ANSİAD 33. YILINI KUTLADI


YILIN İŞ İNSANI İRFAN DEMİROK OLDU

CUMHURİYETİN İKİNCİ YÜZYILINA HAZIRIZ

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği’nin (ANSİAD) 33. Kuruluş Yıl Dönümü & Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 100. Yıl Dönümü Balosu ve Ödül Töreni, muhteşem bir gece ile Sunis Hotel Su’da kutlandı. İş, sanat ve siyaset dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getiren 33. Kuruluş Yıl Dönümü Balosu’na, Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Antalya Milletvekili Aydın Özer, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı & ANSİAD Üyesi Ahmet Öztürk, Muratpaşa Belediyesi Başkan Vekili Hüseyin Sarı, Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı Tuğba Erke Bostan, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Ali Eroğlu, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Başkanı & ANSİAD Üyesi Abdullah Erdoğan, TMMOB Makine Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Prof. Dr. İbrahim Atmaca, TMMOB İnşaat Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Soner Akdoğan, TMMOB Harita ve Kadastro Mühendisleri Odası Antalya Şube Başkanı Okan Hançer, TMMOB Şehir Plancıları Odası Antalya Şube Başkanı Funda Yörük, TMMOB Peyzaj Mimarları Odası Antalya Şube Başkanı Gülsüm Kıldan, SİAD Başkanları, ANSİAD üyesi iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı.

CUMHURİYETİN 33 YILINA ŞAHİTLİK ETTİK

Gecenin açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, ANSİAD’ın 33 yıldır bölge ve ülke adına hayata geçirdiği ekonomik ve sosyal kalkınma hamleleriyle hareket ettiğini kaydederek, “Sanayicilerimizin sorunlarına sahip çıkma kabiliyeti, öncü ve girişimci toplumsal niteliklerin gelişimine verdiği destek ve çağdaş uygarlık hedefini esas alan kapsayıcı çalışmalarıyla bugün daha da büyüyoruz” dedi. ANSİAD’ın kuruluş misyonlarından hiç sapmadan, laik ve etkin bir hukuk devleti anlayışına inançla hareket ettiğinin altını çizen Başkan Akıncı, “Rekabetçi ve güçlü girişimciliğin yaygınlaşması için birlikte olan 182 seçkin üyemizle 33 yılı geride bırakmanın haklı gururunu yaşıyoruz. 2023 yılına girdiğimiz yılın ilk günlerinde, Cumhuriyetimizin kuruluşunun yüzüncü yılının tam 33 senesine şahitlik eden bir kurumsal yapı olarak bugünü daha anlamlı kılmayı hedefleyerek sizlerle bir arada olmak istedik” diye konuştu.

İKİNCİ YÜZYILA HAZIRIZ

Gelecek nesillere aktardıkları ortak değerleri paylaşan güçlü bir aile olmanın bilincinde olduklarını belirten Başkan Akıncı, “Kentimizin ve ülkemizin geleceğine inanan vizyoner bir sivil toplum kuruluşu olarak cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında da en değerli varlığımız üyelerimizden aldığımız güç ile derneğimizi geleceğe güvenle taşıyacağımızdan hiç kuşkumuz yoktur” dedi. ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, “Tam 33 yıl önce ANSİAD’ın temelleri atılırken, o güne tanıklık eden kurucularımız derneğimizin değerleri kapsamında ilk sıraya ‘ANSİAD demokratik ve laik hukuk devleti ilkelerine bağlıdır.’ maddesini koymuşlar. Geçen bu 30 yıllık süreç içerisinde de görev yapmış olan her yönetim bu değere sahip çıkmış olup, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecektir” diye konuştu.

ANADOLU’NUN ÖZLEMİ

Cumhuriyetin 100 yıl önce yakılan bir meşale ve aydınlanmanın adı olduğunun altını çizen Akıncı, “Cumhuriyet laiktir. Din, temiz duygular içerisinde kalbimizde yaşasın, kimse kirli siyasetine alet etmesin diye kurulmuştur. Cumhuriyet bir halkın özlemi, savaşlardan yorulmuş, yoksul ve viran kalmış Anadolu’da ‘yurtta barış, dünyada barış’ demektir” dedi. Cumhuriyet döneminin fabrikalar, demir yolları ve kalkınmanın temel taşı demek olduğunu kaydeden Akıncı, “Cumhuriyet emektir alın terinden akan, namusuyla kazançtır hiç kimseye el açmadan. Bu yüzden yüzlerce fabrika kurulmuştur ülkemizde dört bir yandan. Cumhuriyet bağımsızlıktır, demir ağlardır, bütün ülke kalkınsın demektir” diye konuştu. Cumhuriyetin bağımsız bir ülke olmak demek olduğunu belirten Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyen, demokrasi, ifade özgürlüğü, hür ve adil bir toplum düzeninin yol gösteren devrimler cumhuriyettir. İlim ve fenin esas olduğu bir modeldir. Bu yüzden Atatürk bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse, bilimi seçin diyebilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün yüksek öngörüsüyle işaret ettiği ‘dahili ve harici bedhahlar’ bugün bile karşımıza çıkmaya devam etse de Türkiye Cumhuriyeti 100’üncü yılında kazanımlarını korumaya ve ileri taşımaya devam edecektir.”

