissedebildigimiz hem de ufka bakinca iyi bir gelecek gördügümüz ve bizden sonraki nesillere gurur ve güvenle teslim edebildigimiz bir dünya kenti yatiyor.