AKIN AKINCI "DÜNYACA ÜNLÜ KONYAALTI SAHİLİ GAZİNO'YA DÖNÜŞTÜ"


ANTALYA'nın dünyaca ünlü Konyaaltı Sahili'ndeki işletmeler, gürültü ve çevre kirliliği, sahilin halka açık bölümlerinin işgali gibi nedenlerle şikayetlerin odağı haline geldi. İşletmeler kumsalda şezlong-şemsiye alanı dışında, yasak olmasına rağmen 'pavilyon' olarak tabir edilen özel localar ve barlar oluşturdu. İşletmelerde canlı müzik, desibel sınırı olmadan gece yarılarına kadar sürüyor, kutlama ve eğlenceler için izinsiz havai fişek gösterileri yapılıyor. Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Başkanı Akın Akıncı, "Her büfe bir gazino oldu, piyanist şantörler bağıra bağıra, büfeler bu hale geldi. Şezlong alanları çok genişledi" dedi.


Antalya'da hafta içi 100 bini aşan, hafta sonları 300 bini bulan yerli ve yabancı turistin kullandığı 7,4 kilometre uzunluğundaki Konyaaltı Sahili'nde hem özel işletmeler hem de halka açık alanların kullanımına ilişkin görüntü, gürültü ve çevre kirliliği, işletmelerin alan kullanımındaki aykırılıkları ve sahil boyundaki cadde ve sokaklara park etmiş onlarca karavan gibi sorunlar, önü alınamaz hale geldi. Konyaaltı Sahili'ne ilişkin çok sayıda şikayet konusu, kentteki sivil toplum örgütleri ve meslek odalarını da harekete geçirdi.


GÜRÜLTÜ VE GÖRÜNTÜ KİRLİLİĞİ
İşletmelerle ilgili şezlong-şemsiyeleri denize sıfır koymaları, büfe alanlarını sözleşmeye aykırı genişletmelerine yönelik şikayetlerin yanı sıra, kullanılan güçlü lazerlerin sahil üzerindeki rotada uçan pilotlar açısından büyük tehlike oluşturduğu belirtildi. Yine izinsiz havai fişek gösterileri, gece yarılarına kadar süren yüksek sesli müzik yayınları, yasak olmasına rağmen kumsala ‘pavilyon’ olarak adlandırılan localar ve barların konulması, bu pavilyonların gazino veya pavyon tarzı ışıklandırılmalarından kaynaklı görsel kirlilik gibi aykırılıklar dile getirildi.


GÜNDE 50 TON ÇÖP TOPLANIYOR
Sahilde halk plajı olarak bırakılan boş alanlarda ise çevredekilerin çöplerini bırakmaları ve sahili kirletmeleri en büyük şikayet konusu oldu. Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne bağlı sadece temizlik görevlisi olarak görev yapan 110 personel, günde ortalama 3 kamyon dolusu 50 tona yakın çöp topluyor.


DUŞ VE MUSLUK BAŞLIKLARI ÇALINIYOR
Hafta içi 100 bin, hafta sonları 300 bini bulan insan hareketliliğinin yaşandığı sahilde, belediye ekiplerince duş kabinleri ve ücretsiz tuvaletlerde, hem hırsızlık hem de kötü kullanım nedeniyle zarar görmüş ortalama 12 duş başlığı, 10 musluk başlığı her gün yenileniyor. Sahili ve deniz suyunu kirleten en önemli nedenlerden biri de denizden çıkanların duş alırken yasak olmasına rağmen şampuan kullanmaları. Konyaaltı Sahili'nde yaşanan sorunlara ilişkin paylaşımda bulunan ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, Konyaaltı Sahili'nde, her bir büfenin bir gazino gibi olduğunu belirterek, "Düğün bile yapabilirsiniz. Gece yarısına kadar uyumak mümkün değil ve ne yazık ki bir sorumlu bulamıyoruz" diye tepki gösterdi.


6 METREKAREDEN DÜĞÜN YAPILABİLECEK HALE GELDİ
Sahildeki sorunların çok önemli bir konu haline geldiğini belirten Akın Akıncı, ilk yapıldığında 6 metrekare büfe, önünde 100 metrekare şezlong alanı olarak projelendirildiğini belirterek, “Geldiğimiz süreçte her bir büfe, abartmıyorum düğün-nişan yapılabilecek sözde büfe oldu. Önündeki şezlong alanları büyüdü. Projede halkın kullanımına açılan hem sahil hem üst kısımdaki yeşil alandaki oturma grupları kamunun aleyhine kullanıldı ve elinden alındı. Dolayısıyla proje, ilk yapıldığı andan gelinen süreçte kamuya olumsuz yansıyacak büyük evrilmeler geçirdi" ifadelerini kullandı.


