AB TÜRKİYE DELEGASYONU BAŞKANI ANSİAD İLE BİR ARAYA GELDİ


ANSİAD, Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’un katılımıyla iş ve iklim değişikliği adaptasyonu toplantısı gerçekleştirdi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD), Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’u konuk etti. Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Mayer- Landrut ve beraberindeki heyet, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, Uluslararası İlişkiler ve AB Çalışma Masası Başkanı Hilmi Ünsal, masa paydaşları ve üyeleri ile bir araya gelerek iş ve iklim değişikliği adaptasyonu konusunda toplantı gerçekleştirdi. Toplantı başkanlığını ANSİAD Uluslararası İlişkiler & AB Çalışma Masası Başkanı Hilmi Ünsal’ın gerçekleştirdiği yemeğe,  Büyükelçi & Dışişleri Bakanlığı Antalya Temsilcisi Deha Erpek, Delegasyon Başkanı Eşi Brigitte Meyer-Landrut, Büyükşehir Belediyesi Uluslararası İlişkiler Daire Başkanı Tuğçe Çiftçibaşı Güç, Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) AB Bilgi Merkezi Koordinatörü İsmail Tuna Aras, AB Bakanlığı AB İşleri Uzmanı Selman Çetin, ANSİAD Yüksek Danışma Kurulu Başkanı & TÜRKONFED Başkan Yardımcısı Ali Eroğlu, ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanları Mehmet Hacıarifoğlu & Bekir Bülend Özsoy, ANSİAD Geçmiş Dönem Başkanı & ANSİAD Ekonomik ve Sektörel Gelişme Çalışma Masası Başkanı Ergin Civan, ANSİAD İklim Değişikliği ve Sürdürülebilir Çevre Çalışma Masası Başkanı Cem Arüv, Akdeniz Üniversitesi İİBF Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Erdem, masa paydaşları ve ANSİAD üyesi iş insanları katıldı.

İŞ DÜNYASI OLARAK FARKINDAYIZ

Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, ANSİAD’ın 2021 yılında iklim krizine yönelik iş dünyasında farkındalık yaratmak adına başlattığı çalışmalar kapsamında gerçekleştirilen etkinlikler hakkında bilgi verdi. ANSİAD’ın 32 yıllık bir kurum olduğunu ve bu bağlamda ülkeye ve bölgeye fayda sağlamak adına birçok projede yer aldığını kaydeden Başkan Akıncı, “Globalde yaşanan bu sorunda krizi çözmeye yönelik çevresel, sosyal ve ekonomik sürdürülebilirliğin öneminin farkındayız. Yenilenebilir enerji kaynaklarının verimli kullanımı konusunda doğaya karşı sorumluluk hissediyoruz” dedi.

AB’NİN HEDEFİ KARBON NÖTR

Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu olarak iklim diplomasi konusunda diyalog ve iş birliği çağrısında bulunan Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, iş dünyasıyla bir araya gelerek iklim eylemine öncelik verilmesine yönelik dikkat çekmek istediklerini dile getirdi. Avrupa Birliği’nin 2050 yılına kadar iklim nötr hale gelmeyi hedeflediğini kaydeden Büyükelçi Landrut, “Avrupa Birliği olarak 2030 yılına kadar yüzde 55 emisyon azaltmaya yönelik bir politika oluşturduk. Karbon emisyonlarını azaltmak için en önemli konu karbon ticareti. COP-27 taraflar konferansı düzenliyoruz ve amacımız dünyanın her yerinde hedeflere ulaşarak bilinç oluşturmak” dedi.

AB GÜMRÜK BİRLİĞİ İÇİN KARBON UYUMU ŞARTI

Avrupa Birliği’nin karbon emisyonlarını azaltmak için iklim politikasında kullandığı en önemli araçlardan birinin emisyon ticaret programı olduğunu kaydeden Büyükelçi Landrut, “Karbon emisyon ticareti karbon için daha yüksek bir birim-zaman başına fiyat koymak anlamına geliyor. Bu konu, Türkiye ile yüksek düzeyli iklim diyaloğunun temel konularından biri” diye konuştu. Türkiye’nin ne zaman ve hangi aşamada kendi karbon ticaret sistemini işleteceği konusunun önemli olduğunu dile getiren Büyükelçi Landrut, “Türkiye, gelecekteki karbon fiyatlandırma sistemini ne kadar AB’ye uyumlu bir hale getirirse, AB Gümrük Birliği kapsamındaki iş birliğimiz de o kadar güvenli bir şekilde ve kesintisiz olarak ilerler. Hükümet böyle bir sistem üzerinden çalıştığını teyit etmişti” dedi. Landrut, “Bu dönüşüm birçok büyük yatırım da gerektiriyor, çok ciddi zorlukları da beraberinde getiriyor. Ancak aynı zamanda büyük fırsatları da beraberinde getiriyor. Şirketler işini ne kadar hızlı iklim dostu haline getirirse, ileride piyasada o kadar liderlik pozisyonuna soyunabilecekler” diye konuştu.

