BAŞKAN AKINCI; ‘TALEPLERE CEVAP VERİLMELİ’


Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı’nın sektörün ve halkın taleplerine yeterli olmadığını kaydetti.

Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyaya yayılan koronavirüs salgınının ekonomik ve sosyal hayatı olumsuz etkilemesine yönelik Sayın Cumhurbaşkanı tarafından açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı ile ilgili açıklama yapan ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Önlem paketini olumlu buluyorum, fakat geliştirilmesi ve halkın farklı kesimlerinin eşit şekilde faydalanması gerektiğini düşünüyorum” dedi.

DİP NOKTAYI GÖRMEDİK

100 milyar TL’lik önlem paketinin diğer ülkelerin almış olduğu önlemler düşünülürse çok az bir miktar olduğunu kaydeden Başkan Akıncı, “Bizimle aynı ekonomik büyüklüğe sahip ve nüfusu çok daha az olan Hollanda bile bizim 5 katımızdan fazla bir kaynak ayırmış durumda. Pakette turizm ve ihracat odaklı sektörlere yapılan vurgu ve gösterilen önem yerinde ama sanki muğlak noktalar var” diye konuştu. Sanıldığından daha sıkıntılı ve derin bir dönem yaşandığına dikkati çeken ANSİAD Başkanı Akın Akıncı, “Dip noktayı görmedik. Bu yüzden de kredi faizlerinin bir kısmının silinip bir kısmının daha uzun vadeye daha düşük faizden yayılması gerekirdi. En iyi ihtimal üç aylığına duran bir iktisadi faaliyetten bahsediyoruz. Bu sadece nakit akışını düzeltmek ya da kredi borcu ötelemekle halledilecek bir konu değil” dedi.

KISMİ ÇALIŞMA ÖDENEĞİ OLUMLU

Krediye erişimi kısıtlı olan ya da kredi kullanmayan birçok işletmenin bu destek paketinde arka planda kaldığı izlenimi olduğunu belirten Akıncı, “Eşitlik ilkesinden hareketle de kredi borcu olmayan özellikle küçük ve orta ölçekli işletmelerimize iki aylık karlarına denk gelecek oranda faizsiz kredi kullandırılması düşünülebilir” diye konuştu. Kısmi çalışma ödeneğinin devreye alınmasının olumlu bir adım olduğuna işaret eden Başkan Akıncı, “Bu ödenek hane halkı gelirine destek olmak için çok önemli. Bununla ilgili sürecin bir an önce kolaylaştırılarak hayata geçirilmesi gerekiyor” dedi.

SOSYAL DEVLETLE BAĞDAŞMIYOR

100 milyar TL’lik bir destek programında 2 milyar TL’nin ihtiyaç sahiplerine ayrılmasının sosyal devletle bağdaşmadığına işaret eden Akıncı, “Bu sosyal devletle bağdaşan bir yaklaşım değil. Üstelik bu ailelerin hangi kriterlere göre seçileceği de net değil. Yardım sahiplerinin belirlenmesi konusunda şeffaflık problem olacak gibi duruyor. Benzer bir şekilde vatandaşa sağlanacağı söylenen sosyal amaçlı kredi paketinin içeriği net değil. İhtiyaç sahiplerinin şeffaflık ve eşitlik ilkesine göre seçilmesi bir başka problem” diye konuştu.

VATANDAŞA DOĞRUDAN MADDİ DESTEK OLUNMALI

Ekonomik İstikrar Kalkanı Programı’na yönelik öneri ve taleplerini dile getiren Başkan Akıncı, sözlerini şöyle sürdürdü; “Bu paketin eleştirilecek yönleri ve yapılabilecek önerilerimiz elbet var. Bu destek paketinden halkın farklı kesimlerinin eşit şekilde faydalanmadığı gözüküyor. İlk önce destek programında vatandaşa doğrudan bir maddi transfer olması gerekirdi. Hane halkı transferlerindeki cüzi artışlar çok yetersiz. Harcama garantili hane halkı desteği düşünülebilirdi. Hazine, sıfır faizli sonsuz vadeli bonoları hane halklarına, hanenin büyüklüğüne göre orantılayarak dağıtıp, açıklanan destek paketinin üçte biri kadar bir maliyetle iç talebi canlandırabilirdi. Bu işin kaynağı için de İşsizlik Sigorta Fonu ya da Varlık Fonu kullanılırdı.” Tüketici kredilerinin anapara ve faiz ödemelerinin de ertelenmesi gerektiğinin altını çizen Başkan Akıncı, “Ücretsiz izne çıkarılan, yevmiye ile çalışan, maaşı yaptığı satışa bağlı olan birçok vatandaş var. Tüketici kredisi kullanmayan vatandaşların da en azından elektrik, doğal gaz ya da su ödemeleri ertelenebilirdi. Öğrenciler ya da çiftçiler de bu destek paketinde düşünülebilirdi” dedi. Tüm sektörlerin etkilendiği ve etkilenmeye devam edeceğini belirten Başkan Akıncı, “Salgın krizinde açıklanan ekonomik destek paketi oldukça sınırlı ve yetersiz. Halk olarak evde kalmaya çağırıldığımız bir dönemde bu ekonomik krizden etkilenmeyecek hiçbir sektör yoktur. Dilerim kısa sürede istisnasız her kesimin destekleneceği yeni bir paket açıklanır” diye konuştu.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511