‘KAMUYA AYRILAN YERLER KÜÇÜLDÜ, BÜYÜK BİR HAKSIZLIK’
O bölgede oturan birisi olarak artık sahilde yürümekten imtina ettiğini söyleyen Akıncı, “Nereye baksam sinir bozucu bir ortamdayım. Her büfe bir gazino oldu, piyanist şantörler bağıra bağıra, büfeler bu hale geldi. Sahiller çok büyük beachler oldu. Şezlong alanları çok genişledi. Hatta sahilin dibine masa atılacak pozisyona geldiğinden kamuya ayrılan yerler küçüldü. Kamuya ayrılan yerlerde de vatandaşlar kümelenmeye başladı. Bu büyük bir haksızlık ve yanlışlık" dedi.


GECE YARISI BANGIR BANGIR MÜZİK YAYINI
Havai fişeklerin 01.00-01.30'da atıldığını anlatan Akıncı, “Orada oturan bir vatandaş olarak ben 01.30'dan önce evimde uyuyamıyorum. Niye? Çünkü turizm bölgelerine verilen 01.30'a kadar müzik yayın izni var ama o yanlış algılanıyor. Bu turizm bölgelerinde Avrupa'da 03.00, 04.00'e kadardır ama 24.00'te kapalı ortama alır ve desibel kontrolüyle verebilirsin. Burada 01.30'a kadar bangır bangır müzik yayını yapılıyor çevreye, turizm için de olumsuz" ifadelerini kullandı.


GÖRÜŞMELER SONUÇ VERMEDİ
Bu sorunlarla ilgili uzun süre yöneticilerle görüşmeler yaparak uğraş verdiklerini ama bir şey yapılmadığını belirten Akıncı, Milli Emlak'la sonradan yapılan anlaşma çerçevesindeki mazeretleri de kabul etmediğini söyledi. Akıncı, yöneticilerin 'Biz bunu engelleyemiyoruz, gidin bu büyümelerden dolayı ecrimisili Milli Emlak'a ödeyin, belediyenin üstünden alın' dediği noktada kontrolün kaybedildiğini söyledi. Sahildeki durumun şu anda çok kötü olduğunu, her sene üstüne konularak daha da kötü olacağını söyleyen Akıncı, “Zaman içinde bence bu bölgede vatandaşların denize girme şansı çok azalacak" diye konuştu.


KARAVAN DEĞİL KARAVANKONDU
Sahil bandındaki cadde ve sokakların karavan dorseleriyle işgal edildiğini söyleyen Akıncı, “Bir kere karavan değiller, dorse. Karavankondu diyorum. Vali, emniyet müdürü, büyükşehir ve Konyaaltı belediye başkanlarından sadece bir yarım saat Boğaçayı'nın doğu tarafı ve sahildeki yerleri dolaşmasını rica ediyorum. Eğer onlar bu resmi içleri sindiriyorsa o zaman benim diyecek bir şeyim yok. Vatandaşlar ve muhtarlar CİMER'e şikayet ediyor. Senelerdir bu artarak devam ediyor. Sadece bir yol üstünde 73 karavan dorsesi var. Bu karavan dorseler otel gibi kiralanmaya başlandı. Güvenlik açısından bakıldığında bunların içinde kim, nasıl yaşar? Bunların çevre anlamında ihtiyaçları nasıl gideriliyor? Orada oturan insanlar balkonlarına çıkamıyor. Antalya dünya kenti, turizm kenti diyoruz, o resim Antalya dünya kentine yakışır bir pozisyon mu, irdelemelerini istiyorum. Çok ciddi bir sorun, gerçek karavancı gelir bir hafta, 10 gün kalır, hadi 1 ay kalsınlar, 2 sene aynı yerde bir dorse kalamaz. Böyle bir dünya yok. Ne yazık ki bu noktada şehir çok boş, sahipsiz bırakıldı" dedi.


Mehmet ÇINAR/ANTALYA (DHA)