AKINCI “ANTALYA’DA KÜLTÜR SANAT ETKİNLİKLERİNİ YAPMAK ÇOK ZOR DEĞİL”


Allianz Sigorta A.Ş. ve Allianz Hayat ve Emeklilik A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı & TÜSİAD 17. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Cansen Başaran – Symes, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD)’ın 14. Olağan Toplantısı’nın konuğu oldu. “Değişim Tüneli” konu başlığı ile düzenlenen toplantı 14 Kasım 2023 Salı günü Akra Otel’de gerçekleştirildi. Toplantının açılış konuşmasını yapan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Antalya’yı yönetenlere seslendi.  Akıncı, “Antalya’da kültür sanat etkinliklerini yapmak çok zor değil. Sadece ortaya bir vizyon koyacaksınız ve nereyi yönettiğinizin farkına varacaksınız. Antalya gibi bir şehri yönettiğinizin farkına varacaksınız. Ufak dokunuşlarla bu insanlara nasıl hizmet ettiğinizin keyfini yaşayacaksınız” ifadelerini kullandı.   

ANSİAD’a yeni üye olanlar için düzenlenen “Üye Alım Töreni” ile başlayan ANSİAD toplantısında “Sinerji Lojistik Gıda Tar. Turz. Teks. İnş. Taş. Dan. İth. Tic.”in sahibi Berdan Ber, “Ep Turizm İnş. ve Tic. Ltd. Şti.”nin sahibi Emrah Polat ile “Sava Kapı Pencere Sist. İnş. Malz. Mob. Teks. Turz. San. ve Tic .Ltd. Şti.”nin sahibi Umut Fırat Cesur’a toplantının konuğu Cansen Başaran -Symes ve ANSİAD Başkanı Akın Akıncı tarafından rozetleri takılarak üyelik belgeleri takdim edildi.

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Hem üyelerimizin hem de bölgemizin ekonomik kalkınmasına yardımcı olmak için kurulmuş bir dernek olsak da ANSİAD olarak toplumun kalkınmasının sadece ekonomik kalkınma ile değil felsefeyle, kültürle, sanatla ve sporla bir bütün olarak çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşılabileceğinin kanaatindeyiz. Dünyada bunun çok fazla örnekleri var. Ekonomik kalkınmasını tamamlamış ancak bu saydığım diğer konularda çok aşağıda olan bir toplumu çağdaş bir toplum olarak algılamak mümkün değil diye düşünüyoruz. Bunu şöyle bağlamak istiyorum: 4 -12 Kasım 2023 tarihlerinde Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından düzenlenen ‘Kültür Yolu Festivali’nde Antalya’daki sanatseverlerin ve Antalya halkının buna ne kadar hazır olduğunu hep birlikte gördük. Şehrin çeşitli noktalarında özellikle Kaleiçi’nde birçok entelektüel insanların gruplar oluşturduğunu ve sanat galerilerine girmek için sıra beklediği anlara şahit olduk. Bunlar Antalya’ya yakışan ve Antalya’da özlediğimiz noktalardı” dedi. Konuşmasında Antalya’yı yönetenlere seslenen Akıncı, “Antalya’da kültür sanat etkinliklerini yapmak çok zor değil. Sadece ortaya bir vizyon koyacaksınız ve nereyi yönettiğinizin farkına varacaksınız. En önemlisi Antalya gibi bir şehri yönettiğinizin farkına varacaksınız ve ufak dokunuşlarla bu insanlara nasıl hizmet ettiğinizin keyfini yaşayacaksınız” diye konuştu.

