DİL VE ZİHNİYET DÖNÜŞÜMÜNÜN SAĞLANDIĞI İKLİMİ BİRLİKTE YARATACAĞIZ


Başkan Akıncı, “Güçlü ve üretken, her alanda söz sahibi kadınlarla, eşit, özgür ve adil bir dünya için, toplumsal cinsiyet eşitliğinde dil ve zihniyet dönüşümünün sağlandığı bir iklimi hep birlikte yaratacağız.”

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü ile ilgili bir mesaj yayınladı. Ülke olarak demokrasi, gelişmişlik düzeyi ve refahın, kadınların toplumdaki konumlarının güçlü imajıyla oluşacağını kaydeden Başkan Akıncı, “Kadınların toplumsal hayatımızdaki yerleri ve başarıları toplumsal refahımıza değer katan, kadınların potansiyellerini gerçekleştirmesinin anahtarıdır” dedi. Milli Mücadele’nin önemli kahramanlarının fedakar kadınlar olduğuna işaret eden Başkan Akıncı, “Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuyla, genç cumhuriyetin önemli ana hedeflerinden biri kadınların muasır medeniyetler seviyesine ulaşması olmuştur. Kadınlarına seçme ve seçilme hakkını tanıyan ilk ülkelerden biri olarak kadınlarımızın ekonomik, sosyal ve kültürel hayatta aktif bir şekilde yer almaları bir medeniyet meselesidir” diye konuştu. Dünya ekonomisinde ilkleri hedefleyen bir Türkiye’nin öncelikle güçlü ve üretken, her alanda söz sahibi kadınlarla yükselebileceğini dile getiren Başkan Akıncı, “Eşitlik temelli, özgür ve adil bir dünya için, toplumsal cinsiyet eşitliğinde dil ve zihniyet dönüşümünün sağlandığı bir iklimi hep birlikte yaratacağız” dedi.

KADINA ŞİDDETE SIFIR TOLERANS

Kadına yönelik şiddetin bir insanlık suçu olduğunun altını çizen Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “İç İşleri Bakanlığı’nın açıkladığı 2020 yılı rakamlarına göre 300’e yakın kadın erkek şiddeti nedeniyle hayatını kaybetti. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin acımasızlığı ve yansımaları neredeyse her akşam ana haber bültenlerinde suratımıza çarpıyor. Şiddete sıfır tolerans konusunda toplumsal dinamiklerin oluşması, devlet politikasının mevcut yasal yaptırımlarının etkin şekilde uygulanmasını istiyoruz. Kadınların güven içerisinde yaşadığı güçlü bir toplum hedefiyle güçlü toplumu yaratabiliriz.”

Mustafa Kemal Atatürk’ün “Büyük Türk kadınını çalışmamızda ortak yapmak, yaşamımızı onunla birlikte yürütmek, Türk kadınını bilimsel, ahlaksal, sosyal, ekonomik yaşamda erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapmak yoludur” sözlerini hatırlatan Başkan Akın Akıncı, “Ülke vizyonumuzu büyük önder Atatürk’ün çizdiği doğrultuda ilerletmemiz gerektiğinin inancıyla, tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511