ANTALYA’DAN DÜNYA MARKALARI ÇIKAR


ANSİAD 12. Olağan Toplantısı’nın konuğu Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu oldu.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2022 faaliyet yılı 12. Olağan Toplantısı’nın konuğu, Marka Danışmanı ve Markör Markalaştırma Ajansı Sahibi Özel Oytun Türkoğlu oldu.  ANSİAD üyesi ve Lotus Tarım Tohumculuk ve Gübre San. A.Ş. sahibi Tayfur Ardıç’ın Toplantı Başkanlığındaki toplantı, Antalya’dan Dünya Markaları Çıkar başlığında gerçekleştirildi.

ANSİAD AİLESİNE KATILAN ÜÇ İSME ROZETLERİ TAKDİM EDİLDİ

ANSİAD ailesine katılan MVV Organizasyon Turizm Tic. ve San. Ltd. Şti. sahibi Varol Varlı, Ada Pazarlama Hediyelik Eşya Ltd. Şti. sahibi Sedat Gümüş ve Bina Tasarım Gıda Yap.Kim.İnş.ve İnş. Malz. Tur. Taş. San. Tic. Ltd. Şti. sahibi Sonay Yeşiltaş’a ANSİAD Başkan Vekili Ercan Özbek, ANSİAD üyesi Dr. Savaş Titiz ve Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu tarafından üyelik rozeti ve belgeleri takdim edildi.

MARKA 5 DUYUYA HİTAP ETMELİ

Satış, pazarlama ve satın almanın önemine dikkat çeken Marka Danışmanı Özel Oytun Türkoğlu, “Dondurma örneğinden yola çıkarsak, neden satın aldığımızı hiç düşündünüz mü? Serinlemek için diyoruz. Peki Antalya’da yazın bir dondurma aldınız, ısırdınız, hiç serin sulara atladım dediğiniz oldu mu? Hayır. Aslında beynimiz onu yediğimiz anda mutluluk duygusunu pekiştiriyor, biz de bu yüzden satın alıyoruz” dedi. Duygu ve algı yönetiminde markanın yerine işaret eden Türkoğlu, “Biz burada duyguya para ödüyoruz, yani duyularımıza. Markacılıkta eğer beş duyuya aynı anda hitap ediyorsanız satışınız çok kolay” diye konuştu. Marka tarihinin çok eski çağlara dayandığını dile getiren Türkoğlu, “İlk rastlandığı yerler arasında mağara duvarları ve bizonlar var. Daha sonraki süreçte toprak ürünlerinde görülüyor, çanak, çömlek, kiremit, tuğla gibi. Ürünlerin üretildiği yerin belirtilmesi amacıyla kullanılıyor. Bu topraklardaki kökeni de çok eskilere dayanıyor. Alameti farika, kişiyi, ürünü veya hizmeti diğerlerinden ayıran unsur olarak kullanılıyor ve bir nevi markayı tanımlıyor” dedi.

DÜNYAYA UYGUN MARKA

Markalama ve markalaşma süreçlerinin psikoloji, sosyoloji ve istatistik ile ilişkili olduğunu aktaran Oytun Türkoğlu, “Bu işte en önemli kısım pazar araştırmasıdır. Marka süreklilik arz eder, adım adım ve detaylı şekilde işlenir. Dünya markası çıkarmanın ilk adımı tüm dünyaya uygun bir markalama süreci geçirmektir” diye konuştu. Türkiye’den dünya markaları çıkarmak için markalaşmanın eğitimden tanıtım ve teknolojiye kadar halkın da iş birliğiyle gerçekleşebileceğini kaydeden Türkoğlu, “Made in Turkey etiketinin arkasının doldurulması, kaliteli ürün üretmek ve iyi ticaret yapmak ve bu noktada ‘Türk yaparsa iyisini yapar’ imajının yerleştirilmesi çok önemli” dedi. Toplantı, soru ve cevap bölümünün ardından ANSİAD Başkan Vekili Ercan Özbek ve Toplantı Başkanı Tayfur Ardıç’ın günün anısına plaket takdimiyle sona erdi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-posta: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511