Akıncı “Şu an ülkemizin yaşadığı krize akıl fikir vermek mümkün değil”

Akıncı, sözlerine şu şekilde devam etti: “Ülkemizde önce hukuku ve düşünce özgürlüğünü tesis etmek lazım. TÜSİAD Başkanı Sayın Erol Bilecik’in bir lafını hiç unutmuyorum: ‘Para dünyanın her yerinde güvenli bir liman arar.’ Bu da ancak hukukun üstünlüğü ile sağlanabiliyor. Bizler iş dünyasını temsil eden dernekler olarak bunu hep vurgularken şu an ülkemizin yaşadığı bu krize akıl fikir vermek mümkün değildir. Türkiye anayasa ile yönetilen bir ülkedir ve bence bu tartışmanın yeri siyasi platformlar olmamalıdır. Hukukun üstünlüğü ile yargı bağımsızlığı siyasete alet edilmemelidir. Bütün dünyanın ve ülkemizin gözü önünde bir tarafı tesis etmek ve bunu tartışmak bu ülkeye zarardan başka hiçbir şey getirmiyor. Bir an evvel sağduyu ile bu işin sonlanmasını her şeyin kuvvetler ayrılığı neticesinde tesis edilmesi gerektiğini düşünüyorum”.

Toplantının başkanlığını yapan Alp Petrol Ltd. Şti. & Alpin Yalıtım A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi & ANSİAD Üyesi Gülden Alp’in yapmış olduğu konuşmasında “Bugün Cumhuriyetimizin 100. yılında ANSİAD toplantısında ne mutlu ki iki kadın olarak buradayız ve Mustafa Kemal Atatürk’ün ve Cumhuriyetimizin hedefleri ve hayalleri doğrultusunda ilerliyoruz. Bu yolda 42 yıllık iş deneyimi ve sivil toplum kuruluşlarında gerek pek çok projesiyle gerekse başkanlıkları ve liderlikleriyle herkese örnek olarak ilham veren Sayın Cansel Başaran Symes ile burada bulunmaktan çok gurur duyuyorum. Toplantımıza geldiği için tekrar teşekkür ederim. Ben biliyor ve ANSİAD’da deneyimliyorum ki burada kadın erkek ayrımı olmadan insani değerleri öncelendirerek adil ve birleştirici bir toplum için hep beraber uğraşıyoruz. Tabi hayatın çok hızlı aktığı ve teknolojinin gelişiminin çok hızlı olduğu dünyada ülkemizin kalkınması için iş dünyasında bizlere çok iş düşüyor” şeklinde konuştu.

Konuşmasına ANSİAD toplantısına katılmaktan duyduğu mutluluğu dile getirerek başlayan TÜSİAD 17. Dönem Yönetim Kurulu Başkanı Cansel Başaran Symes, ANSİAD’ın Cumhuriyetimizin 100. Yılında düzenlemiş olduğu “Türkiye’de Felsefe Kongresi” etkinliğine yönelik “Ben 42 yıllık yaşamımda itiraf etmeliyim ki başka bir sivil toplumun böyle bir organizasyon yaptığını duymadım. Bundan dolayı ANSİAD’ı tebrik ediyorum” dedi.

Symes “Hiçbirimiz ve hiçbir kurum tünelin başındaki aynı kişi ve aynı kurum olarak kalmıyor ve değişiyoruz”

Symes, konuşmasına şu şekilde devam etti: “İnsanlığın bu dünyadaki yolculuğunu katedilen her adımda daha da genişleyerek ilerleyen ve hiçbir zaman sonu olmayacakmış gibi hep belirsizliklere açılan uzun bir tünele benzetiyorum. Ben insanlığın bu tünelde çoğu kez yolunu kaybedip geriye birkaç adım atarken nice seferlerde de ileriye doğru daha hızlı ve büyük adımlar attığını görüyorum. Tarih boyunca kurulan, yıkılan, dönüşen tüm medeniyetler aslında insanlığın yaşama ve ilerleme arzusunun ne kadar güçlü olduğuna dair önemli bir kanıt niteliğindedir; ancak bu yolda hiçbirimiz ve hiçbir kurum tünelin başındaki aynı kişi ve aynı kurum olarak kalmıyor ve değişiyoruz. Değişmek aslında doğru yolda olduğu sürece hakikaten çok güzel bir şey. Burada birbirimizden ve doğadan öğrenmeye devam ettiğimiz ve içinde yaşadığımız dünya ile beraber değişilmeye adapte olduğumuz sürece koşullar ne kadar karamsar olsa bile yaşamaya dair olan o umut ışığı ayakta kalmaya devam edecek. Bu tünelde dünyadan kopmadan doğru bir yolda doğru değişim hareketinin olması son derece önemli. Bunun için de dünyadaki tüm olumsuzluklara rağmen Cumhuriyetimizin 100. Yılında büyük bir değişim heyecanı ile bu tünelin içindeki yolculuğa devam ediyoruz. Ara ara duraksamalar olsa da karamsarlığa gerek olmadığını düşünüyorum” dedi.

