ANSİAD GİRİŞİMCİLİĞİN ORTAK DİLİ PROJESİ FİNAL YAPTI


ANSİAD’ın sanayici ve iş insanları dernekleri arasında en büyük hibe alması özelliğiyle bir ilk olan projesi ‘Girişimciliğin Ortak Dili’ 15 aylık sürecini tamamlayarak final yaptı.

Avrupa Birliği tarafından finanse edilen, AB Başkanlığı tarafından yürütülen Sivil Toplum Diyaloğu Programı çerçevesinde, Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD)’nin Avrupa Birliği – Türkiye Arasındaki Sivil Toplum Diyaloğu’nun Desteklenmesi Hibe Programı (CSD–5) kapsamında yürüttüğü 199.957,32 Euro hibe alan ‘Girişimciliğin Ortak Dili’ projesi uluslararası bir seminer ile 15 aylık proje sürecini tamamladı. “Sivil Toplumun Girişimcilik Ekosistemindeki Rolü” konusunun konuşulduğu online seminere, Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği Başkanlığı Proje Uygulama Daire Başkanı Ahmet Hakan Atik, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, Habitat Derneği Başkan Yardımcısı & Funika Holding A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Civan Sözkesen, Proje Ortağı İtalya Joint Derneği & SEEDS Ağı Yöneticisi Tommaso Pescetto Cosentino, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Genel Sekreteri Arda Batu ve 2015 JCI Dünya Başkanı & Gain Global Kurucusu & CEO İsmail Haznedar ile ANSİAD üyesi iş insanları katıldı. Türkiye ve Avrupalı Sivil Toplum Kuruluşlarının girişimcilik faaliyetlerinde nasıl daha etkin işbirliği yapabilecekleri, bu süreçte ne tür zorluklarla karşılaştıkları gibi konuları tartışmak ve yeni işbirlikleri geliştirmelerini sağlamak amacıyla uluslararası olarak düzenlenen “Sivil Toplumun Girişimcilik Ekosistemindeki Rolü” seminerinde STK ve kamu temsilcileri bir araya gelerek ‘ağ kurma’ etkinlikleri gerçekleştirildi. Uluslararası seminerin açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, ANSİAD’ın 30 yıl önce bölge ve ülke ekonomisine, sosyal kalkınmasına katkıda bulunmak amacıyla bir araya gelen sanayicilerin öncü ve girişimci faaliyetlerde bulunmak amacıyla temelleri atılan bir sivil toplum kuruluşu olduğunu kaydetti. ANSİAD’ın 18 yıldır bölge üniversiteleri ve sivil toplum kuruluşları ile birlikte oluşturduğu girişimcilik ekosistemine dikkati çeken Akıncı, “Bugüne kadar binlerce gence dokunmuş, onların girişimci ruhlarını ortaya çıkarmak, inovatif düşünmelerini sağlamak, yönlendirmek ve bu girişimcilik yolunda onlara rehberlik etmek adına çeşitli etkinlikler düzenlemiş ve düzenlemeye de devam etmektedir” dedi.

GURUR KAYNAĞI OLDU

Fikir yarışmaları ve fikir maratonu etkinlikleriyle girişimci gençlere kendilerini ifade edebilme, proje üretebilme, yeteneklerini geliştirebilme ve bunları sunabilme imkanı gayreti içerisinde olduklarını belirten Başkan Akıncı, “Ansiad ulusal alanda genç girişimciliği destekleme yolculuğunda 18 yılı başarılı bir şekilde geride bırakmanın temel referansı ve başarı ile yazılmış olan ''Girişimciliğin Ortak Dili'' projesi ile Avrupa Birliği-Türkiye arasındaki sivil toplum diyaloğunun desteklenmesi hibe programı kapsamında 222.174.80 Euroluk bütçeli bir desteğe hak kazanmıştır. Bu, Türkiye ve Avrupa üyesi ülkelerden sanayici ve iş insanları dernekleri arasında alınan en büyük hibelerden biri olma özelliği ile de Ansiad olarak bizler için çok büyük bir gurur kaynağı olmuştur” diye konuştu. “Girişimciliğin Ortak Dili” projesinde sona geldiklerini kaydeden Başkan Akıncı, “1 Nisan 2019 itibari ile başlayan, pandemi koşulları nedeniyle bir süre etkinliklerimize ara verdiğimiz, 15 ay boyunca devam eden ‘Girişimciliğin Ortak Dili’ projemizde Türkiye’den AB projeleri alanında deneyimli Antalya AB Çalışmalarını Destekleme Merkezi Derneği ile yurt dışından uluslararası gençlik projeleri konusunda İtalya’nın önde gelen STK’larından birinin de yer aldığı 2 ortaklığımızın yanı sıra bölgesel paydaşlarımızla iş birliği içerisinde bulunduk” dedi.