KAYNAK ÇEŞİTLİLİĞİ, TASARRUF VE ALTERNATİF ENERJİ MASADA

Rusya- Ukrayna savaşına değinen Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Şu önemli noktaya da değinmek isterim, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırısından dolayı yaşanan ve devam eden enerji krizi AB’nin iklimle ilgili hedeflerini değiştirmemiştir, aksine gelecekte daha fazla yeşil dönüşümün daha hızlı yapabilmesi için kararlılığını pekiştirmiştir” dedi. Avrupa Birliği devlet başkanlarının bir araya gelerek iklim önceliklerini belirlediklerine dikkati çeken Nikolaus Meyer-Landrut, “Enerji arz kaynaklarının çeşitlendirilmesi, enerji tasarrufunun daha çok yapılması ve alternatif enerji kaynaklarının kullanılması konularında çalışıyoruz. Üçüncüsü de yenilenebilir kaynaklarla temiz enerjiye dayanılması” diye konuştu.

İKLİM ÇALIŞMALARI İÇİN İKİ ÖNEMLİ AB DESTEĞİ

İklim çalışmaları konusunda Türkiye’nin geçiş sürecine destek olabilecek iki önemli AB aracı olduğunun altını çizen Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut sözlerini şöyle sürdürdü; “Birincisi, Türkiye’nin de tam üye olduğu Avrupa Araştırma Programı Ufuk, önümüzdeki 5-6 yıl için 100 milyar euroluk bir programdan bahsediyorum. Buradaki Ar-Ge çalışmalarının büyük bir kısmı hem yeşil dönüşüm hem de dijital dönüşüme ayrılacak. Çünkü yeşil ve dijital dönüşüm birbiriyle bağlantılı. Türkiye’deki araştırma ekosistemi, yani üniversiteler, araştırma kurumları, özel sektör; AB ortaklarıyla birlikte bu muazzam girişime tam katılım sağlayabilirler ve yatırımlar açısından bu programdan faydalanabilirler. Dolayısıyla ben, Türkiye’deki paydaşları bu konuda aktif olarak katılmaya, lider rol oynamaya davet etmek isterim.” Yeni devreye giren Türkiye Yatırım Platformu’nun AB’nin yeni aracı kurumu olduğunu kaydeden Büyükelçi Landrut, “Bu program Türkiye ve diğer ülkelerle ilgili. Buradaki ana ilke Avrupa Birliği’nin uluslararası finans kurumlarından alınacak kredilere kefil olmasıydı, yine buradaki projelerin hem yeşil hem dijital dönüşümü amaçlıyor olması lazım. Ana konu AB’nin güvenilir ve geri ödemesi uygun olan kredilere erişimi kolaylaştırması” dedi.

GEZEGEN GENÇLERİN

Geçtiğimiz yıl yaşanan Antalya yangın felaketine dikkati çeken Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut, “Maalesef bu güzel kentte doğrudan küresel ısınmanın etkileri ve sonuçları yaşandı. Bütün bu söylediklerimi özetlemek gerekirse, hemen ve hep birlikte harekete geçmemiz lazım. Özel sektör, iş dünyası ve halkın bu konuda bilincinin ve hazırlığının artırılması çok önemli dönüşüm sürecinde. Özellikle gençler üzerinden onların geleceği ve gezegeni olduğu bilincini artırmak için çalışıyoruz” diye konuştu. Toplantı, iklim krizi konusunda iş dünyasının ve paydaşların büyükelçiye soru ve cevaplarının ardından, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı ve ANSİAD Uluslararası İlişkiler ve AB Çalışma Masası Başkanı Hilmi Ünsal’ın Avrupa Birliği Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Nikolaus Meyer-Landrut’a günün anısına Antalya gravürü takdimiyle sona erdi.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-posta: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511