NİCE 100 YILLAR DİLİYORUM

Cumhuriyetin 100. kuruluş yıl dönümünde kazanımları korumak, daha ileri taşımak, demokrasiyi her geçen gün daha da güçlü kılmak için çaba göstereceklerinin altını çizen Başkan Akıncı, “Hukukun üstünlüğünü kabul ederek saygı göstermek hepimizin görevi olmalıdır. ANSİAD olarak her dönem olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyetimizi güçlü kılacak adımların takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz” dedi. Cumhuriyetin hedefleri doğrultusunda nice 100 yıllar dilediğini belirten ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Toplumumuza çağdaş uygarlığı işaret eden ve bu hedef uğrunda Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını minnet ve saygıyla anıyor, hepinize şahsım ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım adına sevgi ve saygılarımı sunuyorum” diye konuştu.  

‘YILIN BAŞARILI İŞ İNSANI’ İRFAN DEMİROK OLDU

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) tarafından geleneksel olarak düzenlenen ‘2022 Yılın Başarılı İş İnsanı Ödülü’nün sahibi ulusal ve uluslararası alanda ülkemizin ve kentimizin değişimi, gelişimi ve güçlenmesi yönünde gösterdiği yaratıcı ve girişimci çabaları, sosyal sorumluluk bilinci, istihdam kapasitesi ile ülke ve bölge ekonomisini kalkındıran çabaları nedeniyle bölgemizin değerli iş insanı Kafecan Gıda A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı ve ANSİAD Üyesi İrfan Demirok’a verildi. İrfan Demirok’a ödülü, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer tarafından takdim edildi.

YILIN SANAT ÖDÜLLÜ HİMMET ÖCAL’A

ANSİAD’ın kültüre, sanata, bu yolla kentine, bölgesine, ülkesine hizmet eden kişi ve kurumları manevi olarak desteklemesi ve sivil toplumun sanata, tarihe, kültürel değerlere hizmet eden sanatçı ve kurumlara 2001 yılından bu yana verdiği ANSİAD Ercan Evren Yılın Sanat Ödülü bu yıl, sanat alanındaki çalışmalarıyla hem Antalya’nın sanat yaşamına önemli katkılarda bulunması hem de bu çalışmalarını yurt dışında, uluslararası düzeyde sürdürerek şehrimizin ve Türkiye’nin tanıtımına katkıda bulunması nedeniyle Orkun & Ozan Sanat Galerisi sahibi, Ressam, Grafiker ve ANSİAD Kurucu Üyesi Himmet Öcal’a verildi. Öcal’a ödülü, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından takdim edildi.

2022 ANSİAD YILIN MEDYA ÖDÜLÜ MEHMET ÇINAR’A

Batı Akdeniz Bölgesi il ve ilçelerinde yazılı basın, görsel ve işitsel basın ile internet medyası alanlarında hizmet veren medya mensuplarının desteklenmesini amaçlayan ANSİAD Yılın Medya Ödülü, ‘“Kraliçeye Çiçekler Antalya’dan” haberiyle, Demirören Haber Ajansı (DHA) Muhabiri Mehmet Çınar’ın oldu. Antalya’da 2009’dan beri görev yapan Çınar, meslek hayatına 2003 yılında Isparta’da yerel bir gazetede bölge muhabiri olarak başladı. 2005’ten beri de DHA bünyesinde muhabirlik yapan Mehmet Çınar’a ödülü, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Meclis Başkanı Ahmet Öztürk tarafından takdim edildi. ANSİAD 2022 Yılın Medya Ödülü Seçici Kurul kararına istinaden, bölgemizin ekonomik hayatının gelişmesine katkıda bulunacak eserlerin üretilmesini desteklemek amacıyla, Akdeniz Yüz Yüze Gazetesi Muhabiri Mühübe Taşkın’a “Üreticinin Beli Büküldü” başlıklı haber çalışmasıyla mansiyon ödülü verildi. Taşkın’a ödülü, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Başkanı Abdullah Erdoğan tarafından takdim edildi. ANSİAD üyeleri ve eşlerinden oluşan ANSİAD Çok Sesli Korosu’nun konser verdiği gece, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve Geçmiş Dönem Başkanlarının pasta kesimi ve ardından ANSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri tarafından zeybek oyunu gösterisi sergilendi. Gece Acro Project konseri ile son buldu.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511