ANSİAD’IN KONUĞU KONYAALTI BELEDİYE BAŞKANI SEMİH ESEN OLDU


ANSİAD’ın, “Deprem Bölgesinden İzlenimler” başlıklı 2023 yılı ilk kahvaltılı toplantısının konuğu olan Konyaaltı Belediye Başkanı Semih Esen, “Durum anlatılamayacak kadar kötü. İnşallah el birliği ile altından kalkacağız. Yardımcı olmamız lazım” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD)’ın  2023 faaliyet yılı ilk kahvaltılı toplantısı 22 Şubat 2023 Çarşamba günü Akra Otel’de gerçekleştirildi. “Deprem Bölgesinden İzlenimler” başlığıyla düzenlenen toplantının başkanlığını ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın AKINCI yaptı. Toplantının konuğu ise Konyaaltı Belediye Başkanı Av. Semih ESEN oldu.

“Ders alma konusunda yine sınıfta kaldık”

Toplantının açılış konuşmasını yapan ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın AKINCI, “Ülkemiz, önce covid ve ekonomik gelişmeler derken şimdi de Kahramanmaraş merkezli gerçekleşen ve 10 ilimizi etkileyen deprem ile daha çok sarsıldı. Bu acılar kolay kolay kapanmayacaktır. Öncelikle, ülkemizin başı sağ olsun. 17 Ağustos 1999 depreminde resmi kayıtlara göre 17 bin ama aslında kayıtlı olmayan 35 – 40 bin kaybımız oldu. Ders alma konusunda yine sınıfta kaldık. Burada da yine çok sayıda can kayıplarımız oldu. Artçılar devam ediyor. Yine ekonomik ve toplumsal kayıplarımız var. Bundan sonraki süreçte vakfımız olan Antalya Eğitim ve Araştırma Vakfı (ANTEV) ile bu konuda iş birliği yaparak depremzede çocukların eğitimine yönelik bir proje geliştireceğiz.” diye konuştu.

Depremin Antalya ekonomisine etkilerini tartışmaya devam edeceklerinin altını çizen AKINCI, “Antalya depremden göç anlamında çok fazla etkilenecek bir şehir. Antalya Valiliği’nin yaptığı açıklamaya göre şehrimize 102 binin üzerinde göç var ve artmaya devam edecek. Bu durumun Antalya’nın ekonomik ve sosyal hayatına ne tür bir etkileri olacak bunları konuşmamız ve tartışmamız gerekiyor” şeklinde konuştu. 

“Yetkin mühendislik yasası çıkarılmalı”

Konuşmasında, yapı denetim kuruluşlarının daha verimli çalışması gerektiğine dikkat çeken AKINCI, yetkin mühendislik yasasının da bir an önce çıkarılması gerektiğini söyledi. AKINCI, “İnşaat mühendisliğinde iyi zeminde de kötü zeminde de bina yapılır. İnşaat yapılmayacak zemin yoktur yeter ki yapıyı mevcut zeminlere göre iyi kurgulayın” dedi. 

“Gerek yardımlar gerek devlet yardımı gerekse uluslararası yardımlar ile bir an önce o bölgeyi ayağa kaldırmak lazım”

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet ve hayatta kalmayı başarabilen yurttaşlarımıza ise sıkıntılarını, yaralarını aştıkları daha güvenli ve huzurlu bir hayat dileyen Konyaaltı Belediye Başkanı Semih ESEN, konuşmasına Antalya iş dünyasına teşekkür ederek başladı.

ESEN, “Antalya iş dünyası beklenenin çok üzerinde bir hassasiyet ile varını, yoğunu, kendisini bu işe koydu. Bunların tamamını ben deprem bölgesinde duydum. Bu son derece değerli çok güzel bir duyguydu. Depremi, depremin olduğu gece saat 04.20’de telefonla öğrendim ve akrabalarım ile görüştüm. Bana, ‘Yer ve gök yarıldı o kadar şiddetli bir depremdi’ dediler. Can kayıpları, ağır yaralılar ve yıkılan binaların çok fazla olduğunu öğrendim. Belediyeye geçtim ve arkadaşlarımıza haber verdim. Onlara hemen bir şeyler yapmamız gerektiğini söyledim. O bölgenin çok soğuk olduğunu bildiğim için battaniye topladık ve bölgeye birkaç tır battaniye yardımı gönderdik. Gider gitmez yaralara merhem olabilmek için Manavgat yangınının bize vermiş olduğu ders ile oluşturduğumuz 30 kişiden oluşan sivil savunma ve acil kurtarma ekibimizle birlikte yola çıktık.” diye konuştu.

Deprem bölgesindeki izlenimlerini katılımcılarla paylaşan ESEN, durumun anlatılamayacak kadar kötü olduğunu söyledi. ESEN “İnşallah el birliği ile altından kalkacağız. Yardımcı olmamız lazım. Yardımcı olurken dikkat edilecek şey de insanlara bunun yeniden ayağa kalkmak için yapılan bir yardım olduğu duygusunun hissettirilmesi lazım” dedi.

“Hurma ve Sarısu Bölgesi’nde fore kazığı zorunlu hale gelecek”

Alüvyon zeminlerde fore kazığının zorunlu hale getirilmesi konusunda da açıklama yapan ESEN, “Antalya’da fore kazığı zorunlu hale getirilmesi mecliste karar alınacak ve plan notu olarak eklenecek. Hurma ve Sarısu Bölgesi’nde fore kazığı zorunlu hale gelecek. Bundan önce de keşke zorunlu olsaydı. Biz olayı fark ettiğimiz andan itibaren çalışmalara başladık.  Biz farklı bir çalışma daha başlattık, onu da yakında sahada görmeye başlarsınız.   Bazı market ve iş yerleri kolonlarını kesmişler. Bunu maalesef duyduk.  Projede var olan ama genişletmek için yıkılan duvarlar aslına uygun haline getirilecek. Bilim ve vicdan doğru bir şey emrediyorsa rahmetli babam mezardan da kalksa geri adım atmam, yaparım” şeklinde konuştu.  Toplantı, toplu fotoğraf çekiminin ardından sona erdi.

 

 

Detaylı bilgi için;

Çiler ÖZCEYLAN

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511