TÜRKİYE’NİN DÜNYAYA SUNACAĞI BİR HİKAYESİ YOK


Prof. Dr. Özlale, “Yabancı yatırımcılar iyi bir hikayesi olan ülkelere, şirketlere yatırım yapabilir. Fakat Türkiye’nin dünyaya sunacağı bir hikayesi yok.”

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2019 faaliyet yılı 9’uncu Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı moderatörlüğünü ANSİAD Fahri Üyesi ve Akdeniz Üniversitesi

İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şükrü Erdem’in gerçekleştirdiği toplantının konuğu ANSİAD Fahri Üyesi, FORBES Köşe Yazarı & ÜBER Danışmanlık Şirketi Kurucu Ortağı ve Özyeğin Üniversitesi Ekonomi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Ümit Özlale oldu. ‘Dünya ve Türkiye’deki Ekonomik Gelişmelerin Yorumlanması: Genel Değerlendirme’ konusunun konuşulduğu toplantıya ANSİAD üyesi iş insanları katıldı. Toplantı öncesinde, 2018 yılında ANSİAD Fahri Üyeliğine kabul edilen Prof. Dr. Ümit Özlale’ye ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı tarafından ‘ANSİAD Fahri Üyelik Belgesi’ takdim edildi. 2018 yılında ANSİAD toplantısında dile getirmiş olduğu faiz artışları, dolar kuru, ticaret savaşları gibi konuların ne kadar gerçekleştiği konusunda geçmişe dönük bilgiler veren Prof. Dr. Özlale, “Burada tek problemli gelişmekte olan ekonominin Türkiye olmadığını dile getirmiştik, diğer gelişmekte olan ülkeler için de risklerin olduğundan bahsetmiştik bu öngörümüz halen devam ediyor” dedi. Bugün ise ticaret savaşlarının hız kesmeden devam etmesine değinen Prof. Dr. Ümit Özlale, “En son Google-Huawei anlaşmazlığı yaşandı, bu küresel ölçekte yaşanan büyük bir kriz ve Huawei’ye yapılan haksızlık” diye konuştu. Küresel ölçekte faizlerin artmayacağını öngören Özlale, düşme ihtimalinin daha yüksek olduğunu dile getirdi.

TÜRKİYE İÇİN FIRSATLAR-RİSKLER

Dünyada genel olarak çevre problemleri, gelir eşitsizliğe ile aşırı sağın yükselmesi ve batıllık konularında problemlerin yaşandığına dikkati çeken Özlale szölerini şöyle sürdürdü, “Dünyanın yaklaşık 4.6 milyar yaşında olduğunu tahmin ediyoruz. Bunu benim yaşım 46’ya orantılayalım. Bu hesaba göre insanoğlu son 4 saatte dünyaya geldi, sanayi devrimi de son birkaç dakikada oldu. İşte bu son birkaç dakikada dünyadaki ormanların yarısı yok oldu. Bu inanılmaz bir yok oluş. 1930’larda yaşanan siyasi atmosfer geri dönüyor, aşırı bir sağ yükseliş söz konusu. Gelir eşitsizliği tüm dünyada büyük bir sorun. 2019 dünyasında aşı kavramının farklı anlaşılması ve yaygın bir batıllık nedeniyle bugün çocuklarını tetanos aşısı, kızamık aşısı yaptırmayan insanlar var.” Türkiye için böyle bir dünyada fırsatlar olduğu kadar risklerin de olduğunu kaydeden Prof. Dr. Özlale, “Türkiye için küresel ölçekte faizlerde artış beklenmiyor ve yabancı yatırımcılar halen iyi bir hikayesi olan ülkelere, şirketlere yatırım yapabilir. Tabi buradaki fırsatlar ana ihracat pazarımızda ithalat talebinin zayıf olması gibi riskleri de getiriyor. Hepimizin bildiği jeopolitik bir risk söz konusu ve en önemlisi Türkiye’nin dünyaya sunacağı bir hikayesi maalesef yok” dedi. ANSİAD 9. Olağan Toplantısı, ANSİAD Başkanı Akın Akıncı'nın Prof. Dr. Ümit Özlale ve Doç. Dr. Şükrü Erdem'e günün anısına Suna & İnan Kıraç Akdeniz Medeniyetleri kütüphanesinden Pamphylia ve Pisidia Kentleri I-II kitaplarını takdim etmesiyle sona erdi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511