ANSİAD BAŞKANI AKINCI’DAN CUMHURİYET BAYRAMI MESAJI


ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Cumhuriyetimizin çağdaş ve mutlu bir toplum idealinin gerçekleşmesi için kendimizden başlayarak sorgulamamız gerekiyor” dedi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayımlayan Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, “Cumhuriyet ile kazandığımız laik, demokratik ve adalet temelinde bir hukuk devleti üzerine inşa edilen değerlerimiz bugünkü varlığımızın ve geleceğimizin yegâne teminatıdır” dedi. Cumhuriyetin teminatının milletin beraberlik iradesi olduğunu kaydeden Başkan Akıncı, “Cumhuriyetin ülkemize kazandırdığı değerler bugün dünyanın ve Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik istikrarsızlıkları, teknolojik gelişmelerin ışığında ilerlemeyi hedef olarak önümüze koymakta rehber olacaktır” diye konuştu.

VİZYON KAYBI EN BÜYÜK SORUNUMUZ

ANSİAD’ın 32 yıldır Cumhuriyeti güçlendirecek her türlü adımın öncüsü olduğunu dile getiren Başkan Akın Akıncı, “Cumhuriyet ülkemiz için sadece rejim değişikliği değil, yeniden doğuştur. Büyük bir mücadele sonrası zor şartlar altında bu rejime sahip olan ülkemiz bunun kıvancını yaşamalı ve değerini anlamalıdır” dedi. Hükümet, sivil toplum ve muhalefet başta olmak üzere bütün alanlarda ilerleme için ortak akıl sürecinin tesis edilmesi gerektiğini belirten Başkan Akıncı, “Bu noktada maalesef siyasi tartışmalar herkesin kendi mahallesine konuştuğu popülist bir tartışmaya dönüşmüştür. Hepimiz halkın hoşuna gidecek vaatler bulma peşindeyiz. Oysa toplumdaki bozulma, dağılma ve değer kaybını hiç konuşmuyoruz” diye konuştu. Sistemin yarattığı yozlaşma, ideal ve vizyon kaybının en büyük sorun olduğuna işaret eden Başkan Akın Akıncı, “Bir şehrin ve milletin bekasının temelleri olan hukuk ve adalet sadece dilimizde olan, inanmadığımız ve kendimizi sorumlu hissetmediğimiz kavramlara dönüştü. Aynada kendimize bakmayan, kendimizi sorgulamayan bir toplum olmaya başladık” dedi.

ÇAĞDAŞ VE MUTLU TOPLUM İDEALİ İÇİN ÇALIŞMALIYIZ

Toplumsal yozlaşmayı dikkate alarak topluma örnek olmanın ve ayna tutmanın siyasetin ve kanaat önderlerinin görevi olduğunu dile getiren Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Büyük filozof Farabi, liderlerin bilge, adaletli, dürüst, paraya, dünyevi zevklere, şan ve şöhrete kapılmayan, öğrenen ve öğreten kişiler olması gerektiğini söylemiştir. Ona göre siyaset, faziletli ve mutlu bir toplum yaratma sanatıdır.  Farabi’nin bin yıl önce yaptığı faziletli toplum ve şehir, cahil ve bozuk şehir tariflerini bugün yeniden okumalıyız.” Fazilet ve toplumsal mutluluk için çalışan ve bunu dile getiren bir başka büyük ismin Mustafa Kemal Atatürk olduğunu kaydeden Başkan Akıncı, “99 yıl önce Cumhuriyetimizi kuran büyük önder Atatürk 4 bine yakın kitabı okumuş, incelemiş, öğrenen ve öğreten bir liderdi. Cumhuriyetimizin çağdaş ve mutlu bir toplum idealinin gerçekleşmesi için kendimizden başlayarak sorgulamak gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.  Cumhuriyetin 99’uncu yılını kutladığımız bugünde atılan temellerin değerini iyi anlamak gerektiğine işaret eden Başkan Akıncı, “Bu düşüncelerle Cumhuriyet Bayramınızı kutluyor, Cumhuriyet kazanımlarıyla beraber nice yıllar temenni ediyorum” dedi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-posta: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511