ANSİAD BAŞKANI AKINCI'NIN İSTANBUL SEÇİMLERİNİN YENİLENMESİNE İLİŞKİN DEĞERLENDİRMESİ;


Değerli Basın Mensubu,

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Seçim sonuçlarına ilişkin vurgulamış olduğumuz ekonomik adımların hızlandırılması ve yapısal reformların kesintisiz bir biçimde uygulanması, ekonomik ve sosyal dengeye kavuşulması gibi acil önlemlerin hayata geçirilmesi gereken bu dönemde ülkemizin seçim gündemine yeniden dönmesini kaygı verici buluyoruz. İstanbul’da seçimlerin yenilenmesine ilişkin verilen kararın gerek ulusal gerekse uluslararası düzeyde ülkemizin demokrasi ve hukuk anlayışı üzerinde ciddi bir güven problemi doğuracağı ve bunun sonucunda da ülke ekonomisinin normalleşme süreçlerine büyük darbe vuracağı kaygısını taşımaktayız.

Ekonomik daralmanın gündelik yaşantımıza vermiş olduğu olumsuz etkilerin giderilmesi bakımından hukuk devleti olmak ve demokrasi sınavını atlatabilmek ülkemiz için önemli bir adım iken seçimin meşruiyetinin sorgulanması seçime ve seçilmişlere olan güvenin sorgulanmasına neden olmaktadır.

Seçimin sonuçlanmasının ardından toplumun tüm kesimlerinin beklentisi ülkemizin sürdürülebilir kalkınması ve büyümesi için yapısal reformların bir an önce uygulanması, uzlaşı temelinde kapsayıcı yönetim anlayışının hayata geçirilmesi olmuştur. Bu beklentilerin karşılığında seçim ortamı gibi kısır bir döngüye girmek ülkemiz ve vatandaşlar adına büyük bir kayıptır.

İstanbul seçimlerinin iptal edilmesi ile ortaya çıkan bu süreçte, tüm siyasi tarafları ve halkımızı sağduyulu davranmaya davet eder, demokrasi ve hukukun üstünlüğü kavramlarının tartışmasız bir ilke olarak benimsenmesi gerektiğini hatırlatmak isteriz.

ANSİAD Yönetim Kurulu adına

Akın AKINCI

Yönetim Kurulu Başkanı

 

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr  

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511