PROF. DR. SAN; ‘SANAT, BİR AYDINLANMA EĞİTİMİDİR’


Sanat, müzik ve resim derslerinin hala ‘ıvır-zıvır’ dersler olarak görülmesini eleştiren Eğitim Bilimci ve Yazar Prof. Dr. İnci San, “50 milyon çocuğa blok flüt öğrettik, hakikaten sürekli olarak bir biçimde ellerinden geçti çocukların. Ama bir tane bile flüt konçertosu yok ortada” dedi.

Antalya Sanayici ve İşadamları Derneği (ANSİAD) 2018 faaliyet yılı 16’ncı Olağan Toplantısı Akra Hotel’de gerçekleştirildi. Toplantı Başkanlığı’nı ANSİAD Kurucu Üyesi Ercan Evren’in gerçekleştirdiği toplantının konuğu, Eğitim Bilimci ve Yazar Prof. Dr. İnci San oldu. ‘Gündelik Yaşamda Kültür ve Sanat’ın konuşulduğu toplantıya, ANSİAD üyesi iş insanları ve çok sayıda davetli katıldı. Picasso’nun ünlü tablosu Guernica’da betimlenen figürleri anlatarak sözlerine başlayan Prof. Dr. San, “Çizimlerdeki yabancılaşmayı da görebiliyoruz. Havayı yırtarcasına bir sesle çığlık atan bir sembol var, burada yer alan duygu asla bitmeyecek, anlatılacak ve süregelecek bir durumu ifade ediyor. Bugün de hala öyle değil mi yaşanan acılar, hatırlananlar, Guernica gibi. Picasso’nun gücü birçok mecaz kullanmasından geliyor. Türkçe’de de eğretileme deniyor buna. Bir şeyin ikili üçlü anlam taşıması durumu” dedi.  

SANAT EĞİTİMİNDE SÜRDÜRÜLEBİLİRLİK ÖNEMLİ

Prof. Dr. İnci San, “Bir zamanlar milli eğitimde sanat, müzik ve resim derslerinin ‘ıvır-zıvır’ dersler olduğunu söylediler. Bu anlayış ne yazık ki hala sürüyor. Ne kadar çok yazdık çizdik, araştırmalar yapıldı ama bunu milli eğitim camiasında bile değiştiremiyoruz. Fakat bu konuda toplumda daha fazla gelişme var. Daha fazla insan sinemaya, tiyatroya gidiyor. Ama ben yöneticiler arasında konserde rastladığım hiç kimse olmadığı gibi sergilerde de rastlamıyorum” diye konuştu. Müfredatta ders sürelerinin düzenlenmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İnci San, “Ders 45 dakika sürüyor. Bir resim dersi düşünün, çocuklar geliyorlar, boyalar çıkarıyorlar masalarına yerleşiyorlar, kaldı mı size yarım saat. Yarım saat içinde nasıl bir resim kültürü vereceksiniz çocuğa. En başta ders sayısından başlayarak çok yeni şeyler yapmak lazım” dedi. Öğrencilerin ilk önce müzelere, sergilere götürülmesi gerektiğini kaydeden Prof. Dr. İnci San, “Çocuğu da hareketli kılmak gerekiyor. Harekette beyni çalıştıran bir şey, dolayısıyla otur karşısına bir vazo koyup bunu çiz demek maalesef hala var. 21. yüzyılın ilk çeyreğindeyiz insan hayret ediyor. Öğretmen yetiştirmede çok önemli bir sorun biliyorsunuz” dedi. Sanat eğitimi verilirken öncelikle kültürünün verilmesi gerektiğinin altını çizen Prof. Dr. İnci San, “Müzikçiler şarkı öğretiyorlar, şarkı öğretmekle müzik dersi olmaz, müzik kültürü vermek lazım. Bakın Bahçeşehir Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Türker Kılıç’ın yazıları arasından bir paragrafına rastladım. Şimdiye kadar 50 milyon çocuğa blok flüt öğrettik diyor, hakikaten sürekli olarak bir biçimde ellerinden geçti çocukların. Ama bir tane bile flüt konçertosu yok ortada diyor. Çünkü sonu gelmiyor. Bir şeyi yapıyorsunuz bir yerde bırakıyorsunuz, ondan sonra köreliyor. Körelmeye o kadar yatkın ki bugün bir şeyler. Sürdürülebilirlik çok önemli, sanat eğitimine çok önem vermemiz lazım. Sanat bir kültür, uygarlık ve aydınlanma eğitimi aynı zamanda” dedi.

SANAT BİLİMDEN UZAK DEĞİLDİR

Sanat, bilim ve teknolojideki süreçlerin, beyin bilim ve sinir bilim açısından da önemle irdelendiğini kaydeden Prof. Dr. San, “Birçok şey bize reklamlarla, görsellerle iletiliyor. Bunları zaman zaman kanıksıyoruz ve bir görsel kültür dünyasında yaşadığımız kesin. Birçok teknik kullanılıyor bunu yapabilmek için” diye konuştu. Toplumda olan biteninde farkında olmak sanat alanını geliştiriyor diyen Prof. Dr. San, sözlerini şöyle sürdürdü; “30 yıl önce beyindeki nöron sayısı 1 milyar olarak geçiyordu, günümüzde 100 milyardan bahsediliyor ve her birinin 15 milyon snapsla diğer bölümlerle bağlantılı olduğunu düşünürsek müthiş bir organ. Beyin nasıl düşünce üretir, önce var olan önyargıları silmeliyiz. Sanatlara yaratıcılık açısından bakarsak, sanatların kendi çalışmaları, keşiflere yol açabilen çizim ve görüntüler, sanatlar üzerinden yapılan özel araştırmaların varlığı sanatın araştırma dallarını ortaya koymaktadır.” Toplantı, ANSİAD Başkanı Sadi Kan ve Toplantı Başkanı Ercan Evren’in, Eğitim Bilimci ve Yazar Prof. Dr. İnci San’a plaket takdimiyle sona erdi.

Toplantıyla ilgili detaylı bilgi için;

Ebru ÇENGELOĞLU

Basın Danışmanı

E-mail: basin@ansiad.org.tr  

Tel: 0242 3120303

Fax: 0242 3215511