ORTADOĞU’DA ATATÜRK ETKİSİ


Suriye meselesinde yapılan hatalardan sonra Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılı olunduğunu kaydeden Meydan, “Atatürk etkisindeki bir Türkiye asla emperyalizmin bölgedeki oyunlarının bir aktörü olmaz. Başından beri Türkiye’nin yapması gereken şey Suriye toprak bütünlüğü için mücadele etmektir. Ama öyle olmadı” dedi.  

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2019 faaliyet yılı 14’üncü Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı Başkanlığını ANSİAD üyesi ve Cantek Group Yönetim Kurulu Başkanı Can Hakan Karaca’nın gerçekleştirdiği toplantının konuğu Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan oldu. ‘Atatürk Etkisi’ başlığının konuşulduğu toplantıya, Konyaaltı Belediye Başkan Yardımcısı Tuğba Erke Bostan, ANSİAD üyesi iş insanları ve çok sayıda misafir katıldı. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda ANSİAD olarak hafta boyunca etkinlik düzenlediklerini kaydeden ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, “Tam 30 yıl önce ANSİAD’ın temelleri atılırken, o güne tanıklık eden kurucularımız derneğimizin değerleri kapsamında ilk sıraya ‘ANSİAD demokratik ve laik hukuk devleti ilkelerine bağlıdır.’ maddesini koymuşlar. Geçen bu 30 yıllık süreç içerisinde de görev yapmış olan her yönetim bu değere sahip çıkmış olup, bundan sonra da sahip çıkmaya devam edecektir” dedi.

‘CUMHURİYET BİR HALKIN ÖZLEMİDİR’

Cumhuriyetin vazgeçilmez değerleri olduğunun altını çizen Akıncı, “Atatürk’ün kurmuş olduğu Cumhuriyeti sonsuza dek yaşatmak hepimizin görevidir. Çünkü Cumhuriyet, aydınlanmanın adıdır. 96 yıl önce yakılan bir meşaledir” diye konuştu. Cumhuriyet kazanımlarının kirli siyasete alet edilmemesi gerektiğini belirten Akıncı, “Cumhuriyet laiktir. Din, temiz duygular içerisinde kalbimizde yaşasın, kimse kirli siyasetine alet etmesin diye kurulmuştur. Cumhuriyet bir halkın özlemidir. Savaşlardan yorulmuş, yoksul ve viran kalmış ülkesinde, ‘yurtta barış, dünyada barış’ demektir” dedi. Cumhuriyet dönemininin fabrikalar, demir yolları ve kalkınmanın temel taşı olduğunu kaydeden Akıncı, “Cumhuriyet emektir alın terinden akan, namusuyla kazançtır hiç kimseye el açmadan. Cumhuriyet bağımsızlıktır. Devrimlerdir, Atatürk’ün gösterdiği yolda ilerleyen. Cumhuriyet ilimdir, fendir. Bu yüzden Atatürk bir gün söylediklerim bilime aykırı düşerse, bilimi seçin diyebilmiştir” dedi.

ANSİAD CUMHURİYET’İN TAKİPÇİSİ VE DESTEKÇİSİ

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşundan bugüne dek bağımsızlığın ve özgür düşüncenin temel taşı olduğunu dile getiren Akıncı sözlerini şöyle sürdürdü; “Her ne kadar Atatürk’ün yüksek öngörüsü ile kurmuş olduğu hazinemiz olan Cumhuriyeti yıkmak için dahili ve harici bedhahlar son yıllarda ortaya çıksa da Türkiye Cumhuriyeti’nin 96. Kuruluş yıldönümünde kazanımlarımızı korumak hatta daha ileri taşımak, demokrasimizi her geçen gün daha da güçlü kılmak ve hukukun üstünlüğünü kabul ederek saygı göstermek hepimizin asli görevi olmalı. Biz ANSİAD olarak her dönem olduğu gibi bundan sonra da Cumhuriyetimizi güçlü kılacak adımların takipçisi ve destekçisi olmaya devam edeceğiz. Bu duygu ve düşüncelerle, toplumumuza çağdaş uygarlığı işaret eden ve bu hedef uğrunda Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini atan Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını Cumhuriyetimizin 96. yıldönümünde bir kez daha minnet ve saygıyla anıyor, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nızı en içen dileklerimle kutluyorum.”

‘ATATÜRK HALA KURTARICIDIR’

Sözlerine ‘en sonda söyleyeceğimi en başta söylemek istiyorum’ diyerek başlayan Tarihçi ve Yazar Sinan Meydan, “Atatürk etkisi, yaşanmış, bitmiş, dünde kalmış, tarih olmuş bir etki değildir. Bugün hala canlıdır, diridir, yepyenidir ve hala kurtarıcıdır” dedi. Atatürk etkisinin vatanı emperyalizmin pençesinden, sarayın ve sultanın baskısından, geri kalmışlığından kurtardığının altını çizen Meydan, “Bu coğrafyada son 400 yıla baktığımızda Türk Milletinin kurtuluşuna dair panzehir olacak etki Atatürk etkisidir. Sadece Türkiye’de değil dünya ölçeğine baktığımızda da kurtarıcı bir etkiye sahip olduğunu görürsünüz Atatürk’ün, bu etki yaşanmış bitmiş tarih olmuş bir etki değildir. Bu topraklarda, coğrafyamızda Atatürk etkisiyle ancak ve ancak yolumuzu aydınlatabiliriz” diye konuştu.