SİVİL TOPLUM VE KAMU İLE SÜRDÜRÜLEBİLİR İŞ BİRLİKLERİ GELİŞTİRDİK

ANSİAD, oluşturduğu kurumsal ortaklıklar ile Türk ve Avrupalı STK’lar arasında genç girişimciliği destekleme konusunda da bilgi paylaşımlarını sağlayarak karşılıklı ortak bir anlayış geliştirme misyonunu üstlendiklerini dile getiren Başkan Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Proje kapsamında, genç girişimciliği ve yenilikçiliği destekleyerek, gençlerin istihdam edilebilirliklerini artırmak konusunda çalışmalarımızı, kişisel ve mesleki gelişimlerine katkı koymak gibi temel hedeflerimizi gerçekleştirdik. Bu temel hedeflere doğru ilerlerken de sivil toplum, kamu ve özel sektör arasında sürdürülebilir ve güçlü iş birlikleri kurarak gençlerin kariyer gelişiminin ve girişimcilik becerilerinin nasıl destekleneceğine ilişkin ortak bir anlayış ve yaklaşımı geliştirmek ana prensibimiz oldu. Ortaya çıkan bu ortak anlayış ve yaklaşımla yapılan tüm çalışmalar sonucunda özellikle gençlerin yaratıcı ve yenilikçi düşünmelerini teşvik eden modüller geliştirerek, öğrendiklerini hayata geçirebilecekleri bir “ANSİAD İnovatif Düşünme ve Girişimcilik Atölyesi” kurduk. Bu atölyenin sürdürülebilir olması için Muratpaşa Belediyesi ile imzaladığımız protokol ile Abdullah Sevimçok Sivil Toplum ve İnovasyon Merkezi’nde kalıcı bir yer tahsisini sağlamış olduk.”

YENİ PROJELERDE GÖRÜŞMEK ÜZERE

‘Girişimciliğin Ortak Dili’ projesiyle Sivil Toplum Diyaloğu ve ANSİAD arasında sosyal ve kültürel diyaloğun güçlendirilmesi ve Türkiye’nin Avrupa’ya toplumsal entegrasyonunun sağlanması yolunda önemli bir adım attıklarını sözlerine ekleyen Başkan Akıncı, “Projemizi ve gerek yurtiçi gerek yurtdışı işbirliklerimizi bu anlamda çok daha fazla önemsiyoruz. Çünkü biliyoruz ki Türk ve Avrupalı STK’lar arasında genç girişimciliği alanında bilgi paylaşımının ve iyi uygulamaların değişimini sağlamak, yine Türk ve Avrupalı paydaşlar arasında karşılıklı anlayışı geliştirmek ve bunlara yönelik kamuoyu desteğini arttırmak, bundan sonra yapılacak olan bu tür proje çalışmalarının temellerini oluşturacaktır” dedi. Proje boyunca süreci yürütenlere ve katkı koyanlara teşekkürlerini sunan başkan Akıncı, “Bölgemizde ANSİAD lokomotifinde ilerleyen girişimcilik çalışmalarının neredeyse çeyrek asırdır devam ettirdiği projelerine destek veren, bizlerle beraber bu ekosistemi büyüten yolcularına, ekosistemimizin ayrılmaz parçası genç girişimcilerimize de teşekkürlerimi sunuyorum. Ansiad çatısı altında yeni projelerde görüşmeyi temenni ediyorum” diye konuştu.

 

EDİTÖRE NOT:

Sivil Toplum Diyaloğu Hakkında:

2008 yılından bu yana yürütülmekte olan “Türkiye ve AB Arasında Sivil Toplum Diyaloğu” Programı Türkiye ve AB sivil toplumları arasındaki etkileşim ve diyaloğu yerel, bölgesel ve ulusal düzeyde artırmayı hedefleyen ve Türkiye’nin AB’ye üyeliğinin önemi ve faydalarına odaklanarak her iki toplumda farkındalık artırma girişimlerini destekleyen bir programdır. Programın Beşinci Dönemi 1 Nisan 2019'da 40 proje ile başlamıştır. Toplam 6.000.000 avroluk bütçe kapsamında uygulanacak projelerin konuları arasında doğrudan diyalog geliştirme ve iş birliği temalarının yanı sıra engelliler, yaşlılar, mülteciler gibi dezavantajlı gruplara yönelik sosyal konuların yanı sıra, kadın odaklı alanlar ve eğitim, sağlık, tarım, gıda, çevre gibi sektörler de vardır. Proje ve Sivil Toplum Diyaloğu Programı ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için 0242 3120303 no'lu telefonu arayabilir www.siviltoplumdiyalogu.org sayfasını takip edebilirsiniz.

 

Bu yayın Avrupa Birliğinin maddi desteği ile hazırlanmıştır. İçerik tamamıyla Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) sorumluluğu altındadır ve Avrupa Birliği’nin görüşlerini yansıtmak zorunda değildir.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr   

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 32155111.PNG
hakan
civan
akin
arda
seminer1.PNG
ismail
tomaso1.PNG