BAŞKAN AKINCI: 2021 YILINDA KAYIPLARIMIZI TELAFİ EDELİM


Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, yayınladığı yeni yıl mesajında “2020’den öğrendiğimiz en önemli ders, sağlıklı yaşamın sadece kendimize değil sevdiklerimize, ülkemize ve insanlığa karşı en büyük sorumluluğumuz olduğudur” dedi.

Başkan Akıncı açıklamasında şunları kaydetti;

“2020 yılı tüm dünyada pandemi nedeniyle insanlığın 2. Dünya Savaşı’ndan beri karşı karşıya kaldığı en büyük kriz olarak değerlendirilirken bunun neden olduğu ekonomik ve sosyal etkileri ile de hafızalarımıza işlenen bir yıl olarak tarihte yerini alacaktır. Tüm sosyal ve toplumsal alışkanlıklarımızı değiştiren Covid-19 pandemisi bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de ekonomimizi derinden etkilemiş olup, zaten kırılgan bir yapıya sahip olan ülke ekonomimizi uzun bir süre daha etkilemeye devam edeceğinin sinyallerini de vermektedir.

2020 yılında ekonomide yaşanan daralmayı önce koronavirüs salgınının seyri, sonra da enflasyon, turizm ve ihracat döviz gelirleri, yabancı sermaye gibi temel değişkenlere bağlı olarak izledik. Enflasyon çift hanedeyken TCMB ve mevduat faizlerinin tek hanelerde kalması ve rezerv düzeyine ilişkin kaygıların Türk Lirası’nı zayıflattığını, dolayısıyla ekonomide yapısal sorunlarımızın öneminin arttığını ve koronavirüs etkileriyle mücadelede ekonomi yönetiminin elini zayıflattığını görmekteyiz. Elbette, 2021'de aksi bir sürpriz olmayıp pandeminin etkisini yitirmesi halinde, verilerimizde güçlü toparlanmalar kaydedilecektir. Pandemi teşviklerinin 2021'de krediden ziyade, ihtiyaç doğrultusunda hibe şeklinde olması toparlanmayı destekleyecektir. Ancak 2021'in değişimlerin yılı olacağını dikkate aldığımızda, iş dünyası olarak asıl beklentimiz, istikrarlı büyümeyi ve kalkınmayı destekleyecek çok yönlü yapısal reformların hayata geçirilmesi, eksiklerin tamamlanmasıdır. Bu açıdan Sn. Cumhurbaşkanı tarafından kısa süre önce dile getirilen reform sürecini ve ekonomi yönetimindeki değişimi çok önemsiyor, bir an evvel uygulamaya geçirilmesini temenni ediyoruz. Aksi takdirde, çok daha zorlu günler görebileceğimiz gerçeğini göz ardı etmeden ve temkinli iyimserliğimizi koruyarak, 2021 yılını, kayıplarımızı telafi edeceğimiz bir yıl olarak geçireceğimizi ümit ediyoruz.

2020’den öğrendiğimiz en önemli ders; sağlıklı yaşamın sadece kendimize değil sevdiklerimize, ülkemize ve insanlığa karşı en büyük sorumluluğumuz olduğudur. 2021 yılından umudumuz; bilim ve fen öncülüğünde, doktorlarımızın ve sağlıkçılarımızın desteğiyle tüm dünyada yaşanan süreci atlatarak, en güzel yıllarımızı sağlıkla, sevdiklerimizle devam ettirmemizdir. Bu duygu ve düşüncelerle yeni yılınızı kutluyor, aileniz ve sevdiklerinizle birlikte geçireceğiniz, sağlıklı, huzurlu ve mutlu nice seneler diliyorum.”

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr   

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511