2021 SEZONUNDAN BEKLENTİ 25 MİLYON TURİST


Turizmden 2021 sezonunda 16 ila 18 milyar Dolar gelir beklentisi içerisinde olduklarını kaydeden TÜRSAB Başkanı Firuz Bağlıkaya, Haziran ayında açılması planlanan turizm sezonu için 25 milyon turist beklediklerini kaydetti.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 16. Online Toplantısı ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Yönetim Kurulu Üyeleri, ANSİAD üyeleri ve misafirlerin katılımıyla gerçekleştirildi. ‘Şehir Turizmi ve Turizmde Pazarlama’nın konuşulduğu toplantının konuğu, Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu Başkanı Firuz Bağlıkaya oldu. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, koronavirüs salgınından bir yılı geride bıraktıklarını belirterek, “Covid-19 ile mücadele kapsamında ülkemiz tam kapanmaya geçiyor. Umuyorum ki bunun sonucunda başta sağlık olmak üzere ülkemizin ve özelde Antalyamızın çok önemli bir sektörü olan turizme de olumlu yansımaları olacaktır” dedi.

İŞ DÜNYASI DİKKATE ALINMALI

Sağlık açısından tam kapanmaya geçilmesi kararını olumlu bulduğunu kaydeden Akıncı, “Tam kapanmanın zamanlamasıyla ilgili önce ya da sonra yapılması konunda yapılan tartışmaları başka bir yere koyuyorum ve sağlığımız için yapılan bu hamleyi mücadele kapsamında doğru buluyorum” diye konuştu. Süreç boyunca iş dünyasının yaşayacağı kayıplara yönelik ekonomi çarklarının dönmesi için devlet desteklerinin öneminin kaydeden Başkan Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü; “İş dünyamızın kaldığı yerden üretime devam edebilmesi, istihdam sağlayabilmesi, ihracatını gerçekleştirmesi ve değer üretebilmesi için beklentilerinin mutlaka dikkate alınması gerektiğinin altını çizmek ve devletimize bu konuda ivedilikle bir çalışma yapması çağrısında bulunmak istiyorum. Başta devlete ödediğimiz vergiler, SGK ve kredi ödemeleri, sanayicilerimizin üretiminin bir göstergesi olarak elektrik, doğalgaz faturalarının ötelenmesi, özellikle çek-senet ödemelerinde yaşanan denge bozulmalarının meydana getireceği domine etkisinin olayı iflas noktasına götürmemesi için mutlaka başta KGF kredileri olmak üzere uzun vadeli, geri ödemesiz, geri ödemesi ötelenmiş olan ciddi kredilere ve desteklere ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. 17 gün bir kapanma yaşayacağız umarım bununla ilgili iş dünyası olarak destek talebimiz karşılığını bulur. Süreci en az hasarla atlatmayı ümit ediyoruz.”

BAHANELERİ OLMAMASI İÇİN VAKA SAYILARI DÜŞMELİ

Şubeler dahil 12 bin 500 üyelerinin olduğunu dile getiren Bağlıkaya, “Aktif olarak 6 ila 8 bin arasında acentacılık yapan firma var. Veriye dayalı tespit etmekte zorluk çekiyoruz, acenta belgesi almak maalesef çok kolay. Seçim vaatlerimiz arasında belge alımına yönelik düzenlemeler vardı ancak Bakanlık bunu istemiyor” dedi. Türkiye’nin bütün dünyayla bağlarını kuvvetlendirecek bir turizm planı olması gerektiğini dile getiren Bağlıkaya, “Hikayesi yazılmamış, parlatılmamış öne çıkartılmamış yerler var. Gastronomi, tarih, sanat, kültür faaliyetleriyle ön plana çıkan ancak biraz parlatılması gereken çok yer var. Bakın biz çok ticari düşünerek deniz, kum, güneşe fokuslanmışız. 7-8 aylık bir süreçte cari açığımızı kapatacak 35 milyar Dolar gibi bir gelir elde ediyoruz, gelir odaklı işten biraz vakit ayırıp hikayeye de odaklanmak gerekiyor” diye konuştu. TÜRSAB olarak Rusya’nın 1 Haziran’a kadar olan turları iptal etmesi nedeniyle 800 bin civarında turist kaybı beklediklerini dile getiren Başkan Bağlıkaya, “500 bin var olan rezervasyon mevcuttu, 800 bin civarında bir düşüş oldu diyebiliriz. İnsanların seyahat kısıtlamalarıyla ilgili bir bahanesinin kalmaması için vaka sayılarımızın düşmüş olmasını temenni ediyoruz. Vaka sayılarımız o kadar yüksek ki, kapatan ülkelere neden kapattınız diyebilecek durumda değiliz açıkçası” dedi. Turizmle ilgili iplerin Türk turizminin elinde olmadığını belirten Bağlıkaya, “Şu anda bizim sözlerimizin hepsi ‘eğer’ diye başlıyor. Aşı ile ilgili ipler bizim elimizde değil, şu anda sadece öngörüde bulunuyoruz. Rusya açılırsa, sayılar düşerse, aşılama oranımız artarsa diyerek sürekli öngörüde bulunuyoruz” diye konuştu.

