11 ARALIK 2006 -- Ansiad Başkanı L. Hilmi Ünsal'ın Girişimcilik Haftası Açılış Konuşması


ANSİAD BAŞKANI L.HİLMİ ÜNSAL'IN GİRİŞİMCİLİK HAFTASI
AÇILIŞ KONUŞMASI
11 ARALIK 2006

 

Sayın Akdeniz Üniversitesi İİBF Dekanı ,
Değerli Konuklar ,
Sevgili Öğrenciler ,
Değerli Basın Mensupları ,

Bir yıllık bir aradan sonra yine birlikteyiz.
Bildiğiniz gibi Aralık Ayının 2. haftasını Girişimcilik Haftası olarak kutluyoruz. Bu yıl bunun 4. sünü gerçekleştiriliyor.

Bu hafta fikrinin doğuşu bundan 4 yıl öncesine gider. O yıl , Türkonfed öncülüğünde bunun ülke çapında etkinliklerle kutlanması fikri gündeme gelmişti. Bunun yerel anlamda misyonunu biz ANSİAD olarak üstlendik. O tarihten bu yana her yıl giderek gelişen ve zenginleşen bir programla bunu sürdürüyoruz. Bu yıl programa Yeni İş fikri yarışması da eklendi.

Girişimcilikle - gelişmişlik arasında doğrudan bağlantı bulunmaktadır. Özellikle son 25 yılda bu konu daha iyi anlaşılmış ve akademik programlara da ilave edilmiştir. Kalkınmış ülkelerin tamamına baktığımızda özellikle iş fikri olan gençlerin ve küçük firmaların teşvik edildiğini görürüz. Bunlar yalnızca ABD ,Japonya , Almanya gibi büyük ülkeler değildir. Hatta konunun önemini Hollanda , Finlandiya , İsviçre , Singapur gibi nispeten daha küçük ülkeler daha fazla anlamış gibi görünmektedirler.

Doğru bir girişimin bu küresel dünyada hızla geliştiği ve o ülkeye çok fazla şey kazandırdığının sayısız örneği görülmüştür. Bu örnekler bazen ülkenin kaderini dahi değiştirebilmektedir. Microsoft , NOKIA örnekleri ortadadır.

Eldeki istatistikler yeni girişimcilerin çok büyük bir bölümünün 18-34 yaş arasında olduğunu gösteriyor. . İnsanların fikir açısından en etkin oldukları ve risk almaya da en hevesli oldukları devir bu devir oluyor.

Dolayısıyla bu konu özellikle gençlerimizi çok daha fazla ilgilendirmektedir

Sevgili öğrenciler ,

Yoğun sınavlarınızın , derslerinizin olduğu bir dönemde böyle bir haftanın etkinliklerine katılmak bazılarınız için ekstra bir yük gibi görünebilir.

Üniversiteyi yalnızca bazı derslerin okutulduğu , notların alındığı ve hedefin de yalnızca bir diploma almak olduğu bir yer olarak görmeyelim. .

Bu haftayı lütfen kendiniz için bir gelişim fırsatı olarak görün.

Hafta boyunca değişik paneller düzenlenecek ve konuşmacılar gelecek . Bunlardan azami ölçüde istifade etmeye gayret edin. Bunlardan kapacağınız ufacık bir şeyin size hayatınızda ummadığınız bir getirisi olabilir.

Bu haftanın düzenlenmesini biz Akdeniz Üniversitemizle beraber gerçekleştiriyoruz. Özellikle İİBF Dekan ve öğretim görevlerine teşekkür bir borç biliyorum.

Başta Sayın Rektör olmak üzere Üniversitemizin bu konuya yakın ilgi göstermesi , burada bir Teknoparkın olması hep bizim şansımız oldu . ATSO ve KOSGEB de bu konuya destek verdiler . Antalya bu konuda nispeten şanlı bir yer olduğunu ifade etmeliyim.

Haftanın organizasyonunda gençlerimiz yine başrolde oldular.
Girişimcilik ve Kariyer Grubumuza , JCI ve AISEC ve Kent Konseyinin Gençlik Koluna Leolara teşekkür ediyorum.

Haftanın etkinlikleri daha önce defalarca duyurulduğu için tekrarlamaya gerek duymuyorum.

Dolu dolu ve yararlı bir hafta geçirmemiz temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum. 11 Aralık 2006