ANSİAD BAŞKANI AKINCI’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI


Gazi Mustafa Kemal Atatürk "Efendiler, yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz”

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Cumhuriyetimizin 100. kuruluş yıldönümünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Akıncı, “Bu yıl 100.yıl dönümünü kutladığımız Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna giden zorlu yolun başlangıcında Ulu Önderimiz Gazi Mustafa Kemal Atatürk ilk olarak şöyle seslendi ‘Efendiler, yarın Cumhuriyet'i ilan edeceğiz, beni fırka grubuna davet edin, bir konuşma yapacağım.’ Ertesi gün Kemalettin Sami Paşa, vermiş olduğu bir takrir ile Ata’mızı meclis kürsüsüne davet etti. Herkes Ata’mızın ne söyleyeceğini merakla bekliyordu ve kürsüye çıkan Ulu Önderimiz Atatürk, tarihimize geçen şu sözleri sarf etti ‘Saygıdeğer arkadaşlar, üzerinde durduğumuz meselenin çözümünde karşılaşılan güçlüklerin sebebi, bütün arkadaşlarca anlaşılmıştır sanırım. Eksiklik ve yanlışlık uygulamakta olduğumuz usul ve şekildedir. Gerçekten de yürürlükteki Teşkilat-ı Esasiye Kanunu'na göre, bir hükümet kurmaya teşebbüs ettiğimiz zaman, bütün arkadaşların her biri bakanları ve hükümeti seçmek mecburiyeti ile karşı karşıya kalıyor. Hepinizin birden hükümet üyelerini seçmek zorunda kalmanızda görülen güçlüğün giderilmesi zamanı gelmiştir. Geçen dönemde de aynı şekilde güçlüklerle karşılaşılıyordu. Görülüyor ki, bu usul bazen birçok karışıklıklara yol açıyor. Yüksek heyetiniz bu güçlüğün çözülmesi için beni görevlendirdi. Ben de bilginize sunduğum bu görüşten hareket ederek düşündüğüm şekli tespit ettim. Onu teklif edeceğim. Teklifim kabul edilirse kuvvetli ve kendi içinde uyumlu bir hükümet kurmak mümkün olacaktır. Devletimizin şekli ve niteliğini tespit eden ve hepimiz için bir gaye olan Teşkilat-ı Esasiye Kanunumuzun bazı noktalarına açıklık kazandırmak gerekir’”.

"Türkiye Devleti'nin şekli hükümeti, Cumhuriyettir."

Atatürk'ün bu konuşmasından kısa bir süre sonra verilen kanun teklifinin ilk maddesinde "Türkiye Devleti'nin şekli hükümeti, Cumhuriyettir." İbaresinin yer aldığını söyleyen Akıncı, “Mecliste kısa süreli tartışmaların ardından yapılan oylamada Atatürk'ün önerisi resmen kabul edildi ve tam 100 yıl önce bugün 29 Ekim 1923 günü yapılan bu anayasa değişikliği ile Cumhuriyet rejimine geçtik” dedi.  

Akıncı, “Cumhuriyet yönetimi içinde bulundurduğu nitelikleri ile şüphesiz ki demokrasinin en gelişmiş şekli, demokrasi prensibinin en iyi uygulamasını temin eden bir siyasi rejimdir. Cumhuriyet yönetiminin birinci özelliği seçim esasına dayanan bir yönetim şekli olmasıdır. Bu seçimde gerek seçme, gerekse seçilme hakkı bakımından belli bir kişiye, belli bir zümreye, belli bir sınıfa ait değildir. Yani ülkemizin yönetimi bütünüyle milletimize aittir” ifadelerini kullandı.

Peki nedir “Cumhuriyet”?

Akıncı, açıklamalarına şu şekilde devam etti: “Peki nedir ‘Cumhuriyet?’ Dâhi bir komutanın, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün, halkı ile kazandığı İstiklal savaşıdır. Cumhuriyet aynı zamanda kişilerin de birey olarak bağımsızlaştığı ve özgürleştiği bir rejimdir. Cumhuriyet hürriyettir, medeniyettir, adalettir, özgürlüktür, sevgidir, dostluktur, insanlıktır, barıştır. Cumhuriyet ile birlikte kazandığımız bu değerler ülke geleceğimizin, özgür düşüncenin ve bağımsızlığımızın temel taşıdır”.

Akıncı, “Bu doğrultuda tam 33 yıl önce Cumhuriyet’in bize kazandırdığı değerlere ve Atatürk ilkelerine bağlı olarak ‘ANSİAD demokratik ve laik hukuk devleti ilkelerine bağlıdır’ maddesiyle ANSİAD’ın temelleri atıldı ve hukukun üstünlüğünü gözeten, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmış, refahın adil bölüşüldüğü, AB üyesi bir ‘Türkiye’ vizyonumuzla Antalya ve Batı Akdeniz Bölgesinin ‘En saygın ve en güvenilir Sivil Toplum Örgütü Olma’ yolculuğumuza çıktık. ANSİAD olarak Türkiye Cumhuriyeti'nin 100. kuruluş yıl dönümünde kazanımlarımızı daha ileriye taşımak, demokrasimizi her geçen gün daha da güçlü kılmak ve hukukun üstünlüğünü kabul ederek saygı göstermek bizim için çok büyük önem arz etmektedir ve büyük bir gururla söyleyebilirim ki ANSİAD her dönem olduğu gibi Cumhuriyetimizi güçlü kılacak adımların takipçisi ve destekçisi olmaya devam edecektir” dedi.

Akıncı, sözlerini şu şekilde tamamladı, “Bu duygu ve düşüncelerle gençlerimize çağdaş uygarlığın temeli Cumhuriyeti armağan eden başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere, bu toprakları vatan yapan şehitlerimizi minnetle anıyor ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutluyorum. Yolunuz açık, kılavuzunuz Mustafa Kemal Atatürk olsun. Gönüllerimizdeki ölümsüz liderimizin de dediği gibi “Türkiye Cumhuriyeti ilelebet payidar kalacaktır.”

   

Çiler ÖZCEYLAN
Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr
Tel:      0242 3120303
Fax:     0242 3215511