BEKLENTİ 25 MİLYON TURİST

Turist sayısında dünyada 6. sırada yer aldığımızı belirten Bağlıkaya, “Turizm konusunda bizim başımıza gelen pişmiş tavuğun başına gelmedi diyebilirim. 2 senede bir kriz yaşıyoruz, bu bizim rutinlerimizden biri oldu. Bu kriz maalesef şiddetli ve uzun sürdü. En büyük şanssızlık bu” dedi. Rusya’nın Mısır turizmini açmasının negatif olduğunu ancak çok önemli olmadığını belirten Bağlıkaya, “Bizim kapalı olduğumuz bir dönemde gelmeyen turistin nereye gideceği de bizi çok ilgilendirmiyor açıkçası. Mayıs ayında Rus pazarını Mısır ile paylaşıyorduk, o konuda rekabette tek kaldığını söyleyebiliriz” diye konuştu. 2021 sezonunda turist beklentisinin 25 milyon civarında olduğunu belirten Bağlıkaya, “Geçen sene çok garip bir şey oldu, kişi başı harcamalarda 660 dolardan 760 dolarlara çıktı. Bu yıl da kişi başı harcamanın da yüksek olacağını düşünüyoruz, 18-20 milyar Dolar gelir beklentimiz söz konusu. Bugün baktığımız yerden böyle gözüküyor, umarım Haziran’da bir sürpriz yaşamayız. 2019’un yarısını yakalarız hedefiyle başladık, umarım bir aksilik çıkmaz” dedi.

ŞEFFAFLIK GETİRDİK

TÜRSAB dijitalleşme çalışmalarına önem verdiklerini kaydeden Başkan Bağlıkaya, “Hiç bir ticari faaliyetin içerisinde değiliz, özellikle seyahat acentalarından akıbeti belli olmayan tahsil edilen miktarları ortadan kaldırdık. Seyahat Acentaları Birliği’nde bulunan bütün kurumların bilançolarını paylaşıyoruz. Daha önce genel kurula gittiğimizde bile acentaların bilançolarını göremezdik” diye konuştu. Yönetimi devir aldıklarında 560 milyon TL borç olduğunu kaydeden Bağlıkaya, “Şeffaf bir idari ve mali yapıya kavuştuk. Daha sonraki yönetimlerinde aynı bakış açısı ile devam ederek, TÜRSAB’ı geleceğe daha güvenli taşıyacaklardır” dedi.

BÖLGE TANITIMI İÇİN ÇALIŞIYORUZ

Turizmi 12 aya yaymakla ilgili uzun vadeli hedefler koyulması gerektiğine işaret eden Bağlıkaya, “Bölge tanıtımına katkı sağlamaya çalışıyoruz, hem 12 aya yaymak, hem multi destinasyon olarak deniz kum güneş dışında bütün turizm segmentlerinde hizmet verebilmek için uzun bir stratejik plan çizmek gerekiyor. Şu an bizim bulunduğumuz ortamda hele pandemi ortamında bu çok mümkün değil” diye konuştu. Turizmin 12 aya yayılması konusunun kamu ile yapılabilecek bir strateji olduğunun altını çizen Başkan Bağlıkaya, “Seyahat Acentaları Birliği’ne insanlar gerçekten fazla şey yüklüyorlar. Yarın kısıtlama var neden gidemiyoruz, kısa çalışma ödeneği neden uzamıyor gibi birçok soru alıyoruz. Değerli kardeşim Bakanlar Kurulu’nda turizmci bir arkadaşımız var, sonuç olarak biz bir meslek örgütüyüz” dedi. TÜRSAB olarak sektörün sorunlarıyla ilgili talepte bulunduklarını ve takip ettiklerini kaydeden Bağlıkaya, “Yerli turistin gezmesiyle ilgili bütün izinleri İçişleri Bakanımızı ziyaret ederek biz aldık, otel rezervasyonu olanların izinli sayılmasını biz sağladık. Turizm Bakanımızın bu konuda bir çabası olmadı ki. Şu an bakın daha önceden uçak bileti alanların akıbeti ne olacak belirsiz” diye konuştu.