İş dünyası liderleri için en önemli sorunun “iş gücü piyasalarının büyük yapısal değişimine hazır olup olmadığı” olduğunu belirten Symes, konuşmasında geleceğin mesleği raporundan önemli başlıklara değindi. Symes, “Önümüzdeki dönem için on meslek sıralaması var. Etrafımda arkadaşlarımın yeni nesil çocuklarının hangi alanlarda tahsil yaptığına baktığım zaman bu meslekleri oldukça sık duymaya başladım. Tüm araştırmalar, yapay zeka ve makine öğrenmesi uzmanlarını bir numaralı meslek olarak koyuyor. Farklı araştırma datalarına baktım, hepsinde bir numaralı meslek. İkincisi, sürdürülebilirlik uzmanları. Dolayısıyla şirketlerimizin sürdürülebilir uzmanı dediğimiz zaman kaynakları nasıl tükettiğiyle ilgili hakikaten yönetim kurullarına ciddi kafa yormamız gerekiyor. İş zekası analizleri. Mühendis ve matematikçilerin zeka okumak üzerine geriye dönük önemli bir iş olarak karşımıza çıkıyor. Bilgi teknolojileri analistleri ile tarımsal ekipman operatörleri de meslek listesinde yer alıyor; çünkü artık tarımın klasik olarak yapılmayacağı ve dolayısıyla yeni mesleklerde mutlaka tarımsal ekipman operatörlerinin yetiştirilmesi önemli." diye konuştu.

Davetlilere önerilerde bulunan Symes,”Mutlaka stratejik ve yenilikçi bakış açınızın olması gerekiyor. Böyle rutin, günlük yönetim kurulları, aynı bilinen Türkiye'nin gündeminin arkasına lütfen sığınmayalım. Genç çalışanlarımıza gönderirken geçmiş tecrübelerimizin bugüne referans olmak için eskimiş olabileceğini düşünelim. Ben açıkçası birisi fikir sorduğu zaman çok temkinliyim. Çünkü o başka bir dünya, ben eski dünyadan geliyorum. Onun için gençleri, kurumunuzdaki en alt birimdeki arkadaşları da sonuna kadar dinleyin. Yönetim kurullarınızda veri zekanız olması gerekiyor. Verileri konuşabilecek arkadaşların olması lazım. Modern iş gücünü yönetebilmeliyiz, klasik insanları, topluluğu değil sizi zorlayacak ve her dönemkinden daha önemli dinamik risk yönetiminin liderliğini yapabilmek önemli. Dünyada risk yönetimi bambaşka boyuta gidiyor. Tüm bu değişim kaygıya yol açabilir. Hafif kaygı yaşamın normal bir parçasıdır. Kaygılanmak güzel bir şeydir, kaygı ve endişelerini hangi olaydan kaynaklandığını düşünün. Kaygıya yol açan etkenlerle yüzleşin ve düşünce biçiminizi değiştirin” ifadelerini kullandı.

"ANSİAD 14. Olağan Toplantısı" ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı’nın Toplantı Başkanı ANSİAD Üyesi Gülden Alp ile birlikte Sn. Cansen Başaran - Symes’e Antalyalı Seramik Sanatçısı Tufan Dağıstanlı’nın seramik kuşlarından birisini hediye etmesinin ardından sona erdi.

 

Çiler ÖZCEYLAN
Basın Danışmanı                                

E-mail: basin@ansiad.org.tr
Tel:      0242 3120303
Fax:     0242 3215511