BAŞKAN AKINCI; ULUSAL EGEMENLİĞİN 100. YILI KUTLU OLSUN


23 Nisan 1920’de ebedi komutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde, milli egemenliğimizin ve bağımsızlığımızın sembolü olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışının 100. yılını gururla kutluyorum.

1920’de milletimiz kendi kaderini belirlemiş ve bu iradenin temeli olan meclisimiz, vatandaşların hak ve özgürlüklerini koruyarak, demokratik, laik bir hukuk devletini geliştirmiş, bununla beraber çağdaş uygarlık seviyesine ulaştırmak öncelikli görevi olmuştur. Bu dönemde atılan demokratik temel, geleceğimizin mimarı çocuklarımızla yükselecektir.

23 Nisan kuruluş günü Mustafa Kemal Atatürk’ün gelecek vizyonuyla çocuklarımıza armağan edilmiş en değerli mirastır. Meclisimizin kuruluş günü bizzat Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından çocuklara ve yeni nesillere armağan edilmiştir. Bu armağan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin çocuklarımıza, geleceğimize karşı daimi sorumluluğunun simgesidir. Dolayısıyla çocuklarımıza bırakacağımız en değerli miras, özgür ve adil bir Türkiye’dir.

Cumhuriyetimizin en önemli kazanımı olan ve bugün 100. yılını dolduran TBMM, bizlere güçler ayrılığı, denge ve denetim mekanizmalarının önemini bir kez daha hatırlatmaktadır. Bu irade ile 100 yıldır ayakta duran meclisimizi ileriye taşıyabilecek olan ilkeler, parlamenter güçlü bir demokrasi ve cumhuriyet ilkelerine bağlı bir hukuk devleti olmakla beraber, ekonomimizi güçlendirecek adımlarla birlikte hızlı bir kalkınma reformudur. Bu gerçeklerin altını çizerek, tüm çocuklarımız için özgür, eşit ve adil bir dünyada yaşaması adına ulusal egemenlik anlayışının güçlenmesini temenni ediyorum.

Bu duygu ve düşüncelerle, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’mızı kutluyor, TBMM kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını, ulusal egemenlik adına verdikleri mücadeleden dolayı bir kez daha minnetle anıyorum.

 

Akın AKINCI

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı

 

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511