HER 10 KASIM’DA ATATÜRK’ÜN MÜCADELESİNİ DAHA İYİ ANLIYORUZ


Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün aramızdan ayrılışının 84. yılı nedeniyle bir mesaj yayımlayan ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Mustafa Kemal Atatürk, ekonomik kalkınmanın hür, bağımsız, kuvvetli ve refaha ulaşmış bir Türkiye idealini liderlik vizyonuyla ayağa kaldıran yegâne isimdir.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün cumhuriyeti kurduktan sonra, Türk devletinin ulaşması gerektiği aşamayı, 20. yüzyılın başlarında şaşmaz bir sezgiyle gördüğünü dile getiren Başkan Akıncı, 10 Kasımlarda Atatürk’ün 57 yıllık hayatını, mücadelesini ve milletimize kazandırdıklarını doğru anlamamız gerektiğini kaydetti. Mustafa Kemal Atatürk’ün hayatta gerçek yol göstericinin bilim olduğuna işaret eden Atatürk’ün ekonomik bağımsızlığa ve kalkınmaya verdiği öneme işaret ederek, “Atamız batı uygarlığının biliminden, teknolojisinden yararlanarak, bunları özümseyerek çağdaş uygarlık düzeyine çıkıp, bu düzeyi de aşmayı milletinin önüne amaç olarak koymuştur. Atamız bu amacı daha somut olarak ‘Büyük davamız, en medeni en müreffeh millet olarak varlığımızı yükseltmektir’ şeklinde ifade etmiş ve refah toplumu olmayı hedef göstermiştir” diye konuştu.

BENİM MANEVİ MİRASIM İLİM VE AKILDIR

Sadece 10 Kasımlarda değil, her daim Atatürk’ün mücadele azmi, bizlere yüklediği sorumluluklar ve gösterdiği hedeflerin tekrar tekrar konuşulması gerektiğinin altını çizen Başkan Akıncı, “Ülkemizin en zor anında bile düşünüp ortaya koyduğu milli hedef ve stratejilerin hatırlanması, bu tür çabaların anlam ve değerinin çok iyi bilinmesi, Büyük Atatürk’ün ebedi istirahatgâhında huzur içinde yatması bakımından da önemlidir” dedi. Mustafa Kemal Atatürk’ün ilim ve akıla işaret eden cümlelerini hatırlatan Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Mustafa Kemal Atatürk’ün de dediği gibi; ‘Ben, manevi miras olarak hiçbir ayet, hiçbir dogma, hiçbir donmuş ve kalıplaşmış kural bırakmıyorum. Benim manevi mirasım ilim ve akıldır. Benden sonrakiler, bizim aşmak zorunda olduğumuz çetin ve köklü zorluklar karşısında, belki gayelere tamamen erişemediğimizi, fakat asla taviz vermediğimizi, akıl ve ilmi rehber edindiğimizi tasdik edeceklerdir.’ Ekonomik kalkınmanın hür, bağımsız, kuvvetli ve refaha ulaşmış bir Türkiye idealini liderlik vizyonuyla ayağa kaldıran yegâne isim olan Büyük Atatürk’ü ebediyete intikalinin 84. yıldönümünde bir kez daha saygı, rahmet ve minnetle anıyorum, ruhu şad olsun” diye konuştu.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-posta: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511