YALÇIN İPBÜKEN; BAŞARI İÇİN SIRA DIŞI MÜŞTERİ DENEYİMİ


Hizmet mükemmeliği piramidinde Antalya’nın temel hizmet iş modeli ve müşteri şikayetlerini önlemede ikinci seviyede olduğunu belirten Yalçın İpbüken, “Hizmette mükemmellik için ‘Sıra Dışı Müşteri Deneyimi’ safhasına geçilmesi önemli” dedi.

Antalya Sanayici ve İş İnsanları Derneği (ANSİAD) 2019 faaliyet yılı 7’nci Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı moderatörlüğünü Bahar Tavukçuluk Gıda San. Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi ve ANSİAD üyesi Berkay Bahar’ın gerçekleştirdiği toplantının konuğu Yalın Enstitü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın İpbüken oldu. ‘Yalın Dönüşüm ve Dünya Çapında Rekabet Edebilmek İçin Türk Sanayisini Dönüştürmek’ konusunun konuşulduğu toplantıya, Türk Girişim ve İş Dünyası Konfederasyonu (TÜRKONFED) Başkan Yardımcısı Ali Eroğlu, Batı Akdeniz Sanayi ve İş Dünyası Federasyonu (BAKSİFED) Başkanı Abdullah Erdoğan, ANFAŞ Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bıdı, Konyaaltı Sanayici ve İş İnsanları Derneği (KONYSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı İlhami Kaplan ve ANSİAD üyesi iş insanları katıldı. Toplantının açılış konuşmasını gerçekleştiren ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı, yoğun seçim takviminin özelikle ekonomik reformların gecikmesinde en büyük etken olduğunu belirterek, “Beklentimiz 4,5 yıllık seçimsiz uzun dönem içinde en önemli gündemimiz olan ekonomik reformların hayata geçirilmesindeki kararlılık olmalıdır. Dolayısıyla iş dünyasının bu beklentilerinin kısa vadeli hiçbir siyasi hesaba takılmamasını umut ediyoruz” dedi.

İŞ BİRLİKLERİNİ ÖNEMSİYORUZ

Akıllı kent teknolojileri ve sürdürülebilir kalknma hedeflerini gerçekleştirebilecek yerel yönetim anlayışının kalıcı çözüm getireceğini kaydeden Akıncı, “Önümüzdeki süreç ekonomik ve yerel kalkınma hedeflerinin gerçekleştirilebilmesi için önemli bir fırsat olmakla birlikte, kalıcı çözümlerin konuşulması ve üretimin arttırılması bakımından da çok ciddi bir dönem” diye konuştu. Antalya yerelinde tarım ve turizm odaklı projeler ile ilgili çalışma başlatılması gerektiğini dile getiren Akıncı, “Yanlış uygulamalar neticesinde kaybolan tarım arazileri ve  Türkiye’nin dünyaya açılan penceresi Antalya, gerek destinasyonlarıyla gerek turizm çeşitliliğiyle ve kültürel mirasıyla uluslararası arenada aktif bir şekilde temsil edilmelidir. Kent dinamikleri olarak önümüzdeki süreçte bu konuda projelerimizi ve katkılarımızı sunmaya her zaman hazırız” dedi. Demokratik sistemin sağlıklı bir şekilde işletilmesinin yerel yönetimlerin çoğulcu, katılımcı ve insana yönelik yeniden yapılanması ile mümkün olduğunu kaydeden Akıncı, “Bu süreçte de yerel yönetimlerin Antalya’nın ihtiyaçlarına cevap verebilmeleri, çalışmalarında sürekliliğin devam edebilmesi adına iş birliklerini önemsiyoruz. Seçim süreci öncesinde Sayın Muhittin Böcek’e ve bütün belediye başkanlarımıza da sözlü olarak ilettiğimiz üzere alt yapıdan imara, eğitimden kültüre, toplu taşımadan kent planlamasına kadar, hayata geçirilmesi noktasında ANSİAD olarak her an göreve hazır olduğumuzu belirtir, seçilmiş olan bütün belediye başkanlarına tekrar başarılar dileriz” diye konuştu.