AŞI PASAPORTU KONUSUNDA BİR SORUN YOK

Avrupa Birliği’nin tanıdığı aşıların dışında aşı olanların seyahat kısıtlamasına tabi olması konusuna değinen Bağlıkaya, “Yunanistan’ın böyle bir çabası vardı. AB üyesi vatandaşların yalnızca AB’de kabul edilen aşıları kullanan ülkelere gitmesi yönünde, nereye gitsin Yunanistan’a İspanya’ya gitsin şeklinde bir çabaydı. AB toplantısında talepleri reddedildi, bizim de bunun aksini öğrendiğimiz bir durum yok” dedi.

BANKALAR TURİZMCİLERİN TELEFONLARINA ÇIKMIYOR

Kısa çalışma ödeneğinin üç ay uzatılması, banka kredileri konularında sorunları Cumhurbaşkanlığına ilettiklerini dile getiren Bağlıkaya sözlerini şöyle sürdürdü; “Vadesi gelen kredilerin ötelenmesiyle ilgili sorunlar yaşanıyor. Öteleyeceğiniz zaman maçın ortasında şartlar değişiyor, tamam öteleriz ama faiz x değil de y olsun diyerek şartları imkansız hala getiriyorlar. KGF ve Eximbank kredilerine herkesin ulaşamadığını biliyoruz. Turizm pandemi döneminde riskli olarak algılanıyor ve bankalar turizmcilerin telefonlarına çıkmıyor neredeyse.”

TGA PAYINI VERMEZSENİZ İŞ YERİNİZ KAPANIYOR

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı TGA’nın kuruluşu yönünde pozitif düşündüklerini ancak kuruluş biçimi ve yasasının arzulanan şekilde yapılanmadığını dile getiren Firuz Bağlıkaya, “Ben kuruluş şeklinin ve sektöre yükünün ağır olduğunu düşünüyorum. Dünyanın hiçbir yerinde, bu şekilde yapılanmış bir ajans yok ama sektöre anlatılırken sanki dünyanın her yerinde var Türkiye’de yok diye anlatıldı. Bizde bu ajans örneklerinin neredeyse tamamı var, bizdeki gibi bir uygulama kimsede yok, sektöre cirodan vergi uygulaması yok, TGA payınızı beyan etmezseniz ceza alıyorsunuz gibi bir sürü şey var. Turizmde cironuzdan vergi olmaz, incoming ve tur operatörlüğü yapanlar bilir bazen zararına iş yapılır, kâr etmeden fatura kesersiniz zaman zaman, iç tur yapanlar işin bu tarafını bilmeyebilir” diye konuştu. Türkiye’de turizmin sektör örgütlerinin TGA’da bir arada temsil edilmesi gerektiğini belirten Bağlıkaya, “Gece yarısı karar çıkarttılar Birlik Başkanları TGA adayı olamaz diye, sebep nedir, bakan bey öyle istedi. TGA çalışıyor mu? Evet çalışıyorlardır, o kadar bütçeleri var elbette bir şeyler yapıyorlardır. Turizmcinin hayal ettiği bir kurum yapısı yok orada. Doğrusu için mücadele edeceğiz, biz bir şey olmak gibi bir çaba içinde değiliz, ülkemiz için sektörümüz için iyi bir şeyler yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Kabine değişikliğinde turizmde yeni bir bakan söz konusu olursa nasıl bir beklentisi olduğu sorusunu yanıtlayan Bağlıkaya, “Daha öncekiler gibi sektörle barışık bir bakanımız olmasını dilerim. Sektör örgütlerini yok etmeye çalışan değil, sektör örgütlerine destek olan bir bakanımız olmasını isterim. Sektörün sadece bir kanadı ile değil tüm bileşenleri ile iş birliği yapan bir bakanımız olmasını isterim.  İnsanların görev süresince, sektöre faydalı, iyi anılacak işler yaparak ayrılması beklenir, görevdeyken değil, görevi bıraktıktan sonra iyi anılmaktır esas olan. Ben tüm sektörün dertlerini dinleyen bir bakanımız olmasını diliyorum, her şeyi ben bilirim derseniz, üst üste yanlış yapmaya devam edersiniz” diye konuştu.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511