BAŞKAN AKINCI: KRİZDE KİLİT NOKTADAYIZ


Rusya-Ukrayna savaşının ülke ekonomisini ve bölgesel güvenliği tehdit ettiğini kaydeden ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “NATO üyesi ve Batılı ülkelerle ilişkileri olan bir ülke olarak bölgedeki krizde kilit aktör konumundayız” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2022 yılı 5. Olağan Toplantısı, T.C. MEB Özel Kırmızı Kalem Sanat Okulu iş birliğinde şirket içi eğitim ve sürdürülebilirlik sunum ve skeçleriyle “De Ayrı Yazılır!” başlığında alıntı tiyatrosu ve interaktif oyunlarla gerçekleştirildi. Sunucu ve Eğitmenler Kutsal Kaynak, Ebru Ekmekçi, oyuncular Ergül Can, Ayşe Güreşçi ve Yeliz Soygür’ün sahne aldığı geceye ANSİAD üyesi iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı. 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutlayan ANSİAD Başkanı Akıncı, “Savaş bir başka boyutuyla da Ukraynalı ve Suriyeli kadınlar için yaşanıyor. Kadınlar bu 8 Mart’ta eşlerini ve vatanlarını geride bırakarak yollarda, kimileri de mülteci olarak başka ülkelerde Dünya Kadınlar Günü’nü karşılıyor” dedi.

TÜRKİYE KİLİT NOKTADA

12 gündür devam eden Rusya-Ukrayna savaşını endişeyle takip ettiklerini kaydeden Başkan Akıncı, “Savaş ciddiyetini korumakta ve insani olarak üzücü görüntülere sahne olmakta. 21. yüzyılda bölgemizde yaşamayı dahi hayal etmeyeceğimiz, huzura, barışa ve istikrara vurulmuş ağır bir darbe” diye konuştu. Türkiye’nin Rusya ve Ukrayna ile derin ticari ve siyasi ilişkilerinin olduğunu belirten Başkan Akıncı, “NATO üyesi ve Batılı ülkelerle ilişkileri olan bir ülke olarak bölgedeki krizde kilit aktör konumundayız. Bölgedeki gerginlik ülkemiz ekonomisini, bölgesel güvenliğimizi ve Batı ile olan ilişkilerimizi ciddi oranda etkileme noktasında” dedi. Savaşın Türkiye’ye olumsuz ekonomik sorunlar yaratma potansiyelinin olduğuna işaret eden Başkan Akıncı, “İhracat ve ithalat dengesinde olumsuzluklar yaratması, diğer yandan turizme darbe vurması muhtemeldir. Dolayısıyla bu savaştan doğan bir gerginlik hem ülkemize hem de Antalya’ya önemli bir döviz girdisinin kesilmesi anlamına gelmektedir” dedi.

‘YURTTA SULH, CİHANDA SULH’

Rusya ve Ukrayna savaşının petrol ve doğalgaz fiyatlarını artırdığına dikkati çeken Başkan Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Enerji kaynaklarının önemli bir kısmını ithal eden ülkemizin, ithal enerjiye ayırdığı kaynağın artması da ithalat-ihracat dengesinde negatif sonuçlar doğuracaktır. Tüm bu yaşananların ışığında, yakın çevremizde gerçekleşen bu savaşın ülkemiz açısında ciddi güvenlik risklerini de barındırdığını söyleyebiliriz. Olası bir mülteci krizi, terör saldırıları, gıda güvenliği gibi riskler ülkemizin yaşayabileceği olumsuzluklar olarak karşımızdadır.” Rusya ve Ukrayna’nın Türkiye için hem ticari hem de stratejik açıdan ciddi öneme sahip iki devlet olduğunu belirten Başkan Akıncı, “Ülkemiz, bölgede ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ ilkeleri ile hareket edip barışı isteyen ve bu yönde her iki ülkeyle de bölgesel bir güç kimliği ile görüşebilen ve bu sürecin daha fazla büyümesini engelleyen güçlü bir dış ilişkiler stratejisi yürütmelidir” diye konuştu. Ekonomik zorlukların karşısında da hükümetin politika belirlemesi gerektiğini belirten Başkan Akıncı, “Hükümetimiz savaşın ülkemize getireceği ilave etkileri asgari düzeye indirecek planlamaları hızla hayata geçirmeli ve şimdiden iş dünyasını da bu sürece hazırlamalıdır” dedi.

8 MART DÜNYA KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

Kadınların bu 8 Mart’ı Ukrayna’da ve Suriye’de vatanlarından, eşlerinden ayrı, mülteci olarak karşıladıklarını kaydeden Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Kadın veya erkek olarak yaratılan insanoğlu, cinsiyetini seçerek doğma hakkına sahip olmadığı gibi yine kadın veya erkek olarak doğmuş olmakla bir diğerine üstünlük sağlama hakkına da sahip değildir. Mustafa Kemal Atatürk diyor ki, ‘İnsan topluluğu kadın ve erkek denilen iki cins insandan oluşur. Kabil midir bu kitlenin bir parçasını ilerletelim, ötekini ihmal edelim de kitlenin bütünü ilerleyebilsin? Mümkün müdür ki, bir cismin yarısı toprağa zincirlerle bağlı kaldıkça öteki kısmı göklere yükselebilsin? Ey kahraman Türk kadını, sen yerde sürünmeye değil, omuzlar üzerinde göklere yükselmeye layıksın.’ Bu duygu ve düşüncelerimle, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nüzü kutluyor, siz değerli kadınlarımıza ve konuklarımıza saygılar sunuyorum.” Toplantı, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı’nın, Sunucu ve Eğitmenler Kutsal Kaynak, Ebru Ekmekçi, oyuncular Ergül Can, Ayşe Güreşçi ve Yeliz Soygür’e plaket takdimiyle sona erdi.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511

GSM: 0551 2079182