ANSİAD TİCARET SEKTÖRÜ NART SİGORTA YÖNETİCİLERİNİ AĞIRLADI


ALACAK TAHSİLİ SORUN OLMAKTAN ÇIKIYOR

Türkiye’nin en büyük sigorta brokeri olan Nart Sigorta'nın Yönetim Kurulu Başkanı ve Ceo’su Levent Nart, Türkiye'de 16 bin sigorta acentesinin faaliyet gösterdiğini belirterek, işadamlarına seslendi ve “ şirketlerinizin sağlığı için sigorta işini önemseyin. Kriterlerinizi yükseltin ve doğru sigorta danışmanı ile çalışın” dedi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) Ticaret Sektörü tarafından organize edilen kahvaltılı toplantıda, ANSİAD üyeleri alacak sigortaları ve risk yönetimi konusunda bilgilendirildi. Ticaret Sektörü Başkanı Muharrem Koç başkanlığında düzenlenen toplantıya Nart Sigorta Reasürans Brokerliği A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı&CEO Levent Nart ile Hasar ve Teknik Genel Müdür Yardımcısı Berna Katıoğlu, Kredi Sigortaları Yönetmeni Uzmanı Erdem Altın ile Antalya Bölge Müdürü Ayhan Kılavuz katıldı.

Türkiye’nin en büyük sigorta brokeri olan Nart Sigorta'nun Ceo’su Levent Nart, Türkiye'de 90, dünyada partnerleri kanalıyla yirmi binin üzerinde risk uzmanı ile 126 ülkede faaliyet gösteren, Türkiye’de ise elli iki bin bireysel ve kurumsal müşteriye hizmet veren Nart Sigorta ve Reasürans Brokerliği şirketi ve çalışmaları hakkında bilgi verdi.

Sigorta sektöründe dört aktör bulunduğunu belirten Levent Nart, “Alıcı, aracı, sigorta şirketi ve Reasürans şirketinden oluşan bu dörtlü içinde brokerler müşteriye göre ürünler geliştirerek, ayrıca korumaktadır. Türkiye'de 16 bin acenteye karşılık 100 broker şirketi vardır” dedi. Risk yönetiminin ana hatlarını da anlatan Nart, riskleri de öldürücü, yaralayıcı ve hafif risklere örnekler verdi ve şirket olarak neler yaptıklarını da şöyle anlattı:
“Risk mühendisliği dediğimiz hizmetlerimiz arasında genel risk ve hasar önleme danışmanlığı, derinlemesine özel risk analizi, yangından koruma ve yangın önleme, tedarikçi risk analizi.”

Son yıllarda insan unsurunun öne çıkmasıyla insan kaynakları konusunda da bir şirket kurduklarını dile getiren Nart, “İş merkeziniz Antalya'da, ama İstanbul'da iş bağlantılarınız var. Size, İstanbul'a gittiğinizde çalışabileceğiniz bir ofise ihtiyacınız var. Size bu imkanı temin ediyoruz” dedi. Almanya'da 13,7 Milyar Euro'yu yöneten Alman VHB Grubu ile ortak olduklarını bildiren Levent Nart, 52 bin özel ve kurumsal müşterileri olduğunu, dünyanın 126 ülkesinde faaliyet gösteren bir Türk Markası olduklarını da dile getirdi.

Nart Sigorta Ceo’su Levent Nart, 1999 yılında kurulan şirketin Türk Risk Yönetim ve Sigorta dünyasında " inovasyon" sayılabilecek birçok yeniliğe imza attığını söyledi. Amaçlarının kurumların ve bireylerin tüm hayat süreleri boyunca risklerinin ve aktiflerinin yönetiminde kuşaklar ve sınırlar ötesi en güvenilir partner olarak hizmet vermeyi sürdüreceklerini anlatan Nart, şöyle devam etti:
“Küreselleşen ve birbirine teknolojik bağımlılığı artan iş dünyasının karşılaştığı risklerin her geçen daha karmaşık ve can alıcı hale geldiğini artık kabullenmeliyiz. Yapılan araştırmalar sorumluluk, politik ve alacak risklerini doğru kontrol altına alamayan şirketlerin, yangın ve doğal afetler sonucu bir felakete uğrayan işletmelerin büyük çoğunluğunun hasar sonrasında likidite sorunu yaşayarak, belirli bir süre sonunda küçüldüklerini veya iflas ettiklerini göstermektedir. Riski anlamak, denetlemek ve stratejik hedefler doğrultusunda hükmedebilmek için deneyime, uzmanlığa ve vizyona ihtiyaç vardır. Geleceği bilemeyiz ama riskleri kontrol ederek geleceğe hazırlıklı olabiliriz.”

Alacak Risklerinin Yönetimi
Ticaret sektörünün son yılların gündeminden çıkmayan karşılıksız çekler ve alacakların tahsil edilememesi konusunda da bir sunum yapan Kredi Sigortaları Yönetmeni Uzmanı Erdem Altın, örnekleri ile tahsil edilemeyen alacaklar sorununu nasıl çözdüklerini anlattı. Bu alanda yaptıkları sigortaların sektör sıralamasında ilk sırayı ilaç sektörü, ikinci sıradaki otomotiv sektörünü de inşaat ve turizm sektörünün izlediğini söyleyen Erdem Altın, benzer riskler konusunda toplantıya katılan işadamlarının birebir karşılaştıkları sorun ve sorunlarını yanıtladı.

Toplantının kapanışında konuşan ANSİAD Başkanı Ali Eroğlu, Ticaret Sektörü'nün düzenlediği toplantının çok yararlı olduğunu belirterek, “Alacak sigortaları ve risk yönetiminin ne denli önemli olduğunu gördük. Son yıllarda iş dünyasının en önemli sorunlarından biri karşılıksız çek meselesi. Alacakların tahsil edilememesi. Madalyonunun diğer yüzüne bakarsanız hiç bir esnaf, hiç bir tüccar hiç bir biçimde kara listeye girmek istemez. Ancak oto disiplin yöntemi ile soruna çözüm aramaya başlamalıyız. İş dünyasının da bu iyileşmeye yönelik yapıya katkı sağlaması lazım. Bu konularda sıkıntısı olan üyelerimizin bu toplantıda bilgilendikleri çözüm önerilerine katılım yapması kendi yararlarına olacak diye düşünüyorum” dedi.