BİRİNCİ LİGDE BAŞARI İÇİN ŞAŞIRTICI HİZMET

Yalın üretim ve yönetimde sadece bina yapmadıklarını kaydeden İpbüken, “Bizler sadece bina yapmıyoruz biz verimli bir bina inşa etmek istiyoruz” diye konuştu. Yalın üretim ve yönetimin temel amacının müşterinin istediği ürünü istediği zaman ve miktarda eksiksiz sunmak üzerine inşa edildiğini kaydeden İpbüken, “Siparişten teslimata tek seferde doğru yapabilmek önemli” dedi. Antalya’nın dünya turizm pazarında üst düzet turizm ve konaklama öğelerine sahip olduğunu dile getiren İpbüken, “Tarih, doğa, insan, ulaşım, altyapı gibi öğeleri barındırıyor Antalya. Tuizm hizmet sektöründe de çok büyük alt yapılar yaparak üst düzey turizm segmentini hedeflemektedir” diye konuştu. Hizmet mükemmeliği piramidinde Antalya’nın temel hizmet iş modeli ve müşteri şikayetlerini önlemede 2. seviyede olduğunu belirten Yalçın İpbüken, “Hizmette Mükemmellik” dediğimizde 4. seviye olan “Sıra Dışı Müşteri Deneyimi” safhasına geçebilmek için çok daha zorlu hedefleri üstlenmek, sabır ve çaba koymak gereği bulunuyor. Mal sahiplerine, her seviyedeki yöneticilere, sektör birimlerine, eğitim kurumlarına ve sektör insanlarına büyük görev düşüyor. Antalya çapında entegre, paylaşımcı çalışma zorunlu” dedi.

DÜNYA MEDENİYETLERİNİN ÖRSÜ: ANADOLU

Yalın Enstitü Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın İpbüken, Türkiye coğrafyasının Göbeklitepe’den bugüne dramatik olaylar yaşadığını kaydetti. Birçok kavmin gelip yerleştiğine dikkati çeken İpbüken, “Bugüne kadar bu devridaim aralıklarla süregelmiştir. Dünya medeniyetlerinin örsü olarak nitelendirilen Anadolu coğrafyasında var olabilmek tarih boyunca çok zor olmuştur. Ancak tehlike ve tehditlerin olduğu yerde fırsatlar da hiç eksik olmaz. Nitekim coğrafyamız dünya nüfusunun önemli bir kısmı ile 4 saatlik uçuş mesafesindedir” dedi. 21. yüzyılda barış ve güven ortamının önemine dikkati çeken İpbüken, “Mutluluk içinde yaşayabilmemiz için her birimizin refaha erişmesi veya erişme ümidinde olması hayati önemdedir. Kimsenin dışlanmadığı, insanların birbirine saygı duyduğu, 21. yüzyılın başarılı ülkesi olabiliriz. Bunun için hemen her şeyimiz mevcuttur. Türkiye önümüzdeki 10 yıl içinde G10 ülkeleri arasına girebilme şansına sahip nadir ülkelerden birisidir. Biz bugün yüksek idealin öncelikli hedefi olarak refah için rekabetçiliğimizi hemen artırabilme olanağımızı konuşacağız” dedi.

YALIN DÖNÜŞÜME DESTEK OLMALIYIZ

Yalın yönetim sistemini, yalın liderliği Anaadolu tarihi ve kültürüne dayandırmanın önemini vurgulayan İpbüken, “Bunu Türkiye’ye özgü hale getirmek, eğitim programlarını sürekliliğe kavuşturmak, eğitim çeşitliliğini beklentiler doğrultusunda arttırmak, yalın dönüşüm modelini geliştirmek, yalın yaklaşımın lisans ve lisans üstü seviyelerde üniversite ve meslek liseleri programlarında yer almasını sağlamak önemli” diye konuştu. Türkiye’nin sanayi, hizmet, ticaret sektörlerinde dünya ile rekabet edebilmesine katkıda bulunmak için öncelikle Türkiye sınırları içinden başlanması gerektiğini dile getiren İpbüken, “Sanayi veya hizmet sektöründe faaliyet gösteren, özel veya kamu kuruluşlarının tümüne, rekabet güçlerini artırmak ve müşterilerine daha iyi hizmet vermelerini sağlamak yönünde destek vermeli ve yalın yolculuklarına destek olmalıyız” dedi. Ansiad 7. Olağan Toplantısı, soru ve cevapların ardından ANSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Akın Akıncı ve toplantı moderatörü Berkay Bahar’ın günün anısına Yalın Enstitü Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın İpbüken’e plaket takdimiyle sona erdi.

Detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511