MUSTAFA KEMAL ORTADOĞU BAĞIMSIZLIĞINDAN YANA

Bugün yaşanan koşullarda Suriye meselesine Mustafa Kemal Atatürk etkisiyle bakılması gerektiğinin altını çizen Sinan Meydan, “Atatürk, İslam coğrafyasının ve Ortadoğu’nun bağımsız olmalarını istiyor, toprak bütünlüklerine saygı duyuyor. Suriye’nin, Irak’ın, o coğrafyadaki Arap ülkelerinin, o dönemde devlet olmadığı halde Filistin’de yaşayan Müslüman halkın emperyalizmin pençesinden kurtulmaları ve bağımsız olmalarını istiyor” dedi. Atatürk’ün Ortadoğu coğrafyasına karşı ilgisiz olduğu gibi büyük bir yanılgı olduğunun altını çizen Meydan, “Mustafa Kemal Cumhuriyet’i kurduktan sonra Suriye’de Fransız mandası, Irak’ta İngiliz mandasının bitmesini çok ister. İstemekle kalmaz, daha da ileri gider 1937’de Türkiye-Suriye arasında Hatay sorunu devam ederken Suriye Başbakanı Cemil Mardan’ı çağırır ve ‘Hatay benim için namus davasıdır, ama şu an bundan daha önemli bir sorun Suriye’nin bağımsızlığıdır’ der. Fransa’dan korkmamalarını, eğer kabul ederlerse de Fransızları oradan çıkartabileceğini ve girdiği gibi de geri çıkacağını dile getiriyor” diye konuştu.

SURİYE’NİN BAĞIMSIZLIĞI VE TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜ

Atatürk’ün Suriye ile iki kardeş toplum olduklarını ve tarihsel akrabalıkları olduğunu dile getirdiğini kaydeden Meydan, “Atatürk Hatay meselesini çok önemsiyor, ancak ilk önce Fransız mandasının oradan uzaklaştırılmasını istiyor. Suriye konusunda bugün Atatürk olsaydı toprak bütünlüğüne başından beri saygı duyar, asla emperyalizm ile birlikte hareket etmezdi” dedi. Mustafa Kemal’in mazlum milletlerin yanında olduğunu dile getiren Meydan, “Hem Suriye’nin hem Afganistan’ın yanında, hem Irak’ın ve İran’ın yanında olmuştur Atatürk. 1937’de bir İslam dayanışması olan Sadabad Paktı kurulmuştur Türkiye öncülüğünde. İslam ülkelerini bir araya getiriyor, İslam ülkelerinin liderleriyle dosttur Atatürk” diye konuştu. Atatürk etkisinin bölgede kendini göstermeye başladığını sevinçle karşıladığını kaydeden Meydan, sözlerini şöyle sürdürdü; “Atatürk etkisindeki bir Türkiye asla emperyalizmin bölgedeki oyunlarının bir aktörü olmaz. Ne pahasına olursa olsun emperyalizme karşı durur, Suriye’nin bağımsızlığı ve toprak bütünlüğünden yana olur. Ama geldiğimiz noktada sevinçle şunu söyleyebilirim, Atatürk etkisi bölgede kendini göstermeye başlamıştır. Yapılan hatalardan sonra Suriye’nin toprak bütünlüğüne saygılıyız, toprak bütünlüğü için girişimlerde bulunuyoruz açıklamaları gelmiştir. Ama başından beri Türkiye’nin yapması gereken şey Suriye toprak bütünlüğü için mücadele etmektir. Ama öyle olmadı biliyorsunuz.”

TEMELİNDE AKIL VE BİLİM VAR

Sinan Meydan, “Ekonominiz bağımsız olmadan siyasetiniz de bağımsız olmaz. Kurucu unsurumuz olan Mustafa Kemal’ in sözüdür. Bu söz Osmanlı İmparatorluğunun iflası ve işgalin den sonra sarf eden Atatürk’ün günümüzde bile düşündüğümüzde ne kadar doğru bir söz olduğunu görmekteyiz”  diye konuştu. Cumhuriyetin temellerinde akıl ve bilim var diyen Sinan Meydan, “Akıl ve bilimin modası geçti mi ki Mustafa Kemal Atatürk’ ün etkisi geçsin. Çanakkale Savaşı’ndan beri bu coğrafya da Atatürk Etkisi vardır ve hiç silinmeyecektir. İçimizden ölümsüz olan Mustafa Kemal’i hiç bir zaman çıkartmamalıyız o Mustafa Kemal ise ülkesi için çalışan üreten ve milletinin münevver olmasını dileyen fertlerdir” dedi.

Toplantı, ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı ve Toplantı Başkanı Can Hakan Karaca’nın, günün anısına Sinan Meydan’a plaket takdimiyle sona erdi.

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU YILDIRIM

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511