23.10.2019- Akın AKINCI / ANSİAD 14. Olağan Toplantısı


Değerli Konuklar,

Derneğimizin, Cumhuriyetin 96. Yılı kutlama haftası etkinliği içerisindeki olağan toplantımıza hepiniz hoş geldiniz.

ANSİAD Yönetim Kurulu olarak bugünkü toplantı konuğumuzu, günün anlam ve önemine uygun olarak belirlemek istedik ve sizleri Sayın Sinan Meydan ile buluşturmayı arzu ettik. Kendilerine bu davetimizi kabul edip aramızda olduğu için de ayrıca teşekkür ederiz.

Değerli konuklar,

Tam 30 yıl önce ANSİAD’ın temelleri atılırken, o güne tanıklık eden kurucularımız derneğimizin değerleri kapsamında ilk sıraya “ANSİAD demokratik ve laik hukuk devleti ilkelerine bağlıdır.” maddesini koymuşlar.

Geçen bu 30 yıllık süreç içerisinde de görev yapmış olan her yönetim bu değere sahip çıkmış olup, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecektir.

Bu değerler, cumhuriyetimizin olmazsa olmaz değerleri olup önüne, arkasına bir şeyler takmadan Atatürk’ün kurmuş olduğu cumhuriyetimizi sonsuza dek yaşatmak hepimizin görevidir.

Çünkü Cumhuriyet, aydınlanmanın adıdır. 96 yıl önce yakılan bir meşaledir cumhuriyet.

Cumhuriyet laiktir, din temiz duygular içerisinde kalbimizde yaşasın diye, kimse kirli siyasetine alet etmesin diye kurulmuştur Cumhuriyet.

Cumhuriyet bir halkın özlemidir. Savaşlardan yorulmuş, yoksul ve viran kalmış ülkesinde, ‘yurtta barış, dünyada barıştır’ Cumhuriyet.

Cumhuriyet emektir alın terinden akan, namusuyla kazançtır hiç kimseye el açmadan. Bu yüzden yüzlerce fabrika kurulmuştur dört yandan.

Cumhuriyet demir ağlardır. Bütün ülke kalkınsın demektir Cumhuriyet.

Cumhuriyet bağımsız bir ülkedir. Devrimlerdir, Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyen.

Cumhuriyet ilimdir, fendir. Bu yüzden Atatürk bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse, bilimi seçin diyebilmiştir.

İşte bu tanımlar doğrultusunda Türkiye Cumhuriyeti kuruluşundan bugüne dek bağımsızlığın ve özgür düşüncenin temel taşı olmuştur.

Her ne kadar Atatürk’ün yüksek öngörüsü ile söylemiş olduğu cumhuriyeti yıkmak için dahili ve harici bedhahlar olacaktır söylemi son yıllarda ortaya çıksa da Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. Kuruluş yıldönümünde kazanımlarımızı korumak hatta daha ileri taşımak, demokrasimizi her geçen gün daha da güçlü kılmak ve hukukun üstünlüğünü kabul ederek saygı göstermek hepimizin görevi olmalıdır.

ANSİAD olarak her dönem olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyetimizi güçlü kılacak adımların takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz.

Bu duygu ve düşüncelerle, toplumumuza çağdaş uygarlığı işaret eden ve bu hedef uğrunda Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Cumhuriyetimizin 96. Yıldönümünde bir kez daha minnet ve saygıyla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nızı en içen dileklerimle kutluyorum.

Sözlerime burada son verirken; hepinize şahsım ve Yönetim Kurulu Üyesi arkadaşlarım adına sevgi ve saygılar sunuyorum.

 

Akın AKINCI

ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı