BENDEN BİR KAÇ TANE DAHA OLSUN


ICF Türkiye Başkanı Akmeriç, “Etkili zaman yönetimi, verimli çalışma, benden bir kaç tane daha olsa iyi olurdu diyenler koçluk hizmetinden faydalanabilir” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 15. Online Toplantısı ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Yönetim Kurulu Üyeleri, ANSİAD üyeleri ve misafirlerin katılımıyla gerçekleştirildi. “İş Dünyasının Yükselen Yıldızı Koçluk” konusunun konuşulduğu toplantının konuğu Uluslararası Profesyonel Koçluk Derneği ICF Türkiye Başkanı Nuray Akmeriç oldu. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Pandemi sürecinde nefes aldık derken yine pik yaptığını hep birlikte görüyoruz. Hayatımızda her alanda belirsizlik yaşıyor ve bu belirsizlikle beraber devam etmeye çalışıyoruz” diye konuştu. İş hayatı ve sosyal yaşamda belirsizliğin yanında ülkemizde de ciddi bir belirsizlik olduğuna dikkati çeken Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Merkezi yönetimin yönetim anlayış biçiminden kaynaklı iş dünyası olarak yarın nasıl bir güne, nasıl bir gündemle uyanacağız endişesiyle gözümüzü kapatıyoruz. Özellikle şu son 10 günde yaşadığımız bir takım gelişmeler, pandeminin getirdiği belirsizliğin üzerine artı olatak bizleri huzursuz etmeye devam ediyor. Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanı’nın değişmesi, kadınlara yönelik şiddet ve ayrımcılığın insan hakları ihlali olduğunu kabul eden İstanbul Sözleşmesi’nin feshedilmesi gibi bir takım gelişmeler, ekonomide hepimizi etkileyen iniş çıkışlar yönetim anlayışında çok ciddi sorunlar olabileceğini gösteriyor bizlere. Her zaman söylediğimiz ve kamuoyuyla paylaştığımız gibi ekonomide güven ortamının gerekliliğinin sağlanamaması hepimizi huzursuz ediyor.”

EĞİTİMSİZ KOÇLAR EN BÜYÜK ENGEL

Koçluk hakkında ve koçluk mesleğinin küresel görünümü, sosyal etkileri ve iş dünaysında koçluk eğitimi gibi konular hakkında bilgilendirme yapan ICF Türkiye Başkanı Nuray Akmeriç, “ICF olarak amacımız koçluk sanatını, ilmini ve uygulamasını ilerletmek olarak tanımlayabiliriz. Koçluk için yeni standartlar ve etik kurallar belirleyerek koçluk eğitimi veren kurumları akredite ediyoruz” dedi. Koçluğun kişide güçlü yönleri, mutlu edebilecek konuları ön plana çıkartmak olduğunu kaydeden Akmeriç, “Sizi neyin motive ettiğini, hayattan ne beklediğinizi, içinizdeki potansiyeli nasıl ortaya çıkaracağınızı bulmanıza yardımcı olan etkileşimli bir süreçtir” diye konuştu. Herhangi bir konuda eyleme geçmek isteyenlerin koçluk hizmetinden faydalanabileceğini kaydeden Akmeriç, “Gelişimi sevenler, kendini keşfetmek isteyenler, yapmak istedikleri şeyleri yapamayan ve bunu gerçekleştirmek isteyenler, odaklanmak isteyenler ve kariyer planlaması kapsamında hedefine ulaşmak isteyenler koçluk hizmetinden faydalanabilirler” diye konuştu. Etkili zaman yönetimi, verimli çalışma, benden bir kaç tane daha olsa iyi olurdu diyenlerin de koçluk hizmeti alması gerektiğini kaydeden Akmeriç, “Yarattığım bu değerleri kime emanet edebilirim diye düşünüyorsanız, jenerasyon farkını anlamaya ve farklı jenerasyonlarla başarılı sonuçlara ulaşmayı hedefliyorsanız, potansiyelinizin farkına varmak ve en iyi şekilde kullanmak istiyorsanız bu hizmetten faydalanmanızı sağlayabilir” dedi. Koçluğun önündeki en büyük engelin eğitimsiz koçlar olduğunu kaydeden Akmeriç, “Koçluk mesleğiyle ilgili pazardaki kafa karışıklığı bunun en önemli göstergesi, bu alanda bir doygunlukta söz konusu ve koçluğa rakip bir çok hizmet yer almakta. Bunun gibi bir çok sebebi olası engeller olarak görebiliriz” diye konuştu. 

‘KOÇ’ YARGISIZ DİNLER

Danışman, mentor ya da psikolog olmadıklarını dile getiren Akmeriç, “Durumu analiz ederek atacağınız adımları belirleyen bir danışman, konu hakkında deneyim paylaşan bir mentor ya da geçmişinize odaklanarak bugününüzü iyileştirmeye çalışan bir psikolog değiliz” dedi. Koç olan kişinin hizmet sunduğu kişiye karşı sorumluluklarından bahseden Akmeriç, “Doğal olarak yaratıcı ve becerikli olan kişiler olduğuna inanırız hizmet vereceğimiz kişinin, sahip olduğu beceri, yetenek ve yaratıcılığı geliştirmek için destek sağlar, performans ve yaşam kalitesini iyileştirmek için çalışırız” diye konuştu. Koç olarak hizmet sunulan kişiye güvenli bir ortam yaratarak görüşme odağını korumakla yükümlü olduklarını dile getiren Akmeriç, “Yargısız dinler, gözlemleyerek güçlü sorular sorarız. Olan biteni objektif bir şekilde dile getirerek geri bildirimde bulunmak ve tüm bunların yanında koçluk mesleğinin etik kurallarına uymak en önemli disiplinimizdir” dedi. Toplantı, soru ve cevapların ardından sona erdi.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511