ENERJİ VERİMLİLİĞİ YÜZDE 15’E ULAŞABİLİR


ANSİAD 3. Kahvaltılı Toplantısı’nda konuşan Winergy Technologies – Tepsaş Enerji Genel Müdürü Mehmet Ali Ünal, “İşletmenin enerji tüketimi izlenerek yüzde 10-15 oranında tasarruf sağlanabilir.”

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2022 yılı 3. Kahvaltılı Toplantısı’nın konuğu Winergy Technologies – Tepsaş Enerji Genel Müdürü Mehmet Ali Ünal ve Winergy Technologies – Tepsaş Enerji Teknik Müdürü Hamza Solak oldu. ANSİAD Başkanı Akın Akıncı’nın toplantı başkanlığında gerçekleştirilen kahvaltılı toplantıda, Türkiye’de Enerji Maliyetleri ve Tasarruf Yöntemleri hakkında görüş alışverişinde bulunuldu. Ülkemizde her yıl ortalama yüzde 8 artan enerji talebinin cari açığın büyük bir kısmını oluşturduğunu kaydeden Winergy Technologies – Tepsaş Enerji Genel Müdürü Mehmet Ali Ünal, “Enerjinin daha verimli kullanılmasının ülke ekonomisi ve üreticilerin daha rekabetçi olmaları açısından bir zorunluluk olduğu anlaşılmıştır. Dolayısıyla rekabet etmek istiyorsanız enerji tüketimlerinizi kaliteden ödün vermeden azaltmak zorundasınız. Bunun tek yolu enerji verimliliği çalışmalarını hayata geçirmektir” dedi.

ENERJİ VERİMLİLİĞİ YÜZDE 15 ARTIYOR

Enerji etüdü yasal zorunluluklarından bahseden Mehmet Ali Ünal, “Enerji tüketim ve maliyet incelemesi, analizleri, atık ısı geri kazanımı, ısıtma ve soğutma sistemlerinden yüksek verimlilik gibi birçok başlıkta etüd, proje uygulama gerçekleştiriyoruz” diye konuştu. Enerji izleme, kontrol ve yönetim sistemi kurulması konusunda bilgiler veren Ünal, “İşletmenin enerji tüketimi izlenerek, kaçak ve kayıplar yakalanarak yüzde 10-15 oranında tasarruf sağlanabilir” dedi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Enerji Verimliliği ve Çevre Daire Başkanlığı tarafından enerji verimliliği projelerine yüzde 30’a kadar hibe desteği verildiğini kaydeden Mehmet Ali Ünal, “Böylece firmalar enerji verimliliği proje yatırımlarının geri ödemesinin süresini kısaltabilmektedir. Verimlilik Artırıcı Projeler için geçerli şartlar, KDV hariç toplam bedeli en fazla 5 milyon Türk Lirası, geri ödeme süresi 5 yıldan az olan projelere ve proje bedelinin en fazla yüzde 30’u hibe olacak şekilde verilmektedir” diye konuştu. Enerjiden tasarruf edemiyorsak yenilenebilir enerji kullanımına geçmenin maliyetli olduğunu dile getiren Ünal, “Ülkemizde öncelikli alan enerji tasarrufu olmalı. Paris İklim Anlaşması imzacısı bir ülke olarak bir süre sonra belli yaptırımları hayata geçiriyor olmamız gerekiyor. Evimizden, iş yerimizden başlayarak enerji kaybının önüne geçmeliyiz, kısa vadede ciddi geri dönüşü olan bir konu” dedi. Ünal, yeşil mutabakat kapsamında Avrupa Birliği, Avrupa’ya ihracat yapan tüm sanayicilerin sera gazı salınımı konusunda denetleneceğini belirterek, “Karbon salınımı ve enerji verimliliği alanlarında çalışma yapmayan sanayiciler ise sınırda ek karbon vergisi ile karşı karşıya kalacak” diye konuştu.

ENERJİDE DIŞA BAĞIMLILIK GÜVENLİK AÇIĞI

Winergy Technologies – Tepsaş Enerji Teknik Müdürü Hamza Solak, Enerji Performans Sözleşmeleri ile enerji verimliliği projeleri kapsamında elde edilen tasarruf miktarlarına bağlı olarak, verimlilik artırıcı projelere kaynak oluşturularak projede sağlanacak enerji tasarrufu ile kendisini finanse ettiğini kaydetti. EPC finans modelinde projede oluşabilecek ve tasarruf miktarlarını etkileyecek tüm risklerin Enerji Verimlilik Danışmanlık firmasına ait olduğun belirten Solak, “Müşterilere performansa dayalı ödeme planı çıkartılmaktadır. Böylece sistem tasarrufu ile kendisini ödemektedir” dedi. Enerji etüdünün birçok avantajı olduğunu kaydeden Solak, “Ancak avantajlarından önce, enerji etüdünün uygulanması zorunludur. Ülkemizde enerji verimliliğinin artırılması amacıyla enerji etüdü, belirli şartları sağlayan işletmelere zorunlu hale getirilmiştir” diye konuştu. Enerjide dışa bağımlı olmanın aslında güvenlik açığı olduğunu dile getiren Solak, “10 günlük bir gaz kesintisi açıklandı, bütün sanayicilerimiz sorun yaşadı. Burada dışa bağımlılığımızdan kaynaklı bir sorun var. Yerli üretimle, yenilenebilir enerji üretimiyle yani öz kaynaklarımızla bir üretim yapmamamızdan kaynaklanıyor” dedi.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511